Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Könyv íráshoz mit az alap...

Könyv íráshoz mit az alap formai követelményei?

Figyelt kérdés
Szigorúan csak saját magamnak, 1 példányba... szeretnék írni egy könyvet, amit majd ki szeretnék nyomtatni és beszeretnék köttetni. Ki az alap formai követelményei? Gondolok most én itt a margózásra,betűméret,betűtípus stb...

2017. dec. 27. 10:42
 1/7 anonim ***** válasza:
66%

Írhatod nyugodtan, ahogy szeretnéd. Ha eljutsz a nyomtatásig, ott van erre kifejezetten szerkesztő és/vagy szöveggondozó, a megfelelő formátumra tördelik.

Egyébként teljesen egységes formátum nincs, hiszen kiadónként más a könyvméret, és ezáltal a betűméret és a margók is. Pl. nem mindegy, hogy van-e alul díszes oldalszám, vannak- lábjegyzetek, vagy gyerekkönyv-e, hiszen azok általában nagyobb betűmérettel íródnak...

2017. dec. 27. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
88%

Elsőnek meg kellene tanulni magyarul helyesen írni, fogalmazni. Még akkor is, ha csak egy példány készül a könyvből, magadnak. Vagy neked jó ilyen igénytelenül is?


Vannak digitális nyomdák, amelyek akár egy példányban is elkészítenek könyvet. Terjedelemtől, papírtól, kötési technikától, színek számától függően az ár széles skálán mozog. Az biztos, hogy egy példány többe fog kerülni, mint nagyobb mennyiség esetén.


A formai követelményről:

Ha rábízod szakemberre a tördelést, kötéstervet, borító megtervezését stb., akkor tedd a következőt:

Word dokumentumot készítsz.

Semmiféle formázás ne legyen. Használd teljesen alapszinten. Ahogy be van állítva.

Szakmabeliként néhány tipikus hiba szokott lenni. Az alábbiakat ezért írom.

A szöveg nem folyik le a képernyőről, soha ne csinálsz sortöréseket, csak a bekezdések végén. Ne törődj a sorok hosszával, nem kell neked soremeléseket beiktatni.

Ne legyenek többszörös szóközök (van aki úgy vált sort, hogy addig nyomja a szóközt, amíg a kurzor át nem megy a következő sorba. Ezt ne tedd!)

Ha csak nem táblázatot szerkesztesz, ne használj tabulátort sem helycsinálás céljából.

Szóval folyó szöveg, minden egyéb nélkül, csak bekezdések végén sortörés.


Minden egyéb dologgal csak felesleges munkát adsz annak, aki tördeli, mert ezeket mind meg kell szüntetni.


Ha te magad akarsz mindent elkészíteni, az olcsóbb. De külön szakma a könyvek tördelése, tervezése, s te ennek nem vagy birtokában.


Betűméret és típus igazodjon a célközönséghez és témához. Gyermekeknek, időseknek nagyobb betűfokozat kell.

Szépirodalmi műhöz talpas betű dukál. Tudományos munkához jobb a talp nélküli.


Nem tudok neked így pontos méretet és típust megnevezni. Vegyünk egy szépirodalmi művet. Gondos tervező még a mű hangulatát is figyelembe tudja venni a választásnál.


Egyes oldalak kialakítása: Ha fejezetekre oszlik a könyv, akkor egyes fejezetek csak páros (bal) oldalon fejeződhetnek be. Új fejezet csak páratlan oldalon kezdődhet, néhány sor leütéssel.

Alcímek elé kétszer annyi beosztás kell, mint utána.

Írjak még ilyen dolgokat?

Regényben kiemelés nem bonthatja meg a homogén képet, tehát csak kurziválás lehet. Didaktikus munkában (pl. tankönyv) félkövér, kövér betű is alkalmazható.


A magyar gyakorlat szerint a fejezetek között nincs beosztás (üres sor), az első bekezdés tompa, a többé 2 qvirt beosztással szedendő.


Nem lehetnek fattyúsorok. Azaz lap alján nem maradhat bekezdés egyetlen, első sora. Lap tetejére nem folyhat át a bekezdés egyetlen, utolsó sora.


Ezekkel csak akkor kell foglalkoznod, ha nem akarsz bevonni értő segítséget.


