Ha ma feltámasztanának egy elismert írót a 17. századból és beküldené egy pályázatra az irományát, vajon befutna?
Most akkor konkrétan mi a kérdésed? Mert itt nem csak egy esetről van szó.
Tételezzük fel, hogy a feltámasztás után az író semmilyen információt nem kapna a mai világról, csak a pályázat feltételei lennének vele ismertetve (itt most nem a formai kérdésekre gondolok, hanem a tartalmira), és ennek megfelelően írná meg az írásművét. Ebben az esetben nem tudna vele érvényesülni, mert az akkori helyesírással, szóhasználattal és szemléletmódban lenne megírva. Ez olyan lenne, mintha fognál egy 17. századbeli írásművet az eredeti formájában, ahogy azt akkor megírták, és azt küldenéd be a pályázatra. Ez nem menne át, hacsak nem arról lenne szó a pályázatban, hogy ki tud úgy megírni egy írásművet, mintha az a 17. században íródott volna.
A másik eset az lenne, ha a feltámasztás után hagynánk az írót, hogy kellőképpen megismerkedjen a mai világgal. Mondjuk, erre kapna tíz évet, miközben végig gondoskodnánk az ellátásáról, hogy másra ne legyen gondja, csak megpróbálni felzárkózni a mai kor követelményeihez. Tételezzük fel, hogy erre többé-kevésbé képes lenne, mert egy olyan kivételes emberről lenne szó, aki rendelkezik ehhez a kellő nyitottsággal. Ebben az esetben elképzelhető, hogy sikeres lenne, de most sem valószínű, hogy minden esetben, mert nem lenne képes teljes mértékben beleélni magát a mai világba. Elsősorban akkor lenne esélye, ha valami történelmi tartalmú írásműről lenne szó, ami a 17. században, vagy korábbi korban játszódik.
Egy költőnek nagyobb esélye lenne a verses pályázatok esetében, de neki is csak a második esetben.
Központi kérdés lenne az is, hogy mennyire értené a mai nyelvet, mert a nyelvek nagyon sokat változnak ennyi idő alatt, részben az azonos szavak változása, részben az új kifejezések is talányosak benne.
Ha áthidaljuk ezt a kérdést és értené a mai nyelvet és mai nyelvezeten írna, akkor a klasszikusokra jellemző írása lenne, legalábbis ha semmi mást nem teszünk hozzá. Tehát olyan, mint egy Shakespeare vagy Voltaire írás.
Kérdéses lenne a mai életvitel és a mai élet ismerete is, ha ezt is ismernék akkor Shakespeare és Voltaire jellegzetességekkel írnának a mai életről történeteket.
Szóval itt nagyon beleszólna sok egyéb is abba amiket és ahogy írnának.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!