Eredeti vs igazi szamurájkard?
A minap lehetőségem volt kipróbálni egy katana másolatot. Igen meglepődtem, mivel elég nehéznek bizonyult (ismerősöm lemérte, 1 kg volt). Viszont amit a filmekben lehet látni az vagy nagyon hülyeség (iszonyat gyorsan forgatják , mintha habból lenne) vagy én nem értek hozzá:D
Ezek a másolatok mennyiben térnek el az igazitól? Ahogy beszéltük, annyi esett le, hogy ugyanaz a fizikai tulajdonságait nézve (hossz, vastagság, stb) csak a megmunkálás más.
Az katana másolatok mintúgy az eredeti tömeggyártott szamurájkardok, ha nem neves kovácsmesterek művei, nem a legjobbak. Japán mindig is gyenge minőségű vasérc volt, a kardokat pedig előre meghatározott sztenderdek alapján kellett elkészíteni évszázadokon keresztül. Ha nem volt tökéletesen megmunkálva az acél, a kardot vastagra kellett kovàcsolni, hogy strapabíró legyen és bírja a használatot.
Érdekesség, hogy az európai kétkezes lovagkard 30-40 centivel hosszabb mint a katana, de a minőségi acél és kovácslási módszerei miatt fél kilóval könnyebb.
1 kiló az igazán nem sok egy kétkezes kard esetében. A német zweihander pl 2~3 kiló volt.
Az sem mindegy, hogy hol van a kard súlypontja. Minél távolabb van a markolattól, annál nehezebb forgatni (viszont a vágóerő is nagyobb lesz).
A filmekben meg alumínium szarokat használnak, az persze, hogy könnyű :D
Én inkább három csoportba sorolnám a ma kapható szamurájkardokat.
-ősi technikával készült kardok
-korszerű vágókardok/sportkardok - jó minőségű acélötvözetekből gyártott, az ősi technikával készült kardokkal azonos vagy talán még nagyobb teherbírással rendelkező kardok. pl ColdSteel.
-diszkardok és a többi kínai hulladék
Amit a filmekben látsz az látványharc. Nem sok köze van a valósághoz. Felgyorsítják a felvételt és sokszor könnyített alumínium kardokat használnak - filmes kellék.
Nincs itt semmi probléma. A katana, az igazi, eredeti, történelmi japán kardkészítő mesterek által készített kard borzasztóan túl van misztifikálva.
A hosszához képest valóban nehéz és a ridegségéhez képest nem annyira éles, viszont kifejezetten sérülékeny. A hajtogatási technika, amivel csinálták, az sem egy nagy földöntúli találmány, amivel a világ legjobb kardját lehet előállítani, hanem kompenzáció a (történelmi időkben) gyenge minőségű acél miatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!