Szerencsejátékokba érdemes komolyabb összegeket fektetni?
Alapvetően itt két szereplőt kell megnézni, téged, meg a Szerencsejáték Zrt-t. Két eset lehetséges:
1. Ők profitálnak a fogadásokból. Nyilván a te károdra.
2. Te profitálsz a fogadásokból. Ekkor viszont bezárnák a Szerencsejáték Zrt-t, vagy megszüntetnék az adott játékot.
Bármilyen játékról is van szó, (jóval) nagyobb eséllyel leszel hosszútávon veszteséges, mint nyereséges. De a legtöbb játéknál pont az a trükk, hogy nagyon kis veszteségeket könyvelsz el (ha mondjuk hetente egy lottószelvényt veszel), ami nem hiányzik máshonnan, elköltenéd másra, viszont cserébe igen nagy nyereményt ígér, igaz nagyon kicsi eséllyel.
Ezt játéknak kell felfogni. Olyan, mint mikor az ember kibérel egy biliárdasztalt, játszik egy kicsit, majd kifizeti az asztalt. Nem nyer vele pénzt, de nyer vele valamiféle élményt. (A különbség annyi, hogy ha sokat biliárdozol, akkor felfejlődhetsz profi szintre, ahol már mások – szponzorok, nézők – fizetnek neked.)
~ ~ ~
#4: Egyrészt ha bármilyen csalás cáfolhatatlanul lelepleződne, az egész szerencsejáték intézményének a hitele veszne el, senki nem játszana tovább. Maga a Szerencsejáték Zrt-nek, mint cégnek nem áll érdekében csalni. Hoz így is bőven brutális profitot, miért kellene felvállalni a hosszútávú profithoz képesti aprópénzért azt, hogy lehúzhatják jövő héten a rolót?
Másrészt gondold végig. Kinek milyen előnye van abból, hogy nem hetente fizetnek ki relatíve kisebb összegeket, hanem ritkábban, de a halmozódás miatt ugyanakkora összeget? Miért jobb neked bármiben havi 1000 Ft helyett évi 12 000 Ft-ot fizetni? Maximum a kamat lenne belőle a haszon, ami jelenleg nem sok.
Ha már csalnak, nem lenne inkább logikus a halmozódás miatt, ha pont fordítva lennie? Hogy ugyan a héten nem volt öttalálatosa senkinek, de bejelentjük, hogy 1 öttalálatos volt? Hiszen akkor lehet nullázni a halmozódást, az éppen aktuális nyereményt meg valaki zsebre tudja tenni.
Nem tudom, milyen gyakorisággal jelentettek be ötöst a lottón mondjuk a rendszerváltás előtt, de valószínűnek tartom, ha csaltak valamiben, ott fűződhetett hozzá érdek. Ugye akkor még nem volt halmozódás, tehát a nyeremény nagyjából fix volt (az eladott szelvényekkel arányosan). Be lehetett volna kamuzni pár öttalálatost, hogy a népnek nagyobb kedve legyen játszani.
(Amúgy ha utánaszámolgatsz, a jelenlegi öttalálatosok gyakorisága, szórása teljesen reális a fogadások számához viszonyítva, a fogadások száma is életszerűnek tűnik.)
Nem engedhetik, hogy random Pista vigyen el egy valag penzt, mert veszelyeztetnek a szemelyt es a kornyezetet, senki nem kepes ekkora valtozast kezelni. Ebbol fakadoan az esetleges remes hirek amik egy nyertesrol erkeznenek tonkretehetne a ceg hirnevet, az emberek felnenek tole. (egy ido utan)
Szoval nyerni nem tudsz, csak bajod lesz igy vagy ugy.
"ha bármilyen csalás cáfolhatatlanul lelepleződne, az egész szerencsejáték intézményének a hitele veszne el"
Ez a 11 ötös annyira egyértelműen csalás volt, hogy semmi más nem lehet.
Más kérdés, hogy nálunk ez annyira természetes, hogy még mindig megvan a cég.
Egyébként amióta gépi feldolgozás van, sokkal kevesebb a tényleges nyeremény (rendszeres lottózó adatai alapján).
"Másrészt gondold végig. Kinek milyen előnye van abból, hogy nem hetente fizetnek ki relatíve kisebb összegeket, hanem ritkábban"
Tudod, ilyenkor még külföldről is jönnek fogadni, amikor milliárd fölé megy a nyeremény. Valami hihetetlenül megdobja a forgalmat!
