Véletlen egybeesés, hogy a zenében 12 félhang van és 7 egész hang egy oktávban, vagy mivel ez a két szám jelentőségteljes volt a múltban ennyibe osztották el az oktávot, és utána ezt szoktuk meg?
Figyelt kérdés
Ha akkor is a tízes számrendszer lett volna, mikor a zene alapjait lerakták, akkor talán 10 egész vagy félhang lenne? Végül is egy oktávot lehetne akárhányba osztani, csak az nagyon szokatlan lenne a fülünknek.2019. máj. 1. 21:48
1/2 anonim válasza:
A kromatikus hangsor (12 hang) úgy van jól, ahogy van, másképpen furán hangzana. Ez így van kitalálva, ez így jó. Ezt már akkor is tudták. Ha végigmegyünk a 7 hangon, utána ismétlődik ugyanaz a hangzás, csak már egy oktávval feljebb. Ezért van csak hét, ez az alap. Nincs mit firtatni ezen :)
2/2 anonim válasza:
Érdemes először megemlíteni, hogy ez a felosztás csak a mi zenénkben van így, korábban keleten teljesen más hangközöket használtak.
A felhangokból kell kiindulnunk, az első felhang az oktáv, azt a kvint követi (egy oktáv+egy kvint hangköz) és így tovább. A skálánkat a felhangokra alapozva alakítottuk ki, egyáltalán nem tudatosan, hanem mert a fizika és a természet így kívánta, így hangzott jól. Ez egy nagyon hosszú folyamat volt, eleinte nem is használtak minden hangközt, a hangszerek hangolása is teljesen eltérő volt a maitól.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!