Vetülettel kapcsolatos segítséget kérne egy segítségre szoruló elme: hogyan kell értelmezni a vetületet? Bővebben lent.
Sziasztok!
Léci valaki segítsen már nekem értelmezni egy vetületre adott definíciót és ezzel kapcsolatban egy példát derékszögű háromszögre. Már több helyen próbáltam megfejteni a "rejtélyt", de ez a definíció tűnt a legegyszerűbben megfogalmazottnak, csak hát sajnos ezt sem értem (tehát wikipédia meg ezek már megvoltak:/).
A definíció ez:
"A síkon keresztül húzott egyenes vonal, mely a térből leeresztett ferde irányú egyenes vonal álláspontját ugyanezen egyenes valamelyik pontjából leeresztett függőleges álláspontjával összeköti."
Ha van egy derékszögű háromszög, pl. ez:
akkor ezzel kapcsolatban valaki egy hasonló kérdésre írta, hogy egy ilyen derékszögű háromszögnél a 2 befogó 1-1 vetülete az az átfogónak 1-1 része, mégpedig azok a részek, ahol az átfogó a fotón is látható módon ketté van osztva (BT és TA szakaszok). De miért ezek a szakaszok a vetületeik? A fenti definícióból amit nem értek, hogy milyen ferde irányú egyenesről van itt szó, és annak mi számít az álláspontjának (az a pont, ahonnan kezdem húzni az egyenest vagy mi??? hiszen nemcsak egy irányból lehet elkezdeni húzni egyenest..), és az erre
húzott függőleges álláspontot is melyik irányba függőlegesen kell húzni? Szóval van zűr a fejemben rendesen ezzel kapcsolatban. Talán lesz valaki, aki megszán, és segít.
Hálásan köszönöm! :-)
Hát én ezt a definíciót nem tudom értelmezni.
Adok egy másikat.
: Egy pont vetülete az a pont, ahova esne, ha kezdősebesség nélkül elengednénk.
A linkelt képeden az M pont éppen a T pontba esne le. (Az, hogy a BA szakaszra nézzük a vetületet, azt jelenti, hogy a BA szakasz állítja meg az esést, azaz a vetület maga mindenképpen a BA szakaszon (vagy az ő egyenesén) van.
: Egy alakzat (pl szakasz) vetülete a pontjainak a vetületeinek az uniója.
Az ábrádon a BC szakasz pontjainak a vetületei éppen a BT szakasz pontjai, tehát a BC szakasz vetülete a BT szakasz.
Na de lássuk a matekkönyveket:
„Merőleges vetület
Adott a síkon egy e egyenes. A sík tetszőleges P pontjához rendeljük hozzá az e egyenesnek azt a P’ pontját, amelyre a PP’ szakasz a legkisebb. Ezt a hozzárendelést merőleges vetítésnek nevezzük. Egy P pont e egyenesre vonatkozó merőleges vetületét úgy szerkeszthetjük meg, hogy a P pontból egy m merőlegest bocsátunk az e egyenesre, és az e egyenes és a merőleges m egyenes metszéspontja lesz a P pont P’ vetülete.” [link]
„Merőleges vetület
Legyen adva egy S sík és egy P S pont. A P pont S-re való merőleges vetületének nevezzük a P-ből az S-re állított merőleges egyenes és az S sík P’ metszéspontját. Ekkor P’-t a P-ből S-re állított merőleges talppontjának nevezzük. Egy G geometriai alakzat s síkra való merőleges vetületének nevezzük a G pontjainak merőleges vetületeiből álló alakzatot.”
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!