Fizika beadandó dolgozatot kell csinálnom de nem igazán értem aˇˇgondolkodtató kérdéseket˘˘. Valaki sos-be tudna segíteni?
1.Egy mozgó vasúti szerelvényben az egyik kocsi üres a másik fával van megrakva,a harmadik pedig kővel.Mit állíthatunk a kocsik egymáshoz viszonyított lendületéről?
2.Két test tömege és sebessége is különböző nagyságú.
lehet e egyenlő a lendületük? Ha igen mi a feltétele?
3.megváltozik-e a föl lendülete egy magasugró elrugaszkodása közben? Ha igen,miért nem vehető észre?
1.
I=m*v
Értelmezd a fenti képletet
2.
I1=m1*v1
I2=m2*v2
I1=I2
Mikor lehetséges ez?
3.
Mint a kettes feladat!
1.) A lendület a tömeggel egyenesen arányos, ezért az üres kocsi lendülete a legkisebb, a kővel megrakott – feltéve, hogy térfogatra kb. hasonló a rakomány, mint a második kocsiban – lendülete a legnagyobb.
2.) Adott lendület esetén a sebesség és a tömeg fordítottan arányos. Például kétszer akkora sebesség, fele akkora tömeg. A szorzat maradjon állandó.
3.) Igen, megváltozik, de a tömegek aránya olyan óriási, hogy a Föld elmozdulása megmérhetetlenül apró. Egyébként az ugró aztán visszatér a földre, és a Föld lendülete eközben visszaáll az eredetire.
A 3) ebben a formában nem jó. Először is, választani kell egy vonatkoztatási rendszert. Ha az a szoba, akkor nyilván nem változik a Füld lendülete.
Ha az a Naprendszer, akkor főleg az számít a lendületváltozása szempontjából, hogy elvesztett 70 kg-nyi tömeget. Jusson eszünkbe hogy a Föld ~100 000 km/h-val kering a Nap körül. 70 kg tömeg elvesztése ekkora sebességnél sokkal jelentősebb, mint amit a magasugró kifejt.
Ez annyi lendület, mint amennyije egy 70 tonnás, 100km/h-val haladó tehervonatnak van. Ennyivel csökken a lendülete ebben a rendszerben (plusz a magasugró rúgása persze, de az még ehhez képest is elhanyagolható, nem hogy a Földhöz).
A válasz pedig nyilván az, hogy azért nem vehető észre, mert a lendületet nem látjuk. Az elmozdulás észlelhető szabad szemmel (vagy hát.. na), az meg nagyon pici.
(Persze az ''elrugaszkodása közben'' az akármit jelenthet, meg annak az ellenkezőjét is. De mondjuk úgy vettem, hogy a folyamat előtti és utáni állapot összehasonlítása a kérdés.)
Az akció–reakció jeleneteket nem szokták az egyik résztvevő testhez rögzített koordináta-rendszerben vizsgálni, mert abban ennek a testnek az impulzusa automatikusan nulla. És mivel az ugró lassul a tömegvonzás miatt, Newton III. törvénye alapján a Föld is lassul, szóval ez a rendszer még csak nem is inerciarendszer, elhanyagolva most a rövid időszakasz alatt a körpálya miatti gyorsulást. Ezért szerintem nem praktikus ez a megközelítés.
A független inerciarendszerben a két test (a Föld és az ugró) sebességvektora folyamatosan változik, először egymástól távolodón, majd ismét közeledve és rugalmatlanul ütközve. A lendület is vektormennyiség (ellentétben az energiával), ezért a lendület is változik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!