Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Felnőttként hánykor lenne...

Felnőttként hánykor lenne ideális felkelnem reggelente?

Figyelt kérdés

22 éves egyetemista lány vagyok.


Egy átlagos napról beszélünk, amikor nem kell be menni reggel az egyetemre/munkára, csak akad egynkis tanulni való, vagy egyéb teendő.


Általában 8-9 között szoktam,de olyan is van (elég ritka), hogy 7-kor kipattanok az ágyból. Engem sosem úgy neveltek, hogy korán keljek, gyerekként volt, hogy sokáig is aludtam, viszont felnőtt fejjel szeretném, ha értékesek lennének a napjaim. Ha 11-12-kor kelek fel, úgy érzem, hamar eljön az este és úgy érzem, nem tettem semmit, hogy értékes, hasznos napom legyen.


Várom a saját tapasztalatokat, véleményeket! :)


/bocsi a helyesírási hibákért/



2018. aug. 15. 22:43
 1/4 anonim ***** válasza:

Amikor nem kell másnap mennem sehova, akkor is max 11-kor alszok, másnap reggel 6 maximum 7-kor pedig kelek.


Megyek is aludni. :D

2018. aug. 15. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:
100%
A 8-9 reális, de 9-nél tovább szerintem nem érdemes, ha a napodat produktívan szeretnéd eltölteni.
2018. aug. 15. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
8 körül szerintem ideális, persze akkor, ha nem hajnalig kukorékolsz.
2018. aug. 15. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 2*Sü ***** válasza:
100%

Nem a felkelés vagy a lefekvés időpontja számít. Valójában az alvásidő az, ami lényeges. Az ideális alvásidő meg mint tudjuk: még öt perc. Viccet félretéve az ideális alvásidő – talán köztudottan – függ az életkortól. De függ a személytől is. Mondjuk az egyik 30 éves felnőtt férfinak 9 óra alvás kell, ha huzamosabb ideig 8 órákat alszik, akkor kialvatlan, dekoncentrált lesz. Egy másik 30 éves felnőtt férfinak meg bőven elegendő 7, vagy akár 6 óra alvás is. De úgy egy – 25 és 60 év közötti – felnőtt alvásigényét 8±1, újabb kutatások alapján 7±1 órára teszik.


Oké, ez az alvásigény. De valaki gyorsan elalszik, van, aki meg lassabban tud csak elaludni. Nyilván az elalvási idő hossza is befolyásolja a lefekvés és a felkelés között eltelt időt.


Ugye írtad, hogy ha mondjuk délben kelsz fel, úgy érzed, hogy hamar eljön az este. Oké, csak ha délben kelsz és nyolc óra az alvásigényed, akkor éjjel négykor fogsz lefeküdni. Tehát az estétől számítva még a nap egy jelentős része hátravan. A kérdés, hogy mivel akarod kitölteni ezt az időt. Nyilván éjjel kettőkor nehéz lesz lemenni vásárolni, és a szomszédok sem díjazzák, ha éjjel kettőkor kezdesz el porszívózni, vagy gitározni, éjjel kettőkor remekül lehet vasalni, programozni, festeni.


Amúgy kétféle embertípust szoktak megkülönböztetni, nyilván van átmenet a kettő között. A pacsirta típust, akinek az a természetes, ha korán kel és korán fekszik le, meg a bagoly típust, akinek meg természetes, hogy későn kel, és későn fekszik le. De a legtöbb embernek a munkahelye, munkája határozza meg, hogy mikor kel, és mivel valahogy úgy alakult, hogy a pacsirták életritmusa lett az általános, ezért az emberek többsége szerintem jóval korábban kel fel, mint ahogy természete szerint – ébresztőóra, meg napi ütemterv nélkül – kelne fel. Vagy legalábbis nagyon-nagyon kevés ember van, aki a felkelés és a munkába érkezés között a szükséges reggeli teendőkön kívül bármi egyéb tevékenységet is végez (mondjuk olvas, vagy megnéz egy filmet, vagy elmegy bevásárolni).


Most egyetemista vagy. Később nyilván lesz egy munkahelyed. Ha 6:00-ra kell beérned, akkor nyilván ennek megfelelően mondjuk 4:30-kor, vagy 5:00-kor fogsz felkelni. Ha a munkahelyedre 9:00-ra kell beérned, akkor meg 7:30 és 8:00 között fogsz jó eséllyel felkelni. (Nyilván ez is függ attól, hogy mennyit kell utaznod a munkahelyedre.) Ha meg kötetlen munkaidőben mondjuk távmunkában dolgozol, akkor meg te döntöd el. És hiába írja le itt száz ember, hogy neki mi az ideális, vagy az aktuális felkelési időpont, akkor fogsz felkelni, amikor azt jónak érzed.


Illetve van itt még egy tényező. Az embernek szüksége van fizikailag is, mentálisan is napfényre, világosságra. Aki rendszeresen éjszakázik, az nem annyira jó sem a testnek, sem a léleknek. Az ember azért alapvetően nappal aktív. Bár a személyes véleményem, hogy inkább a délután derekán aktív igazán az ember. Mert belegondolva, ha éjjel háromkor látsz sétálni egy embert az utcán, akkor azt fogod tippelni, hogy ő !még! ébren van. Ha éjjel ötkor, akkor inkább azt fogod tippelni, hogy ő !már! ébren van. Valahol úgy éjjel négy órakor esik dilemmába az ember, hogy most akkor ez az ember még ébren van, vagy már ébren van. Márpedig ezzel ellentétes oldalon a délután négy van, ennek kellene a tudatunkban lennie igazán a nap közepének. És ezt azt is jelentené valahol, hogy akkor úgy éjféltől nyolcig tűnik természetesnek az alvás nyolc óra alvásigény esetén.


De ha mindenképpen saját tapasztalatot vársz, akkor én igencsak bagoly típus vagyok. Az alvásigényem kb. 7 óra, bár ez is változó, mintha mostanság kicsit kevesebb is lenne. Hogy mikor kelek, mikor fekszek, az is változó, sokszor egy-egy esemény hosszabb távon el tud mozdítani ebben. Ha ráálltam a későn kelésre, de egyszer korán kell kelnem, akkor utána hetekig korábban kelek. Ha ráálltam a korán kelésre, de egyszer sokáig fenn kell maradnom, akkor meg hetekig később fogok kelni. De úgy 2:00 é 3:00 között szoktam leginkább lefeküdni, de ritkábban van olyan időszak, mikor éjfél körül fekszem le, és ritkábban van olyan is, mikor 4:00 környékén. A hét órás alvásigényemmel együtt ez azt jelenti, hogy valahol 9:00 és 10:00 között szoktam leggyakrabban felkeni. De azért van, hogy 7:00 körül, és az is előfordul, hogy 11:00 körül. (Mivel kötetlen munkaidőben dolgozok – nálunk nem munkaidők vannak, hanem határidők – és mivel itthon dolgozom – a munkahelyre általában csak heti egyszer jutok be, egy délutáni pár órás megbeszélés erejéig –, így én szerencsére megtehetem, hogy nem az óracsörgésre kelek.)


De ez szerintem nagyon nem általános, és nem is feltétlenül ideális a legtöbb embernek.

2018. aug. 16. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!