További kérdés?
amugy a matek tok egyszeru
5x2 nulla az 10 nulla. 6 nulla az 1 millio 9 nulla az 1 milliard, 10 nulla az 10 milliard, ami szentem soha nem volt annyi fonyeremeny.
mondjuk 1000 forint egy lotto. es van 10 milliard forintod az elozo fonyeremenybol :P
ha minden penzed rakoltod, hogy a fonyeremenyt (egyedul masokkal valo osztozas nelkul) megnyerd akkor a lehetseges szamok 10 szazalekat, vagyis 1\10 et, tehat EGY TIZEDET, tudnad csak feladni.
egy szo mint szaz, ha rakoltesz 10000000000 forintot, akkor vam 10% eselyed, hogy nem vesztesz semmit es nullasra josz ki.
Ha ennel,tobbet koltesz ra, akkor par ezred azazalekkal noveled az eselyet, hogy annyit vesztesz amennyivel tobbet koltottel a nyeremenynel.
Ha kevesebbett koltesz tizezer millio forintnal akkor annyival csokken az eselyed 10% ala amennyivel kevesebbet koltesz.
1 lotto eseten 0.000000001% eselyed van nyerni.
es mind ezt ugy szamoltam, hogy csak es egyedul te adsz fel lottot, senki mas.
> Ebbol fakadoan az esetleges remes hirek amik egy nyertesrol erkeznenek tonkretehetne a ceg hirnevet, az emberek felnenek tole.
De hát vannak ilyen hírek. Néhány nyertes felfedi a kilétét. Pl. sokáig szóltak hírek egy győri hajléktalanról, aki nyert. Nyitott is egy kávézót. (Nem voltam benn, de láttam kívülről.) Később az csődbe ment.
Az emberek nem félnének. Azt gondolják, hogy ők majd jobban csinálják. A probléma az, hogy az emberek jó részének nincs arányérzéke, nem tudják felmérni, hogy mondjuk egy 400 millió forint nem is annyira egetverően nagy összeg. Ha a felét nekifutásból költöd el, és elkezdesz nagy lábon élni, nem biztos, hogy egy évtized után is marad belőle valami.
~ ~ ~
> Ez a 11 ötös annyira egyértelműen csalás volt, hogy semmi más nem lehet.
A magyar ötöslottó történetében nem volt olyan, hogy 11 öttalálatos lett volna egy héten. Vagy nem tudom mire gondolsz…
> Egyébként amióta gépi feldolgozás van, sokkal kevesebb a tényleges nyeremény
A számok nem ezt mutatják.
> Tudod, ilyenkor még külföldről is jönnek fogadni, amikor milliárd fölé megy a nyeremény. Valami hihetetlenül megdobja a forgalmat!
Minél nagyobb a nyeremény, annál nagyobb a fogadási kedv. Nyilván ezért is vezették be a nyeremény halmozódást: növeli a fogadási kedvet. Hihetetlen mértékben? A rendelkezésre álló adatok alapján összességében az átlagosan eladott szelvények száma 17%-al magasabb, mint nyereménykihúzás utáni első három hétben eladott szelvények átlagos száma. Nagyjából reálisnak tűnik, szignifikáns, de azért nem nagyságrendi különbség, hihetetlennek nem nevezném azért.
~ ~ ~ ~ ~ ~ ~
De nézzük a számokat.
A nyerési esélyek ugye bárki által kiszámolhatóak, akik kicsit értenek a valószínűségszámításhoz.
Van lista arról, hogy az adott héten hány két-, három-, négy-, öttalálatos volt, mennyi volt ezeknek a nyereménye. Ezt nehéz meghamisítani, mert a nyereményeloszlás is ismert, a kettőből lehet bevételt számolni, amit nem lehet nagyságrendileg sem meghamisítani, mert ez bevételi oldalról költségvetési tétel.
Abból, hogy hány két-, három-, négytalálatos volt egy héten, abból lehet következtetni a nyerési esélyek alapján az eladott szelvények számára. Itt van egy összecsengés, mert akár a kettesekre, akár a hármasokra, akár a négyesekre számolod ezt ki, hasonló eredményt kapsz. A számok szépen összecsengenek.
