Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Szerintetek van igazság a...

Szerintetek van igazság a mítoszokban?

Figyelt kérdés
Úgy értem, teljesen kidolgozták a részleteket, a történeteket, az istenek és emberek jellemét, stb. Az egy dolog, hogy kitalálták, de hogy elhitték az más dolog. Mi volt az alapja a legendáknak?

2018. jan. 31. 07:46
 1/2 2*Sü ***** válasza:
A legtöbb mítosznak vannak olyan elemei, amelyek valamilyen valós történésen alapszanak. Ez szokott felöltöztetve lenni valamiféle olyan misztikus, mitikus tartalommal, ami valamiféle tanulságot sokkal jobban képes kiemelni, vagy megértetni, valamilyen világképbe, értékrendbe szervesen be tud kapcsolódni.
2018. jan. 31. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Phoney ***** válasza:

A mítoszok nem a történelmi igazságról szólnak, hanem az adott korszak és nép belső világáról (ha úgy tetszik, lelki valóságáról). Tehát a mítosz lényegében nem történelem (bár kell hozzá a történelmi kontextus), hanem inkább mélypszichológia. Gyakran történelmi személyre vetülnek, például a történelem állása szerint Gilgames létező király lehetett, de a Gilgames-eposz nem az ő konkrét tetteiről szól. (Bár az nem teljesen kizárt, hogy részben az ő társadalmi hatását szemlélteti, annak a lényegét mutatja be szimbolikus tettekben.)


A mítoszt nem csak „elhitték”, hanem akkor válhatott egy történet(csomag) mítosszá, ha „betalált” az embereknek, vagyis mélyen érintette a koruk legalapvetőbb, meg nem értett problémáit, amiket ugyan a szerző sem értett, de sikerült indirekt kifejeznie azt a megoldást, ami már mindenkiben formálódik, vagy esetleg „ösztönösen” már meg is kezdődött az alkalmazása. A Gilgames-eposzban például (leegyszerűsítve) az volt az egyik ilyen probléma, hogy a nagyobb ókori városokban élő emberek egyre jobban szenvedtek a kőkorszaki lelkületüktől (ami tökéletesen összefonódott az anyatermészettel – ez nekik Innin/Istár istennő volt), így ebből a szinte ősember-állapotból tovább kellett valahogy fejlődni (a tudatosság egy új szintjével). Egy szereplő attól lesz mitikus hős, hogy fejlődési irányt képvisel egy-egy ilyen problémára. Persze ez lehet akár élő ember is, ha az össznépileg vágyott lépcsőt elsőként lépi meg (vagy akár csak meglátták benne az emberek a lehetőséget és rákényszerült erre a szerepre), ilyen lehetett a történelmi Jézus is.

2018. febr. 12. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!