Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Épület-villanyszerelők,...

Épület-villanyszerelők, véleményetek szerint melyik a jobb megoldás?

Figyelt kérdés

Amennyiben egy lakóépületben (ház/lakás) megoldható a falba süllyesztett szerelés és az aljzatban való szerelés egyaránt, akkor melyik a jobb megoldás? Még egyszer leírom, véleményekre vagyok kíváncsi(!), ki mit tart jobbnak, és amennyiben tud érveljen mellette ill. akár írjátok le, hogy amelyiket rosszabb megoldásnak tartjátok, miért tartjátok annak. Az egyértelmű, hogy mindkét megoldás szabályos, nem is erre irányul a kérdésem, ugyanakkor eddigi tapasztalatom szerint mindenki ragaszkodik az egyik megoldáshoz és nyilván nem véletlenül teszi ezt, feltételezem több ez megszokásnál.


Arra kérném a válaszolókat, hogy azok, akik szakmabéliek esetleg villamos mérnökök de a villanyszerelés más területén dolgoznak, ezt azért jelezzék. Köszönöm!



2018. jan. 7. 10:27
 1/3 anonim ***** válasza:
Nem mondhatnám, hogy 50 lakást csináltam így, ötvenet meg úgy, de ha nem egy helyiség átszelését értjük aljzatos alatt, hanem az egészet, akkor az, ami annál nekem nem tetszett, hogy egyrészt a cserélhetőség miatt be akartam tartani a szokásos előírásokat (két kanyar max), másrészt nem akartam térdmagasságban dobozokat elhelyezni, így csak fel kellett menni a falon többször - de egy szakasznak mindkét végén falra felmenés már igénybe vette a két kanyart, szóval földön irányt változtatni valami okból.... Így, ami először jó ötletnek tűnt, azt megölte a régi mondás, hogy az ördög a részletekben lakozik.
2018. jan. 8. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Nálunk a "vegyes" szerelés jött be, egy része az aljzatban megy erre való Simalen (eredeti, és nem utángyártott) védőcsőben, az aljzatban lehetőleg egyenesen, vagy nagyívű kannyarral, egy része meg falba sülyesztve. Azt nem lehet megúszni, mert ha más nem a csillárhoz fel kell menni a plafonra, oda meg úgyis be kell vésni. Az aljzatba szerelés előnye, hogy sokkal rövidebb, például mi a "nagy áramú" dolgokat szoktuk ott vinni ahol kb. 1 fogyasztó 1 áramkör (pl. mosógép, villanysütő, bojler stb.). És mivel semmi nem tiltja pl. ha örült alaprajz van, és a falakon körbe vésni a távoli szobákat nehéz, ekkor az adott szobába menő vezetékek mennek Simalenben a padlóban, az első konnektornál feláll a falra, majd utána szobán belül már falban megy minden.

A falba süllyesztett szerelés előnye, ha kell plusz egy doboz kell még egy konnektor a falra akkor kevesebb plusz véséssel megoldható. Hátránya, hogy ahogy ma növekszik az igény, lassan pókhálóvá lesz vésve a fal, és a végén képet nem lehet rá felakasztani mert mindenhol fog valami menni a falban (láttam olyan tervet, ahol riasztó, tűzjelző, házimozi, ethernet, telefon, normál világítás, díszvilágítás, klíma termosztát, radiátor szelepvezérlés, redőnymozgatás mind-mind külön védőcsövezésben, külön szerelve, itt nagy nehezen meggyőztük a tervezőt, hogy egyrészt ebből van, ami mehet egy csőbe, másrészt ennek jelentős része elfér Simalenben a padlóban).


Szintén problémás a falban szerelés ha falfütés/falhűtés van, mert a két technológiának kerülgetnie kell egymást, ekkor marad az aljzatban szerelés.


Összefoglalva: szerintem, a jó megoldás a vegyes szerelés, és ez egy tervezési (optimalizálási) feladat, hogy egy adott lakás/ház esetén melyik az olcsóbb (hosszú távon is!). És mivel nincs két egyforma ház/lakás, lehet, hogy nagyon hasonló alaprajznál is vagy az egyik vagy a másik lesz a jobb. De hosszú távon szerintem a vegyes megoldás fog "győzni".

2018. jan. 8. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Azt hiszem az előző válaszoló kollégák sok mindent leírtak, annyit tennék hozzá még hogy az épület szerkezetén valóban sok múlik egy betonpillért ha ki kell kerülni akkor is nagyon jó az aljzatba süllyesztett szerelés, ha esetleg van állmennyezet az fölött is szépen lehet dolgozni alternatív megoldásként az oldalfalak vésése helyett. Ha nagyon problémás egy szakasz akkor hagyunk benne behúzószálat, vagy még betonozás előtt behúzzuk magát a vezetéket. A symalen csövezés nagyon jó dolog, ha jól meg van csinálva, és az utána rajta lépkedő szakmák is vigyáznak rá, értem ez alatt főleg a kőműveseket, mert azért kemény falú a cső de mindent ez sem bír ki. Amire még érdemes figyelni hogy ne legyen később elfúrva (padlóváltó küszöb, wc stb...), lefényképezni a csövezést betonozás előtt! A csöveket ugye rögzítjük az aljzathoz ez hilti szalaggal történik főként, na most főleg földszinten szokott róla vita lenni hogy a vízszigetelést ezen okból meg szabad e fúrni (márpedig rögzíteni le kell) és ha igen ezzel mennyire ártunk a szigetelésnek...
2018. jan. 8. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!