Mi az az idegméreg? És mire jó?
Szia! Én vagyok a te kuglid, hozzád hasonló. :-)
A neurotoxinok (nevük ókori görög szavakból származik: νευρών [nevron] "ideg"/"izom" és τοξικόν [toxikon] "méreg") az exogén kémiai idegrendszeri károsodást okozó toxinok (mérgek), amelyek a fejlődő és az érett idegrendszeri szövetek funkcióit egyaránt károsan befolyásolják. A neurotoxin kifejezést egyaránt használják a már veszélyes mennyiségben neurológiai mérgezést okozó endogén vegyületek osztályozására is. Habár a neurotoxinok gyakran neurológiai pusztítást végeznek a szervezetben, kifejezetten az idegrendszer számára fontos idegi komponenseket támadják meg. A legközönségesebb neurotoxinok közé tartozik az ólom, az etanol, a glutamát, a nitrogén-monoxid, a botulinum toxin, a tetanusz toxin, és a tetrodotoxin. Ezek közül néhány anyag, például a nitrogén-monoxid és a glutamát nélkülözhetetlen a szervezet számára. Kizárólag túlzott mennyiségben vannak neurológiai veszélyei.
A neurotoxinok jellemzően képesek meggátolni az ionkoncentráció neuronvezérlését a sejtmembránon vagy a szinapszison keresztül. A neurotoxin-kitettség patológiája magába foglalja a neuron excitotoxicitásának vagy apoptózisának vizsgálatát, de gyakran a gliasejtek sérülését is. A neurotoxin-kitettség makroszkopikus megnyilvánulása lehet a központi idegrendszer kiterjedt károsodása, mint az értelmi fogyatékosság, a tartós memóriai gyengeség, az epilepszia és az elmebaj. Ezenkívül lehet a neurotoxin-mediált periférikus idegrendszer-károsodás, mint a neuropátia vagy a miopátia.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!