Mit jelent a sittes tetoválás?
Esetek többségében ma már nem a börtönben készülnek. A klasszikus értelemben vett "sittes" tetoválásokat börtönökben csinálták. Ott nem volt se tű, se festék hozzá, ezért általában fogkeféből, vagy tollból csináltak egy szárat, amin valamilyen vékony fémvég volt (ez lehetett egy varrodai tű, egy vékony drótdarab, egy vékony tűzőgépkapocs, gemkapocs...stb, amit eléggé kiéleztek azzal, hogy különféle anyagokon (beton, vasrács, padló) hegyesre csiszoltak. Festéknek több anyagot is csináltak. Volt, hogy apró gyufákból, vagy más fás dolgokból szenesítettek, majd egy kő segítségével porrá őrölték és valamilyen vivőanyaggal (mint a víz, vagy valamennyi olaj) kevertek össze, de előszeretettel használtak tustintát, vagy tolltintát (tintapatronból, golyóstollból stb.), olykor többet is összekevertek, majd szabad kézi mozdulatokkal beleütöttek a tűs végű eszközzel a bőr alá. Ezen tetoválások nagy része görbe, állagtalan lett, általában neveket, apróbb motívumokat (szív, kereszt, tőr/kés, horgony...stb), vagy csak kis foltokat csináltak. Ezek egy-két év után elszíneződnek és kékesek lesznek (halványulnak is) és kicsit szétfolynak. A mai világban ezt sufnimódszerrel stick&poke stílusban csinálják, de akadnak már géppel készültek is. Lényegében nagyon igénytelenek, rondák.
Itthon nem volt túl sok jelentése, csak annyi, hogy börtön viselt ember. A tengerészetnél (amíg volt Magyaroknak is tengerük) sokkal nagyobb hagyománya volt a tetoválásnak, ahol finomabb festékekkel dolgoztak egymásra, általában tengeri motívumokat, de nem egy olyan arisztokrata is volt, akinek tetoválás volt a testén. Persze ezek nem látható helyeken. Külföldön, mint a nagy amerika is, ott bandajelek, könnycseppek, csíkok...stb-k már inkább több társasági jelentéssel bírót szurkáltak magukba, amivel szó szerint figyelmet akartak felhívni, hogy "Velem ne packázz, öltem már...".
Szóval régen attól volt sittes, hogy ott készült, manapság meg attól az, hogy akik készítik, azoknak jobb lenne, ha a sitten lennének.
Persze vannak a kézi (stick&poke) tetoválók, akik művészien jó tetoválásokat készítenek és ott van a nagyra becsült japán tradicionális tetoválás is, ami nagy hasonlít erre és gyönyörű.
Persze ez nem jelenti, hogy minden ronda tetoválás igénytelen, mert vannak, akik pl a saját gyerekük 1-3 éves kori rajzát tetoválják magukra, amik ugye gyerekrajzok és igénytelen munkának tűnik, de abban sok öröm van a szülő részéről ;)
Remélem nagyjából el tudtam mondani a lényeget. De google segítségével rengeteget találhatsz belőlük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!