Szerintetek meddig tart a határidô, ha ùgy adom meg, hogy valameddIG, pl. : x napIG?
Esetfüggő. Ha egy kollégának mondod és 5-kor vége a munkaidőnek, akkor utána nincs sok értelme, de teljesen érthető az is, ha reggelre vagy egy délutáni meetingre gondolsz ilyenkor, csak ő is tudjon róla... Mert ha 5-kor odaadja, az ekvivalens lehet azzal, mintha csütörtökön 9-re adná oda.
Kedd 24:00-nak alapesetben nincs értelme, simán csinálhatja hajnalban is, ha 9-ig úgysem reális, hogy hozzád kerül...
Úgy gondolom, hogy ha nem határozod meg pontosan, akkor nem is olyan fontos, hogy pontosan mikor van az akkor.
Más szavakkal: ha jelentősége van annak, hogy szerda reggel vagy szerda éjjel, akkor azt meg is kell adni, nem pedig utólag találgatni.
Elég sokrétű a kérdésedben felvetett téma.
Valóban van olyan képzet az emberekben, hogy az –ig, az azt jelenti, hogy akkor már nem.
Hely esetén az –ig, már nem tartozik a tartományba. „Menj el a falig!” felszólításba a fal már nyilván nem tartozik bele, előtte kell megállni. (Ha valaki másképp gondolja, akkor is kénytelen a fal előtt megállni.) Ha valaki azt mondja, hogy elsétáltam a csónakázó tóig, akkor az azt jelenti, hogy nem ment a vízbe, azaz a tóba.
Időhatározó esetén viszont, amit határnapnak adnak meg, az beletartozik. Ha a kérdéshez fűzött véleményed tovább visszük, akkor a 21 óráig nyitvatartó üzlet, 20 órakor zár?
Ha egy pályázat beadási határideje 2019. február 14., akkor 2019. február 14-én még befogadják a pályázatot. Ha egy számla befizetési határideje 2018. december 6., akkor a december 6-i megfizetést még időben teljesítettnek fogadják el.
De, ezzel kapcsolatban lehetnek kikötések, illetve az óra, az semmiképp sem egységes.
• Lehet a határnap olyan nap, amelyik nem alkalmas.
Például, ha fizetnivalóról van szó, és a határnap nem munkanap, nem banki nap, nincs postai szolgáltatás, akkor kétféle eset van.
Elég általános, hogy ha az ügyfél, alkalmazott stb. részére történő fizetésről van szó, akkor a megelőző lehetséges nap válik határnappá; ha az ügyfélnek, kötelezettnek kell fizetnie, akkor pedig a következő lehetséges nap válik határnappá. Például, ha 1-én a munkavállalónak meg kell kapnia a bért, akkor ha ez vasárnapra esik, akkor előtte pénteken kell megkapnia. Ha egy adót, például március 15-éig kell megfizetni, és ez péntekre esik, akkor a határnap a 15-ét követő hétfő lesz; mivel március 15. munkaszüneti nap.
• Hogy a határnapon belül hány óra a határ, ez, esetektől függ.
Például, ha egy választási irodában intézhető választással kapcsolatos cselekmény határideje március 23., akkor azt is meg szokták adni, hogy hány óra a határidő. Egyszerűen azért, mert addig vannak ott. A jogszabályban, általánosságban úgy van, hogy az ügyfelek (választópolgárok, jelöltek jelölőszervezetek) az egyes lehetőségekkel a megadott határnapokon 16 óráig élhetnek, vagy adott kötelezettségeiknek az adott határnapokon 16 óráig tehetnek eleget. Ugyanakkor, például a választási bizottságnak a döntéshozatalra, a részükre adott határnapok 24. órájáig van lehetőségük.
A személyi jövedelemadó bevallást adott határnapig lehet megtenni, az adott napra vonatkozóan nincs jogszabályi időkorlát, így 24⁰⁰ óra. Csakhogy, helyileg korlátot jelent, hogy a NAV irodái – ha hosszabbított is az ügyfélfogadásuk – messze nincsenek nyitva éjfélig. Posták szoktak éjfélig nyitva lenni, de általában, megyénként csak egy. Ott viszont, a sok sorban álló miatt, nem biztos, hogy mindenki sorra kerül, illetve lehet nagy a távolság, lehet közlekedésben korlátozott (éjszakai helyközi közösségi közlekedésre kéne hagyatkoznia).
• Befizetések esetén is vannak eltérések.
A szolgáltatóknál, néhány éve történt jogszabályváltozás miatt, nem elég a számlán levő határnapig (akár a határnapon) elindítani a banki utalást; postán, bankban befizetni a készpénz-átutalási megbízást (sárga-, illetve fehér csekk); kötbér nélkül csak az tehető meg, hogy legkésőbb azon a napon meg is érkezzen hozzájuk. Hogy ehhez legalább hány nappal előbb kell feladni, az a posta-, bank üzletszabályzatából, általános szerződési feltételeiből derül ki; milyen szolgáltatás teljesítésére, mit vállalnak?
Ugyanakkor, például a közúti közlekedési törvény a várakozási pótdíj (Mikuláscsomag) megfizetése esetén, határidőre történő megfizetésnek tekinti, ha legkésőbb a határnapon megindítják a megfizetést.
• Például, külön jogszabály foglakozik peres eljárások esetén, a különböző határidőkkel, időtartamokkal.
Tehát:
Az esetek nagy többségében nem úgy van, hogy a határnap előtti nap lenne az érvényes utolsó nap. Ha valamit szerdáig kell megcsinálni, akkor az adott szerdán még nem késő megtenni, befejezni, eljuttatni. Hogy hány óráig? Ha például a 16³⁰-ig dolgozó osztályvezetőhöz kell eljuttatni, akkor addig. Ha egy másik szervezeti egység, cég, szervezet részére 14⁰⁰-ig benyújtható jelentésről, hiánypótlásról, pályázatról stb. van szó, akkor addig. Ha egy olyan adatszolgáltatásról van szó, ami elektronikusan nyújtható be, és elektronikusan fogadják, automata visszaigazolással, és nem volt időkikötés, akkor 24⁰⁰-ig.
De, ténylegesen előrejöhet az általános határnap (nem csak az előző napra, hanem akár több nappal is), pl. bérutalás, nyugdíjutalás, bevont vezetői engedély visszaadása stb. esetén, ha úgy esnek a pihenő-, munkaszüneti napok, illetve az ezek körüli munka- és pihenőnapcserék.
És ténylegesen hátrább is kerülhet az általános határnap (nem csak egy nappal, hanem többel is), pl. adómegfizetés esetén, ha úgy esnek a pihenő-, munkaszüneti napok, illetve az ezek körüli munka- és pihenőnapcserék.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!