Igazságosnak tartjátok, hogy a gyerekesek több nyugdíjat kapjanak? Ezt most megint felvetette a kormány, mai hírek között volt. Én nagyon igazságtalannak tartom. Miért büntetik azt, aki nem tudott szülni vagy nem akart?
Igazságosnak, mivel a gyereknevelés sokkal nehezebb, mint nem nevelni. Aki nem tudott szülni, még annak is könnyebb az élete - amúgy meg fogadjon örökbe.
Inkább ott a gond, hogy ezzel a többiek nyugdíja csökken.
A jelenlegi nyugdíjrendszerünk úgy működik, hogy a mai nyugdíjas nyugdíját a mai aktív keresők adójából fizetik ki. Az egyik probléma, hogy a jelenlegi gazdasági rendszerben – és itt nem a magyar, hanem úgy a világ gazdasági rendszerére gondolok – máshogy nehéz is ezt működtetni. El lehetne képzelni egy ideálisabb világban azt, hogy valakinek van valahol egy nyugdíjszámlája, és az aktív, kereső életszakaszában történő befizetései erre gyűlnek, nyugdíjas korában meg ebből fizetik ki a nyugdíjat. De a gazdasági rendszerünk olyan, hogy ez a „pangó”, a forgalomból hosszú időre kieső pénz gazdasági hátrányt okoz.
A másik probléma, hogy az alacsony születési ráta ahhoz vezet, hogy egyre kevesebb aktív kereső tart el egyre több nyugdíjast. Ilyen módon az, hogy mennyi gyerek születik, az nem csak az emberek magánügye, hanem a társadalom egészét, a társadalomban élő minden embert érintő probléma, így az államnak ezügyben nem csak lehetősége, de kötelessége is hatást gyakorolni.
A születési rátát – valóban – növelő intézkedésekből a társadalom minden tagja profitál. Abból, hogy valaki más szült egy gyereket, közvetett módon te is profitálsz, mert mikor nyugdíjas leszel, eggyel több aktív kereső fogja összedobni a te nyugdíjadat is.
A dolog tehát – Magyarországtól, meg a jelen kortól függetlenül nézve – önmagában igazságosságra törekvő, társadalmi különbségeket kiegyenlítő, a társadalom számára hasznos dolog. Akkor is, ha emiatt esetleg egy szűk réteg valóban igazságtalanul kerül hátrányba. (Azért hozzá kell tenni, a meddő nők aránya nem olyan nagy.)
Ha a jelen kort és Magyarországot nézzük, akkor nem a dolog önmagában vett igazságossága az ami megkérdőjelezhető, hanem az intézkedés mértéke. Nyilván van két véglet, hogy aki nem szül és aki szül, az is ugyanannyi nyugdíjat kap. Ja, csak akkor hiányzik egy ösztönző tényező. A másik véglet, hogy aki szült, az kap nyugdíjat, aki nem szült, az meg egyáltalán nem kap nyugdíjat. Nyilván ez egy igazságtalan helyzet. Az összképet nézve valahol kettő között van egy igazságosnak mondható arány, nyilván szubjektív annak a megítélése, hogy a szülő nő 2%-al, 10%-al, 50%-al, vagy 400%-al kap több nyugdíjat.
A másik, ami megkérdőjelezhető, hogy ez az intézkedés, a gyerekvállalás anyagi eszközökkel való ösztönzése az megfelelő eszköz-e, illetve mint eszköz eléri-e a kívánt hatást. Vannak kétségeim. Azért a legtöbb ember nem azért nem szül, mert nincsenek meg az anyagi forrásai. Sőt pont a gazdagabb rétegben alacsonyabb a születési ráta, és a mélyszegény rétegekben magasabb. Jelen szemléletek és eszközök úgy érzem nem a szülési hajlandóságot növelik, arra kevésbé vannak hatással, inkább a mélyszegény rétegnek jelentenek anyagi természetű segítséget, csak ott meg megint vannak kétségeim, hogy ezt valóban jól is használják fel, vagy csak – elnézést a szélsőséges képért – nagyobb összeget tud apuka elinni a kocsmában.
~ ~ ~
Röviden és összességében a szülési hajlandóság növelése érdekében tett anyagi juttatásokat és előnyöket önmagukban nem tartom igazságtalannak, mert annak a pozitív következményeit a társadalom egésze, a gyereket nem vállaló emberek is élvezik. A jelenlegi ösztönző rendszerrel, azok eszközeivel, azok hatékonyságával vannak inkább erős fenntartásaim, kritikáim. Nem igazságtalannak, hanem eléggé alkalmatlan eszköznek tartom azt, hogy a gyereket vállalók több nyugdíjat kapjanak.
"Miért büntetik azt, aki nem tudott szülni vagy nem akart?"
Most aki nem tud, azzal szemben nyilván kevésbé jogos dolog, de aki nem akar, az ugye nem járult hozzá ahhoz, hogy legyen olyan, aki az ő nyugdíjáért megdolgozik. Az ugye tiszta, hogy a mindenkori nyugdíjat az éppen akkor dologozók fizetéséből finanszírozzák? Nos, akinek nincs gyereke, az nem járult hozzá a közöshöz. Viszont neki nem is kellett a gyerekre költenie, azaz sokkal többet tudott megtakarítani, így viszont sokkal több pénze van, mire nyugdíjas lesz.
ha valaki egeszsegugy okbol nem tud szulni az ugyanugy nem az allam hibaja se mint ahogy az adott szemelye.
Ezt pechnek hivjak, es ha peched van akkor neked kell jobban taposnod, hogy ugynott legyel mint masok, nem pedig masokat lehuzni. Gondolj bele ha senki nem dolgozna kemenyebben csak leosztana a problemajat sehova nem jutnank.
"mindenkinek joga van. hogy örökbe akar-e fogadni."
Természetesen!
CSAK akkor ne méltatlankodjon, ha a könnyebbik utat választotta, és EMIATT lesz kevesebb a nyugdíja!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!