Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » A fa vonalzó környezetbarát...

A fa vonalzó környezetbarát (abb)?

Figyelt kérdés

2019. márc. 30. 23:35
 1/3 anonim válasza:
Nem
2019. márc. 31. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 2*Sü ***** válasza:
100%

Mihez képest? Egy műanyag vonalzóhoz képest? Egy fém vonalzóhoz képest?


De akárhogy nézzük, a kérdés azért nem annyira egyértelmű. A műanyag alapanyaga elsősorban a kőolaj, ami egy korlátozott mértékben rendelkezésre álló erőforrás. Ha a vonalzó eltörik, akkor ki kell dobni, így egy nem lebomló hulladék lesz belőle, ami potenciálisan környezetszennyező tényező.


Ha kicsit távolabbról vizsgáljuk a dolgot, akkor egy fa vonalzó élettartam általában kisebb, hamarabb törik el, hamarabb sérül meg, hamarabb deformálódik el. A műanyag vonalzó viszont tartósabb. De ez nagyban függ attól is, hogy hogyan kezeled a vonalzót, hogy van egy helye, ahova szépen visszateszed, miután használtad, vagy bevágod a fiókba, aztán egy hónap múlva meg egy valami nehezebbet vágsz be a fiókba, ami miatt a vonalzó összetörik.


Ha úgy nézzük, mindkettőt le kell gyártani, amihez gépek kellenek. Azoknak áramra van szüksége, ami valószínű nagyságrenddel nagyobb környezeti terhelést okoz, mint maga a vonalzó, mint tárgy. Ebben meg lehet nincs is akkora különbség közöttük. Viszont ha mindenki fa vonalzót vesz, akkor ahhoz erdőket kell kivágni, így tehát pont azt a környezetet romboljuk vele, aminek a megvédése volt alapvetően a szempont, mikor a fa vonalzót választottuk.


Aztán az sem mindegy, hogy a hulladékká vált vonalzóval később mit teszünk. A fát is, a műanyagot is újra fel lehet használni. Nyilván ennek is megvan környezetszennyező aspektusa, hiszen ehhez is gépek kellenek, egy csomó melléktermék keletkezik. A fa vonalzó ilyen szempontból egy kicsit problémásabb, lévén organikus anyagról van szó, kerülhet olyan állapotba – penészedik, rohad –, hogy az újrafelhasználása már igencsak korlátozott. A műanyag vonalzó ilyen szempontból egy picivel jobban áll, csak ehhez megfelelő módon kellene a hulladékot feldolgozni.


Aztán megint az összképet nézve ez csepp a tengerben. Az ipar az általad minden nap használt ezernyi dolog, termék előállításával több nagyságrenddel környezetszennyezőbb, mint amit te a magad módján kompenzálni tudnál. Oké, jó személet formáló, hogy lekapcsolod a villanyt, ha nem vagy ott, hogy nem műanyag zacskóba teszed a zsemlét, hanem viszel magaddal egy többször használható vászon zacskót, hogy kihúzod a mobiltöltőt, ha nem használod. Szemléletformálásra mindez jó, de ha minden ember így tenne, még akkor is csekély hatása lenne az ipar, a mezőgazdaság, a közlekedés hatásaihoz képest.


Szemléletformálásra persze mindez jó, mert ha valaki ebbe a szemléletbe nevelkedik bele, és később mondjuk egy nagyobb cég igazgatója lesz, akkor a neveltetésének köszönhetően lehet, hogy nem a legolcsóbb gyártósort rendeli meg, hanem esetleg a kicsivel drágábbat, ami cserébe sokkal jobb hatásfokú, sokkal környezetbarátabb.

2019. márc. 31. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 TappancsMancs ***** válasza:
Nekem rozsdamentes acél (inox) vonalzóim vannak, szerintem kb mindenben jobb, tartósság, környezeti terhelés, újrafelhasználhatóság és szerintem át/érték arányban is. Amennyit használom szerintem soha sem kell többet vonalzót vennem.
2019. márc. 31. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!