Hogy kell kitalálni nagyon erős jelszavat a Facebookhoz, mondanátok példákat?
NE legyen értelmes szó, mondat, akármi.
Legyenek benne számok és betűk is, kiszámíthatatlan sorrendben. Váltakozzon benne kis- és nagybetű.
Legyen hosszú, minimum 20 karakter.
És mindezt hogyan állítod elő? Egyrészt vannak jelszógeneráló weboldalak, ha nagyon lusta vagy.
Ha van fél perced, akkor magad is előállíthatod a saját billentyűzeted véletlenszerű nyomkodásával, a fenti szempontok figyelembevételével.
Nem lehet feltöretni az oldalt, máshogy szerzik meg a jelszavakat. Kicsalják vagy ellopják, így nem számít a hossza és erőssége, mert ha a gépeden kémprogram van, akkor a beírt "cica123" jelszót is ugyanúgy látják mint a 32 karakteres értelmezhetetlent.
Amúgy az erős jelszó nem praktikus mert megjegyezhetetlen, plusz ha hónapok múlva is emlékezni kellene egy véletlenszerű karaktersorra, az már lehet nem menne, ha nem jegyzed fel.
Ugyanakkor a praktikus jelszó is erős lehet. Sokkal hatékonyabb, ha kitalálsz magadnak egy szlogent, mottót, idézetet, amit meg tudsz jegyezni, és teszel bele néhány biztonsági elemet (speciális karakter, hasonló betűk számra cserélése: O -> 0, I -> 1).
Ezen az oldalon ellenőrizni is lehet a beírt sort:
A "biztonság" szó értelmezhető és szótárazható is, mégis 4 évbe tellene feltörni amíg kitalálja egy program végigpróbálgatva a lehetőségeket. Biztonságos attól hogy legalább 8 karakter hosszú, van benne ékezetes - nem tipikus - karakter.
Ha tovább mész és lecserélsz egy betűt egy számra, de az továbbra is megjegyezhető marad: bizt0nság, rögtön 8 évre ugrik a megfejtés ideje. Legyen még egy elem benne, az -i betű olyan mint egy felkiáltójel: b!zt0nság - ettől 21 évre emelkedik a kitalálás ideje. Mivel sok oldal kéri hogy legyenek kis-nagybetűk, ezért legyen az első-utolsó nagy: B!zt0nsáG -> ettől a jelszó erőssége 94 évre ugrik fel.
A fenti példa csak egy szó volt, mégis biztonságosnak mondható úgy, hogy te nagyon könnyen meg tudod jegyezni, de egy gépnek már nem egyszerű feltörni azt. A "X!?s8lC;"osS+q93vÄös3l#3" jellegű "erős" jelszó is erős, csak emberi léptékben használhatatlan.
Tessek, itt egy eros jelszo:
!?(aJk90*cUk0#wG
Ezt senki se fogja kitalalni az garantalt!
Amúgy felesleges bármilyen új jelszót használnod. A Facebookot nem lehet jelszókitalálással feltörni, mert 4-5 hibás próba után a rendszer zárolja a fiókot, és nem lehet többször próbálkozni. Így olyan elő sem fordulhat hogy valaki egy programmal elkezdi egyesével végigpróbálni az akár több milliárd lehetőséget, mire eljutna a jelszavadig.
Ha be van normálisan állítva a biztonság a fiókban - például telefonos azonosítás kell -, akkor teljesen mindegy hogy mi a jelszavad, akár még közzé is teheted hogy mindenki lássa: csak a telefonodról engedélyezve lehet belépni, tehát még a jelszavad ismeretében sem tud senki bejutni ha nincs a kezében a telefonod.
1I@mAmjkb2NfvkhkE
A fentebb említett ellenőrző oldal erre 93 trillió évet írt, pedig ez csak a magyar himnusz első négy sorában szereplő szavak kezdőbetűi, sorrendben, két szám közbeiktatásával.
# 3/8 Beírtam hogy mouse, abba az izébe, azt adta ki hogy azonnal feltörhető. :D
Direkt egyszerű szót írtam be.
A többi részét sem azért írtam le, hogy többet kelljen elolvasni. Arról beszéltem - de akkor nem volt egyértelmű - hogy nem kell halandzsát kitalálni, hanem ha veszel egy könnyem megjegyezhető szót ÉS felruházod néhány biztonsági elemmel, akkor nem lehet majd feltörni.
Nyilván a szótárazható és értelmes szó önmagában nem biztonságos, ahogy a "mouse" sem (szótárazható, rövid karaktersor nulla biztonsági elemmel). Ha hozzácsapsz még néhány biztonsági elemet (kis-nagybetű, szám, spec. karakter), akkor rögtön nem lesz azonnal feltörhető. Ráadásul a szó hossza is számít, és minél rövidebb annál rosszabb. 8-12-nél többnek viszont már nincs értelme, mert megint átesik a 'nem praktikus' kategóriába.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!