Ezek alapján az jön ki, hogy havonta átlagosan 4,67 millió szelvényt adnak el. Ez úgy reálisnak is tűnik. 18 és 70 év között van Magyarországon vagy 7 millió ember. Ezek jelentős része nem lottózik. Egy jelentős része havi egy szelvénnyel játszik. Van egy szűk réteg, aki több, akár havi több száz szelvénnyel is játszik, bár ez utóbbi nem sokáig :-) . (Nota bene ez egybecseng a Szerencsejáték Zrt. szóvivőjének állításaival is, akit nagyobb nyeremények előtt meg szokott kérdezni a sajtó, pl. hogy hányan játszanak, mennyivel nőtt a szelvények eladásának száma.) A nagy nyeremény kihúzása utáni első három hétben az eladott szelvények száma átlagosan 4 millió körül mozog. Ezzel számolok tovább.
Ha megnézzük – a valószínűségszámítással kiszámolható nyerési esélyek tükrében –, hogy 4 millió szelvényből hány találatosból hány darab van, akkor azt kapjuk, hogy:
Kéttalálatos: kb. 90 000 db (kb. ennyi is szokott lenni)
Háromtalálatos: kb. 3200 db (kb. ennyi is szokott lenni)
Négytalálatos: kb. 38 db (kb. ennyi is szokott lenni)
Öttalálatos: 0,09 db
Ez utóbbit nézzük meg, várhatóan hány hét múlva hoz 50% eséllyel öttalálatost:
(1-0,090540)^n = 0,5
n ≈ 7,3
Tehát 7,3 hét elteltével 50% az esélye, hogy lesz öttalálatos. Ez is reálisnak tűnik. Volt olyan, hogy 39 héten át nem volt ötös – ennek az esélye 2,4% –, de volt, hogy az ötös kihúzása után a következő, vagy az azt követő héten is volt ötös. Ha összeszorozzuk azt, hogy mikor ötöst húznak ki, az hányadik héten történik, és ennek vesszük a esetek számának megfelelő kitevővel vett gyökét, akkor 6,84-et kapunk. Tehát ez is reális.
Összességében reális, az öttalálatosok ritkasága. Ugye említetted, hogy régen szinte minden héten volt ötös a lottón. Ehhez kb 43 millió szelvényt kellene eladni hetente! Az nagyon sok. Főleg a szocista időkben, mikor azért nem voltak még magasabb szinten sem óriási fizetések. Márpedig viszonylag rövid megfontolás után könnyen belátható, hogy ahhoz, hogy gyakran egy öttalálatos, ritkábban egy sem, ritkábban kettő is legyen, ahhoz ennyi szelvényt kellene eladni.
Ezen számítások tükrében nem tudom hol a csalás, mi az, amit a publikált adatokban elcsalnak, ennek a táblázatnak – [link] – melyik mezője az, ami nem fedi a valóságot? Mert az ez alapján történő számítások teljesen reális állapotot tükröznek.
~ ~ ~
Nota bene heti 4,67 millió átlagos eladott szelvényszám esetén hetente 917 millió, havonta 3,98 milliárd, évente 47,8 milliárd Ft tiszta bevételt jelentenek (ami a nyeremények kifizetése után marad). Ehhez képest 1-1 milliárdot elcsalni bagatell. Az külön kérdés, hogy milyen módon lehetne csalni, egy-egy csalási módba hány embert kellene beavatni, és mennyit kellene fizetni nekik a hallgatásukért. És még ha jól meg is fizetik a beavatottakat, csak lenne valaki, aki extra haszonért névtelenül bizonyító erejű dokumentumokat, felvételeket adna át a sajtónak pár extra millióért. Vagy szimplán csak valamilyen kicsinyes bosszúból leplezné le az egészet, jól keresztbe téve ezzel a Józsinak, mert kirúgta. És ez a legnagyobb rizikó. Nyerni pár milliárdot egyszer-egyszer, azt veszélyeztetve, hogy elesik a cég 20 év alatt összegyűlő ezermilliárdos nagyságú bevételtől? Nem sok teteje van.
Meg ki ennek a csalásnak a nyertese? Nem egyszerűbb valahogy máshogy megfejni az államot? Kerültek itt elő sok milliárdos, etikátlan, de a jogszabályok alapján teljesen törvényes lehúzások.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!