Szerintetek is Budapest túl van méretezve egy 10 milliós országhoz képest?
Teretileg azért nincs igazad, mert sok külső rész csak jóval később lett része Budapestnek. Alapból nem tervezték, hanem kialakult, úgymond. A "régi" Budapest a belvárosi rész inkabb. Sok kis városkából alakult ki a mai. Akik csatlakoztak egy nagyobb városhoz. Alapból 1873-ban lett Pest-Budából. S csomó mai kerület 1950-ben lett része a fővárosnak. S régebben nem is volt ennyira lakott! A kommunizmus, szocializmus idején sokan kerültek fel vidékről a budapesti panelekbe. S később is sokan költöztek más területekről, határon túlról a fővárosba. S az emberek áramlásával nőtt a lakások, házak, beépített területek száma.
Budapest nem egy mesterséges város, mint például Mexikóváros. Nem kitalálták és létrehozták. Hanem a történelem folyamán kialakult!
Mivel Budapest organikusan fejlődő város, és a mai napig lényegében az igények szerint formálódik, ezért ez helytelen megállapítás, hogy túl van méretezve. Egy túlméretezett város jellemzője például, hogy teljes lakónegyedek üresen állnak - ez Budapest esetében nincs így. Fontos megjegyezni, hogy Budapest mellett jelentős mértékben fejlődnek az agglomerációs területek, sokan a fővárosból ilyen településekre költöznek - Érd és Dunakeszi, hogy csak két példát mondjak.
Érdekes viszont az említett perspektíva, hogy a Trianon előtti országunkhoz lett méretezve Budapest. Nos ez méretét tekintve mint már kifejtettem nem állja meg a helyét, viszont egyes épületei - legjobb példa rá talán az Országház, mely a világ egyik legnagyobb és legdíszesebb parlamentje - egyértelműen Nagy Magyarország számára, és igényeinek ellátására épültek fel.
Köszönöm az intelligens hozzászólásokat,öröm volt olvasni ők.
Engem a mai napig megdöbbent,hogy adott egy 10 milliós ország,melynek a népesség jelentős része 2-2,5 millió fő, a fővárosban vagy az ahhoz tartozó agglomerációban lakik.
Abban abszolút egyetértek,hogy Budapest folyamatosan,dinamikusan fejlődik, viszont ezzel ellentétben a "vidék"egyre nagyobb leszakadásban van.Főleg a keleti régiók.
Nagyon szeretem Budapestet,és tudom azt,hogy rengetegen költöznek oda az ország minden pontjából ,de ennek ellenére,hogy én "vidéki" vagyok nem tudnék ott élni.
Ahogy írtad előttem az ország nagyon főváros központú.
A vidéket kellene valahogy feljebb húzni,hogy ne legyen ilyen jelentős belső migráció.
Én Győri vagyok, és számomra Győr tökéletes,van rengeteg szórakozási lehetőség, közel van minden a városban.
Eszembe nem jutna elmenni ebből a városból,de tudom,hogy egy Miskolci vagy egy Ózdi "menekül"a városából,a jobb munka,jobb körülmények miatt.
Ez egy 1906-os térkép [link]
Ha az elgondolásod szerint kellene alakítani a méretét, akkor ma kb. az 5. kerület lenne Budapest.
Egyébként a főváros nem attól lett ilyen nagy, hogy a magja növekedett, hanem attól, hogy az agglomerációt beolvasztották. Pl. lakóhelyem, a XVII. kerület részei már több évszázadosak. Rákosligetnek is volt egy magja, ami köré egy munkástelep épült az 1900-as évek elején.
Rákoskeresztúr, -csaba és -hegy önálló községek voltak.
A második világháború után kerültek a fővároshoz.
Mit lehetett volna tenni, hogy ne növekedjen ennyire?
Drezdáról hallottam, hogy ott egy stopot vezettek be.
Oda költözni nem lehetett, területe nem bővülhetett.
Ez normális?
A főváros-központúság igaz. Nem tudom hol, merre mi a szokás, de állítólag a "vidék" sok országban nem létező dolog a mi értelmezésünkben.
Nincs olyan, hogy fel megyek Berlinbe, vagy le megyek Milánóba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!