Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Üdv! Ha én egy szolgálatot...

Üdv! Ha én egy szolgálatot teljesítő vagyonőr vagyok és rajtakapnak, hogy szolgálat közben alszom akkor lefényképezhetnek?

Figyelt kérdés

2017. szept. 19. 21:22
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
77%
Ha szolgálat közben elalszol és rajtakapnak, a fénykép lesz a legkisebb problémád.
2017. szept. 19. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
34%
Már mint kicsodák?
2017. szept. 19. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
48%

alapvetően a fotó elkészítéséhez szükség van az engedélyedre, amit jogod van megtagadni. viszont joggal nem lehet visszaélni, ezért nem akadályozhatod meg a személyiségi jogaidra hivatkozva, hogy felvételekkel bizonyítsanak valamit. ha tehát egy bizonyítási eljárásban hivatkozol arra, hogy a képek engedély nélkül készültek, akkor a reklamációdat jó esélyel semmisnek fogják tekinteni, mert ahhoz semmilyen társadalmi érdek nem fűződik, hogy te munka közben alhass.


ilyen helyzetben inkább kedvesen és megértést keresve próbálj közeledni bárkihez és próbáld elérni, hogy megsajnáljon és együttműködő legyen veled, ne a jogaidat hangoztatva erőből próbálj érvelni, mert ezzel csak feldühíted és minél erőszakosabban adod elő, annál inkább visszavágni akar majd és ennek a vitának te leszel a vesztese.

2017. szept. 20. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
32%

A 3. válaszban számomra van egy kis homály. Amit írok hozzá, paragrafusokkal megalapozni nem tudom.


A munkahelyed be lehet kamerázva, s a készített álló vagy mozgó felvételek fegyelmi eljáráshoz is felhasználhatók.

Lényeges, hogy a felvételkor erről tájékoztassanak. Vagy ha már alkalmazott voltál a rendszer kiépítésekor, még a beüzemelése előtt tudatni kell veled.

Titokban nem figyelhetők meg a dolgozók.


Ha olyasmire gondolsz, hogy egy idegen fotóz le (pl. áruházban egy vevő, gyártelepen kolléga vagy ügyfél), az már nem törvényes.

2017. szept. 20. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
5%

#3-as vagyok, hogy #4-es is boldog legyen, álljon itt a jogforrás is:

"2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről

1:5. § [A joggal való visszaélés tilalma]

(1) A törvény tiltja a joggal való visszaélést.

(2) Ha a joggal való visszaélés jogszabály által megkívánt nyilatkozat megtagadásában áll, és ez a magatartás nyomós közérdeket vagy különös méltánylást érdemlő magánérdeket sért, a bíróság a nyilatkozatot ítéletével pótolhatja, feltéve, hogy az érdeksérelem másképpen nem hárítható el."


továbbá


"2013. évi V. törvény a Polgári Törvénykönyvről:

2:43. § [Nevesített személyiségi jogok]

A személyiségi jogok sérelmét jelenti különösen…

g) a képmáshoz és a hangfelvételhez való jog megsértése.


2:48. § [A képmáshoz és a hangfelvételhez való jog]

(1) Képmás vagy hangfelvétel elkészítéséhez és felhasználásához az érintett személy hozzájárulása szükséges.

(2) Nincs szükség az érintett hozzájárulására a felvétel elkészítéséhez és az elkészített felvétel felhasználásához tömegfelvétel és nyilvános közéleti szereplésről készült felvétel esetén."


a felvételkészítés törvényi tilalma azt a célt szolgálja, hogy senkinek a privát szférája ne sérüljön, ne kukkolják átöltözés, vagy vécézés közben a munkahelyén. az viszont nem privát szféra és nem is védendő magánügy, hogy munkaidőben a munkahelyeden engedély nélkül alszol. azzal, hogy elaludtál megszegted a munkaszerződésedet, sőt ha te őrszolgálatban aludtál el, amikor anyagi, vagy akár mások épségéért, egészségéért is feleltél, akkor valószínűleg még további vétségeket is elkövettél vele, mint gondatlan veszélyeztetés, hűtlen kezelés és ki tudja, mit lehet még rád húzni érte.


ha letagadod, hogy aludtál, akkor a te szavad áll másokéval szemben. aki lefotózta az pont a fényképpel tudja bizonyítani, hogy neki van igaza és ez a bizonyítás mindenképpen magasabb rendű társadalmi érdek egy ilyen helyzetben, mint a magánszférád védelme. megpróbálhatsz bíróságon érvelni azzal, hogy te nem adtál engedélyt rá, csak a bíróság nem fog neki helyt adni a te ügyedben.

ha engedély nélküli megfigyelésről, titkos/szabálytalan kamera telepítésről van szó, akkor egy külön eljárásban feljelentheted őket érte, hogy szabálytalanul, vagy törvénysértő módon jártak el, esetleg emiatt még akár kártérítést is kaphatsz, ha megállapítják, hogy ezzel sérültek ajogaid, viszont a kirúgási ügyedben ennek nem lesz különösebb jelentősége.


persze biztos dolgokat csak egy jogász (és méginkább a bíróság) tud mondani az ügy minden részletének pontos ismeretében.

