Hogyan kérjem el anyámtól a személyi igazolványomat?
414/2015. (XII. 23.) Korm. rendelet a személyazonosító igazolvány kiadása és az egységes arcképmás- és aláírás-felvételezés szabályairól
„10. A személyazonosító igazolvány birtokban tartására vonatkozó szabályok
[…]
34. § (2) A személyazonosító igazolványt másra átruházni, letétbe helyezni, biztosítékul adni vagy átvenni nem szabad.”
Tehát eleve nem adhattad volna oda édesanyádnak, és ő nem vehette volna át. (Feltételezve, hogy nem vagy cselekvőképességet korlátozó gondnokság alatt.)
~ ~ ~
Bár konkrétan nincs olyan jogszabály – tudtommal –, hogy a személyi igazolványt köteles vagy magadnál tartani, de…
1994. évi XXXIV. törvény a Rendőrségről
„V. Fejezet
RENDŐRI INTÉZKEDÉSEK
Igazoltatás
29. § (1) A rendőr a feladata ellátása során
a) igazoltathatja azt, akinek a személyazonosságát a közrend, a közbiztonság védelme érdekében, bűnmegelőzési vagy bűnüldözési célból, a tartózkodása jogszerűségének megállapítása céljából, közlekedésrendészeti ellenőrzés során, továbbá az igazoltatott vagy más természetes, illetve jogi személy és egyéb szervezet jogainak védelme érdekében kell megállapítani,
b) az igazoltatott személyt lakcímének, tartózkodási helyének - az igazoltatott választása szerint - a lakcímet igazoló hatósági igazolvánnyal vagy más alkalmas dokumentummal történő igazolására, vagy a lakcímre, tartózkodási helyre vonatkozó nyilatkozattételre kérheti fel, valamint
c) amennyiben a 24/A. § (1) bekezdésében meghatározott személy felkérése alapján igazoltat, úgy az igazoltatott személyt a b) pontban megjelölt adatok igazolására, vagy ezen adatokra vonatkozó nyilatkozattételre kéri fel.
(2) Az igazoltatott köteles a személyazonosító adatait hitelt érdemlően igazolni. A személyazonosságot - a személyazonosító igazolványon túl - minden olyan hatósági igazolvány igazolja, amely tartalmazza a személyazonosításhoz szükséges adatokat. Az igazoltatott kizárólag ezen okmányok egyikének bemutatására kötelezhető. A rendőr más jelen lévő, ismert személyazonosságú személy közlését is elfogadhatja igazolásként.
[…]
(4) A személyazonosság igazolásának megtagadása esetén az igazoltatott a személyazonosság megállapítása céljából feltartóztatható, a személyazonosság megállapításának sikertelensége esetén előállítható, ha a személyazonosítás megállapítása más módon nem biztosítható, a személyazonosság megállapítása céljából az igazoltatottól ujjnyomat vehető, az igazoltatottról fényképfelvétel készíthető, továbbá a külső testi jegyek észlelés és mérés alapján rögzíthetők.”
Lefordítom. Kvázi bármikor kerülhetsz olyan helyzetbe, hogy igazoltatható vagy. Mondjuk két sarokkal arrébb éppen kiraboltak egy kisboltot. Vagy ha magad sértesz meg valamilyen jogszabályt, mondjuk akkor lépsz le az úttestre, mikor már villog a zöld jelzés. Ha mondjuk a haveroddal mész az utcán, és nála van a személyije, akkor miután az ő személyazonosságát igazolták, ő is igazolhatja a személyazonosságodat, feltéve persze ha tudja a születési neved, az anyád születési nevét, a születési helyedet és dátumodat. Ha viszont egyedül vagy, vagy a haverodnál sincs személyi, akkor akár elő is állíthatnak. (Meg most nem keresgélek tovább, de adott esetben akár bírságot is fizethetsz.)
Persze a rendőr jóindulatán, a helyszíntől, meg az adott helyzettől függ, hogy szükségét érzi-e az előállításodnak. Lehet, hogy megúszod egy szóbeli figyelmeztetéssel, de lehet, hogy órákig kell majd üldögélned a rendőrségen, amíg megállapítják, hogy az vagy-e, akinek mondod magad.
Én úgy vagyok vele, hogy a szemetet sem viszem le anélkül, hogy ne lenne nálam a személyim. Ez szokás kérdése, ha van egy bejáratott rendszered, akkor ez természetessé válik. A személyim a pénztárcámban van, az meg a farzsebemben. Mindig oda teszem vissza, ez annyira megszokott, hogy még itthon is hiányérzetem van, és kényelmetlennek érzem, ha farmernadrág van rajtam és nem érzem a farzsebemben a pénztárcámat.
~ ~ ~
Hogy kérd el anyádtól a személyidet? Mindig a legegyszerűbb megoldás a kézenfekvő: „Édesanyám, el akarom kérni a személyimet, és innentől nálam lesz”. Pont. 18 éves elmúltál, nem kell indoklás, hogy olyan dolog felett te rendelkezz, ami jog szerint a tiéd (nota bene jog szerint nem is lehetne másnál). Ha édesanyád tudtával mész el szórakozni, akkor jó indok az is, hogy a szórakozóhelyen néha kérik a belépésnél, hogy mutasd meg a személyidet.
Nota bene, ha elmúltál 18 éves, és egyből mész piát vásárolni, akkor mész. Pont az a lényeg, hogy immár megteheted. Az más kérdés, hogy alkalmasint érdemes a szülői intelmeket megfontolni, mert nyilván tapasztalatból fakad. (Akkor az én tanácsom: Berúgni nem jó. Spicces állapotig eljutni jó. Meg kell tanulni jól érezni magad alkohol nélkül is, de ha élsz az alkoholfogyasztás örömével, jobb – és olcsóbb is – szinten tartani egy laza állapotot, mint filmszakadásig inni.) Akár le is ülhettek megbeszélni, hogy igen, egy-egy bulin szívesen megiszol egy vagy két sört, vagy egy-két pohár bort, és tudsz mértéket tartani. Meg nyilván, ha nem lenne nálad a személyi, akkor is megoldható lenne bármi, maximum nem te, hanem egy haverod veszi meg neked a piát, neadjisten a cigit, szóval az, hogy nála van a személyid, az a gyakorlatban nem gátol meg semmiben, maximum kellemetlenséget okoz, ha a hatósággal kapcsolatban lesz rá szükséged.
Ha meg úgy érzed, ilyen téren hajlíthatatlan lenne, akkor akár kitalálhatsz egy kamu történetet, ami rávilágít a jelenlegi helyzet törvénytelenségére. Mondjuk megmondod, hogy az iskolából hazafelé igazoltattak, és szóbeli figyelmeztetést kaptál, mert nem tudtad igazolni a személyazonosságodat, és mikor elmondtad, hogy édesanyádnál van a személyid, elmondta, hogy nem adhattad volna neki oda, és célszerű lenne mindig magadnál hordani, mert most akár elő is állíthatott volna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!