Még nincs vége, csak nem írok többet.


Margóviszonyok: Na ez is külön történet. A klasszikus szabályt nem alkalmazzuk, mert nem gazdaságos.

A leggyakoribb arány: kötésben 3, fejben, lapszélen 2, lábban 5 egység. De ez csak cérnafűzött kötés esetén jó.

Ragasztókötéssel készülő könyvet nem lehet rongálás nélkül teljesen kinyitni, ezért a kötésmargót nagyobbra kell venni.


Messze nem írtam le mindent.

2017. dec. 27. 11:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Kedves 2. válaszoló. Köszönöm a választ, de megjegyezném, hogy tudok helyesen írni. A kiírás pillanatában a legkevésbé sem érdekelt a nyelvtani formalitás...
2017. dec. 27. 17:14
 4/7 anonim ***** válasza:
44%
Mivel valaki előttem már részletezte, én csak az alap általánosságokra térek ki: minimális formázás, szimpla sorköz, a 12-es Times New Roman betűtípus éppen elég. Bekezdéseknél beljebb kezdünk egy kicsivel, párbeszédeknél GONDOLATJEL (Ctrl + kötőjel numerikus billentyűzeten) és nem kötőjel. Bekezdés végén Enter. írásjel (vessző, pont, felkiáltójel, kérdőjel stb.) után szóköz, előtte nem. Ezzel a betűmérettel és sorközzel A4-es lap nagyjából 500-700 szót tesz ki. A margókkal én nem szoktam sokat vesződni, a Normál (ami az alap minden Word dokumentumnál) megteszi. Az oldalakat azért meg kell számozni, tökmindegy, hogy hol, nekem a legpraktikusabb alul középen, de te tudod. Az elrendezés lehet sorkizárt, akkor megspórolod a kötőjelezést és talán egy kicsivel több szó fér el a lapon, a balra igazítottnál ha azt akarod, hogy rendezettnek tűnjön, be lehet állítani, hogy automatikusan elválassza a szavakat a sor végén, ez tőled függ, melyiket tartod praktikusabbnak.
2017. dec. 28. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
85%
Kedves kérdező! Aki tud helyesen írni, az Gyakori kérdéseken is tud helyesen írni. :) Attól még, hogy sietsz, vagy hanyag vagy, a tudás a fejedből nem távozik, leírni meg nem tart tovább helyesen, mint helytelenül. :) Persze a te könyved, te tudod. Én csak leírtam a véleményemet.
2017. dec. 28. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
71%

#4-es, nyiss már ki egy bármilyen könyvet, hol látsz te balra igazított szöveget?? Sorkizárt, minden egyes esetben. Kötőjelet akkor használnak, ha a hosszú szavak miatt egy-egy sor nagyon széthúzott lenne, de őszintén, ezt minimálisra kell csökkenteni.


A betűtípus meg a betűméret puszta formaság, teljesen mindegy, hogy milyet használsz, mert azt egy kattintás megváltoztatni. Szóval olyan legyen, amit neked kellemes látni a monitoron, a sok-sok visszaolvasásnál.

(Már csak azért is, mert van különbség: talpatlan betűket "jobb" olvasni monitoron, míg a talpas betűket nyomtatásban. Vannak rá kutatások, lehet utánanézni.)


Valaki írta korábban a gondolatjel-kötőjel közti különbséget, az nem egy rossz dolog, valóban érdemes rászokni a használatára. Annál is inkább, mert ha olyan kiadót választasz, ahol az egypéldányos hobbikiadást nem szerkesztik, akkor ilyesmikre nem figyelnek oda, és a kötőjelezés egyrészt kellemetlen olvasásnál, másrészt tök mást jelent, nyelvtanilag is hibás. :) Szóval arra akkor is érdemes odafigyelni, ha csak a fióknak írsz.


Margózást érdemes meghagyni az alapbeállításon, de könyvtől függően az is változik, szóval lényegében tökmindegy. Más kötéstípus más margókat kíván, ezt fentebb kifejtették.

2017. dec. 29. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
A szövegszerkesztő nem alkalmas korrekt nyomdai pdf készítéséhez. Ezért is hangsúlyoztam, hogy semmit ne tegyen. csak írjon.
2017. dec. 29. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!