2017. szept. 20. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
5%

legvalószínűbb mentségednek egy ilyen helyzetben az tűnik, hogy a kép nem bizonyítja egyértelműen, hogy te akkor aludtál. mondhatod, hogy csak egy rossz pillanatban fotóztak le, amikor épp pislogtál, nyújtózkodtál, a nyakad nyújtogattad és félreértették a dolgot, belemagyarázzák, hogy alszol. persze a képet készítőt úgyis meg fogják kérdezni, hogy mit látott.


mivel te magad is úgy tetted fel a kérdést, hogy abból kiderül, hogy elaludtál és azért tudható, hogy biztonsági őrökkel meg szokott ilyen esni, senkiben nem fog szimpátiát ébreszteni, ha elkezdesz a jogaiddal takarózni. éppen ezért írtam, hogy többre mész vele, ha inkább szép szóval, bűnbábóan és együttműködően próbálsz tárgyalni, akkor esélyesebb, hogy megbocsátják és nem pont rajtad akarnak majd példát statuálni.

2017. szept. 20. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
24%

3-as/5-ös!


Szerintem nincs vita közöttünk igazán. Nem azt kérdezte, hogy fotó alapján kirúghatják-e, hanem hogy fotózható-e.

Erre írtam, hogy a munkahely be lehet kamerázva, de ezt tudatni kell a dolgozókkal.


De ha én bemegyek vevőként/ügyfélként/stb. a munkahelyére, akkor nem fotózgathatom és mószerolhatom be a főnökénél a képpel.

A kirúgás így is jogos lenne, csak a képkészítés ilyen módja nem.

2017. szept. 20. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
0%

az egyet nem értés a dolog második felében van köztünk.


mint már törvényt idézve is leírtam, joggal nem lehet visszaélni. nem hivatkozhatsz a személyiségi jogaid védelmére, hogy rád nézve terhelő bizonyítékok elkészítését akadályozd meg.


ezt pont ugyanúgy a törvény egy paragrafusa mondja ki, mint azt, hogy a fotó elkészítéséhez engedély kell. sőt a törvény azt is kimondja, hogy a bíróság megadhatja helyetted az engedélyt. szóval el lehet vinni bíróságig ezt a vitát, csak nem érdemes, mert egy olyan helyzetben, amikor az egyik oldalon az áll, hogy te nem akarod, hogy terhelő bizonyíték szülessen rólad, a másik oldalon meg az áll, hogy be akarják bizonyítani, hogy elaludtál munka közben, megtippelheted, hogy a bíróság melyik érvet fogja társadalmilag fontosabbnak tekinteni...

2017. szept. 20. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
0%

Értem én az érveidet, de szerinted elfogadható mondjuk az alábbi helyzet:


Bemész az ... áruházba, s azt látod, a hentes szunyókál, pisil, csókolózik lop éppen. Vevő vagy, nem más.

Lefotózod, s felkeresed a főnököt a képpel. Én ezt erkölcsileg erősen aggályosnak tartom, s aligha jogszerű.

Teljesen más az, ha ugyanezt a fotót a főnök készíti bizonyítékként. De még inkább a már említett kamerarendszer.

2017. szept. 20. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
6%

pontosan azért van a törvényben benne, hogy joggal nem lehet visszaélni, hogy ne merülhessen fel kérdésként, hogy vajon jogszerű-e egy ilyen helyzetben, hogy BÁRKI bizonyíthassa, hogy a másik mit csinál.

fotózás és személyiségi jog szempontjából teljesen mindegy, hogy a főnököd, egy vásárló, járókelő, vagy vadidegen fotóz le. ahogyan te is említetted a kamera rendszer kapcsán, a főnöködnek sincs semmivel több joga fotót készíteni rólad, ha erre előzetes engedélyt nem kapott valamilyen formában tőled (pl. a munkaszerződésedben szerepel, hogy dokumentálhatják a munkádat, vagy pl. kamera rendszer figyeli azt)


bár nem jogi kategória, de elvben azért van némi kapcsolat és te hoztad szóba: szerinted mivel erkölcsösebb a munkahelyen meg nem engedett dolgokat csinálni és aztán letagadni, a bizonyíthatóságát a jogaidra hivatkozva megakadályozni, mint az, hogy valaki, akit a viselkedésed zavar, számonkéri azt rajtad, vagy panaszt tesz miatta a főnöködnél?


alap esetben nem is szükséges a fotó elkészítése. a vevő besétál és azt látja, hogy te oda nem illő dolgot csinálsz és mivel őt ez zavarja (sőt érinti is, mivel a te munkád őt is szolgálja), ezt jelzi a főnöködnek. alap esetben csak a szava áll a te szavaddal szemben. amikor számonkérnek te elismered és nem kell a fotó.

a fotó csak akkor és azért kell, mert ilyen helyzetben a legtöbben mindent le akarnak tagadni, hogy nem így volt, vagyis a megúszásért hazudsz és meghazuttolod a másikat, aki rajtakapott és bepanaszol téged.


hogy is állunk az erkölcsökkel?


érted már, hogy miért van a törvényben, hogy nem élhetsz vissza a jogaiddal és nem akadályozhatod meg a jogaidra hivatkozva a bizonyítást?


mert ugye, ha csak arról beszélgetünk, hogy te semmi rosszat nem csináltál és nem akarsz semmit eltussolni, csak a munkádat végzed rendesen, becsületesen, akkor ugyebár nem is akarna senki lefotózni, ebben az esetben azonban jogosan tiltanád meg, ne akarjanak lefotózni és nem is akarnának...

2017. szept. 20. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!