Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Higany nyomást át lehet...

Higany nyomást át lehet váltani sebességre?

Figyelt kérdés

Sziasztok.

Lehet teljesen hülyeség amit kérdezek, de mindig eszembe jut ez a kérdés.

Az emberi testben a vérnyomást HGMMben mérjük. A kérdés alapja mondjuk egy arteria radialis vérzés. Ugye az hatalmas erővel lüktet a testből egy sebesülés következtében. Ez mondjuk m/s vagy km/hban mekkora sebességel képes a testből kilépni.

Ha ostobaság amit kérdezek akkor neharagudjon aki időt szánt elolvasni.

További szép napot.

Válaszokat köszönöm.



2019. febr. 8. 11:14
 1/5 anonim ***** válasza:

Átváltani semmiképpen sem lehet, de értem mit szeretnél tudni.

Azért nem lehet nyomásból áramlási sebességet számítani, mert az átmérő is számít.

2019. febr. 8. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Most nekem a matematikai átmérő jut eszembe, de nem értem pontosan minek az átmérője.
2019. febr. 8. 17:22
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
keresztmetszet, ha úgy jobban tetszik,
2019. febr. 8. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 dq ***** válasza:
A seb méretére gondol.
2019. febr. 9. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
A kérdésed nem butaság. Ha tanultál biofizikát orvosin, akkor emlékezhetsz, hogy a vér áramlási sebessége az érpályában közelítőleg a Hagen-Poiseuille törvény alapján számítható ki. Seb esetén (vagy érkatéterezés után) egy rés van az érfalon, amin keresztül áramlik ki a vér. Ha ugyanezt a számítást erre a keresztmetsztre alkalmazod, akkor kapsz egy sebességértéket. Tegyük fel, hogy a seb kör alakú, és a sugara az ér sugarának 50%-a. Minden más változót változatlanul hagyva 1/(0.50^4) = 16-szoros áramlási sebességet kapunk. Keress utána a radialisban mért áramlási sebességnek, és számold ki a vérzés áramlási sebességét. Hogy a rengeteg közelítés ellenére reális értéket kapsz-e, azt úgy ellenőrizheted, hogy milyen magasra spriccel fel a vér függőlegesen. Ennek a képlete (méterben) a 9-edikes fizika alapján h=v^2/(2g), ahol v a kiáramlási sebesség, g pedig a nehézségi gyorsulás, 9.81 m/s^2. Ha irreális eredményt kapsz, akkor a seb mérete lehet más, vagy az áramlási sebesség becslése volt rossz. Meg kell persze jegyezni, hogy nem vettük figyelembe a vér nem-newtoni jellegét, az érfal sérülésén való átáramlás közben a Reynolds-szám változását, a reflexes érfalkonstrikciót, sem a vér súrlódását az érfallal. Tehát mindez inkább csak érdekesség, mint valódi következtetések levonására alkalmas elemzés.
2019. febr. 9. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!