Mire törekszik a világgazdasági globalizáció?
A globalizációs folyamatot számos kritika és bírálat éri, miközben előnyeit is sokan élvezik.
A pozitív vélemények között első helyen szokott szerepelni, hogy a globalizáció hatalmas lehetőségeket ad a világméretű szegénység leküzdéséhez. A legszegényebb országok az általuk is megvásárolható modern technika vívmányainak segítségével (pl. számítógép, internet, mobil telefon, GPS, stb.), könnyen bekapcsolódhatnak a globális térré „szűkült” világ gazdasági vérkeringésébe és leküzdhetik nehézségeiket. Rengeteg olyan munka közül is válogathatnak, amire korábban nem volt példa.
A globalizációs folyamatok (majdnem) mindenki számára megteremtették a hírek és az információ megszerzésének lehetőségét. Az információ szabad áramlását a globalizáció pozitív eredményei közé sorolják, mint ahogyan azt is, hogy meggyorsította (illetve meggyorsítja) az európai-amerikai gazdasági hegemónia térvesztését. (Hegemónia: irányító szerep, fölény, felsőbbség) Jóval több kritika éri a globalizációt, mint amennyi pozitív vélemény megfogalmazódik mellette, ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy a modern ember életének elválaszthatatlan részévé vált például az internet is, amit szintén a globalizáció egyik termékének lehet tekinteni.
A negatív kritikák között előkelő helyet foglalnak el azok, amelyek szerint a kisebb-nagyobb közösségeket tönkreteszi a globalizációs „egyen kultúra”, ami ráadásul leginkább amerikanizálódást jelent. A globalizáció lehetőséget nyújt arra is, hogy a szegényebb országok munkaerejét a gazdagabbak kizsákmányolják. Az ún. sweatshopokban (rendkívül rossz munkakörülményeket biztosító kisebb üzemegység a gazdaságilag fejletlenebb országokban) lehetetlen körülmények között dolgoznak az emberek, megdöbbentően kevés pénzért, ráadásul gyakran előfordul az is, hogy a munkások: gyerekek. Ezek a manufaktúraszerűen működő egységek nem ritkán egy-egy gazdag ország nagyvállalatának bedolgozó részlegei. Az így elkészíthető olcsó termékek ugyanakkor tönkretehetik a gazdaságilag fejlettebb országok egy-egy iparágát (pl. európai textilipar – olcsó kínai textiláruk).
A globalizáció elősegítette a tehetséges emberek elcsábítását, az „agyelszívást” is (brain drain) az egyik országból a másikba.
Egyértelműen a negatív hatások közé sorolhatjuk az illegális pénzmozgásokat, a fegyver- és kábítószerkereskedelem világméretűvé válását, illetve a betegségek gyors terjedését és a környezetpusztítás globálissá válását.
Szerintem arra hogy a negatív kritikákban foglaltakat kiküszöböljék. Őszintén, nem értek hozzá nem globalizációzok.
Nem vigyorogva köszöngetni kéne, hanem tanulni tőle. Jó, ő sokkal okosabb mint te - ezért is tudta kiguglizni, és az első találatot (sulinet) bemásolni. És te most felnézel rá és hálás vagy neki.
Szomorú és egyben szánalmas, hogy a mai átlag fiatal még ennyire sem képes.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!