Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Átvett hagyatékot át lehet...

Átvett hagyatékot át lehet valahogy ruházni másra?

Figyelt kérdés
Elhunyt családtagom után átvettem a hagyatékot, viszont szeretném azt egy másik családtagomnak átadni. Sima ajándékozási szerződés nem jó, mert ha a jövőben kiderül, hogy volt tartozása, akkor nem akarok továbbra is én, mint a hagyaték átvevője felelni érte, miközben a hagyaték már nincs is nálam. Tehát van rá bármilyen mód, hogy utólag a hagyatékot az elhunyt egy másik családtagjának adjam át? Természetesen ő is akarja. Létezik valami utólagos vagy póthagyatéki eljárás aminek keretében ezt meg lehetne csinálni?

2018. máj. 21. 16:44
 1/7 anonim ***** válasza:

Nem dolgozok hivatalban úgy hogy ne vedd készpénznek azt mit mondok de szerintem ilyesmi hogy másra iratod konkrétan az "egész hagyatékodat" nem hiszem hogy létezik. Esetleg úgy ahogy te mondtad hogy külön xy dolgot iratod át a nevére.


Amúgy muszáj megkérdezzem mert nagyon fúrja az oldalam: mégis milyen személynek adnád át aki elfogadja ingyen a hagyatékot de ha kiderülne hogy volt tartozása az illetőnek akkor már nem kellene neki? :D Ezek szerint nagy esélye van rá arra hogy a tartozás nagyobb lesz mint a hagyaték maga. De akkor meg te minek akarod át adni ezt a hagyatékot valakinek (akinek +ba akarnál ugye adni valamit) ha tudod hogy nagy eséllyel -ba jönne ki ez az ember ha kiderül hogy aki rád hagyta a hagyatékát igazából csak tartozást hagyott rád? Vagy épp ez a lényeg hogy így bújjál ki a tartozás alól? :D

2018. máj. 21. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Negatívat nem lehet örökölni, ezért nincs mi alól kibújni. A törvény szerint az elhunyt tartozásaiért az örökös csak az örökhagyó hagyatékával felel vagy ha az már nincs meg, akkor a személyes vagyonával annak értékéig.


A gond az, hogy ha én simán ajándékként átadom a családtagomnak az egész hagyatékot és a jövőben kiderül, hogy volt egy tartozás, kezesség vagy bármi más, akkor azért én felelnék, mert én vettem át a hagyatékot és nem pedig az a személy akinek én a már saját tulajdonomát ajándékoztam. Más szóval, míg az illető élvezné az ajánékdba kapott hagyatéki elemek minden hasznát, addig egy esetleges tartozás esetén én fizethetnék a hagyaték értékéig. Ezért szeretném magát a hagyatékot valahogy az illetőnek adni, hogy ha a jövőben mégis jönne egy nem várt tartozás, akkor azt a hagyaték tárgyain hajtsák végre.

2018. máj. 22. 20:57
 3/7 anonim ***** válasza:

"Ezért szeretném magát a hagyatékot valahogy az illetőnek adni, hogy ha a jövőben mégis jönne egy nem várt tartozás, akkor azt a hagyaték tárgyain hajtsák végre."

Ilyenre nincs lehetőség.

Vagy elfogadod és mindent viszel vagy visszautasítod és ebben az esetben az öröklési sorban utánad következő örököl.

2018. máj. 22. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

"Negatívat nem lehet örökölni, ezért nincs mi alól kibújni. A törvény szerint az elhunyt tartozásaiért az örökös csak az örökhagyó hagyatékával felel vagy ha az már nincs meg, akkor a személyes vagyonával annak értékéig."


Ez most vagy én értettem félre vagy te beszélsz félre. Ha egyszer a tartozása nagyobb mint maga a hagyaték akkor csak az örökös kell kifizesse a maradék tartozást a saját zsebéből ha a hagyott örökség értéke kisebb mint maga a tartozás. Nem ezt akartad írni? De ebbe az esetben pedig akkor igen úgy mond végállapotban te csak "negatív" dolgot örököltél :D (Vagy én értettem félre)


Mondjuk így hogy leírtad a választ akkor csak ott tartunk hogy mégis milyen személy az akire te szívesen átruháznál egy hagyatékot viszont ha már tartozásról lenne szó akkor a parasztja nem lenne hajlandó fedezni neked abból a hagyatékból amit szó szerint neki adtál ingyen. Én ilyen személynek nem igazán adnék semmit :D

2018. máj. 24. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Valóban te nem érted. Negatívat örökölni nem lehet. Tegyük fel örökölsz 10 millió Forint értéket. Ebben van egy 2 milliós autó, 2 millió bankbetét, 2 millió állampapír, 1 millió bankszámlán és egy 3 milliós üzletrész. Amikor átveszed az örökséget, akkor nincs tudomásod arról, hogy az örökhagyónak van tartozása vagy, hogy aláírt kezességet olyan hitelre, ami még nem lett teljes mértékben vissza fizetve az adós álltal.


Egy nap jön egy levél, hogy fizess 15 milliót, mert te vagy a jogutódja az örökhagyónak. Ekkor te megírod, hogy a hagyatéki végzés szerint a hagyaték teljes értéke 10 millió volt és az eredetileg örökölt vagyontárgyak vagy még nálad vannak vagy már eladtad őket.


Ha még minden meg van és nem adtál el summit, akkor az örökölt vagyonnal felelsz kizárólag. Más szóval azon hajtható csak végre a tartozás, amit örököltél. A te magán vagyonod teljes mértékben védett és érinthetetlen, történjék bármi.


Ha már eladtad az örökölt ingó és ingatlan vagyonokat, akkor a hagyatéki végzésben szerplő értékig te felelsz a tartozásért a saját magán vagyonoddal. Más szóval, mindegy mennyiért adtad el, a hagyatéki papírban 10 milliós érték szerepel, ezért 10 milliót lehet rajtad követelni. 15-öt nem lehet, mert te annyit nem örököltél. Így védi a törvény az örökösöket attól, hogy öröklés miatt eladósodjanak.

2018. máj. 25. 20:04
 6/7 anonim ***** válasza:
Igaz 3 évet késtem, de azt is tudod, hogy volt-e tartozása. Mármint értesítenek az örökséggek együtt. Pont ezért, hogy ott helyben eldönthesd, hogy a tartozást ki akarod-e fizetni
2021. dec. 18. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

6!

Ez csak részben igaz.

Később is lehet póthagyatéki eljárás. Beköszön egy régi tartozás, egy elfeledett vagyontárgy amiről nincs tudomás.

2021. dec. 18. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!