Ha az egyenlítőnél 1600km/h a kerületi sebesség, a sarkok közelében a forgástengelynél pedig minimális, hogy veszítí el, vagy veszi fel ezt a sebességet egy oda-vissza utazó repülő?
"Figyelembe véve, hogy a légkör együtt mozog a Földdel..."
Na, innen nem értem, akkor mi is a kérdés.
Hát ezt eléggé a fizika oktatás előtt tanítják, kb. 5-6. osztályban.
1. Nincs olyan, hogy sebesség. Olyan van csak, hogy valamihez képesti sebesség. Egy légynek egészen más sebessége van a Földhöz képest, a vonathoz képest, aminek a fülkéjében repked, megint más sebessége van a szembe robogó vonathoz képest, és igen, más sebessége van a Naphoz, a Tejútrendszerhez képest.
2. Minden test egyenes vonalú egyenletes mozgást végez, vagy nyugalomban marad, mindaddig amíg ezt valamilyen erő vagy vagy egy másik test (és az általa kifejtetett erő) meg nem változtatja.
Mihez képest 1600 km/h az egyenlítőn a kerületi sebesség? A Nap-Föld tengelyen fixált – nevezzük úgy, külső – megfigyelőhöz képest. De ahhoz képest a Föld, a légkör, az álló repülőgép is 1600 km/h sebességgel halad. Ha a repülő felgyorsul a Földhöz képest 200 km/h sebességre, a külső megfigyelőhöz képest annak a sebessége 1400 és 1600 km/h között lesz, attól függően, milyen irányban gyorsul.
> a forgási iránnyal ellentétesen 800km/h haladó gépet az 1600km/h kerületi sebességű légkör nem tépné szét?
Nem. A forgási iránnyal ellentétesen a !!!Földhöz képest!!! 800 km/h sebességgel haladó gép a levegőhöz képest is 800 km/h sebességgel halad.
~ ~ ~
Ültél már vonaton. A vonat mondjuk 100 km/h sebességgel rohan. De benne a levegő is. Ez a vonat egy inerciarendszer (magyarul viszonyítási rendszer), a légynek sem előre, sem hátra nem nehezebb repülnie, ugyanúgy mondjuk 5 km/h sebességgel repül a vonatban, a vonathoz képest előre, hátra. Te meg azt kérdezed, hogy mivel a Földhöz képest ez 95 illetve 105 km/h sebesség, ezért hogy nem szakítja szét a legyet a vonatkabinban a levegő. Hát úgy, hogy az is 100 km/h sebességgel halad a Földhöz képest, és itt a közeg és a légy egymáshoz viszonyított sebessége a lényeg, ami előre is, hátra is 5 km/h.
Nem veszít-nem vesz fel sebességet.
Ugyanúgy mint a légkör, együtt mozog a repülő is a Földdel.
Tehát nincs mit leküzdeni.
Az előző válaszadó a vonatos példát nagyon jól írta.
Ha meg másra vagy kiváncsi akkor tedd fel normálisan a kérdést! :)
"Nem veszít-nem vesz fel sebességet.
Ugyanúgy mint a légkör, együtt mozog a repülő is a Földdel."
Ellentmondasz magadnak. A föld minden szélességi körén más a kerületi sebesség, tehát van sebességváltozás. A légkör egészen más, mivel magasságváltozással nő a kerületi sebesség, bár a gázmolekulák könnyedén eltudnak muzdulni egymáshoz képest. Nem beszélve a hőmérséklet és a szennyeződés, gázösszetételbeli különbségek miatti áramlatokra, amik mind sebesség és irányban is különböznek.
Az űrbe induló rakéta is felhasználja a Föld induló sebességét, így annyival is kevessebbet kell elérnie a szökési sebességhez.
3#
Vonatos példa tényleg jó lenne, ha a vonat eleje 1600km/h a vége pedig 10km/h-val menne, a légy pedig cikázna előre hátra, a mindenféle erejű és irányú levegőármlatban, amit a lehúzott ablakok okoznak!
Tudhatom hanyadikos vagy, hogy ennyire nem látod át a problémát?
Nagyon rossz fele kapizsgálsz. A vonatos válaszoló mindent tökéletesen leírt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!