Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » A fizikában miért vannak kis...

A fizikában miért vannak kis és nagybetűk, és mi a különbség?

Figyelt kérdés
Mint pl.:Tempus(idő):= t

2017. szept. 5. 15:20
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Mer sokkal több fizikai képlet van mint ahány betű az abc-ben.

Hogy melyik mi, azt meg be kell magolni, pl t=idő, T=hőmérséklet, stb.

2017. szept. 5. 15:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 2*Sü ***** válasza:
100%

Több fizikai tulajdonság, mértékegység van, mint ahány betű az ábécében. Ezért használunk nagybetűket, sőt görög betűket is. Illetve általában azt a jelölést követik, amit az adott tulajdonság, mértékegység használója lejegyzett. Logikát ne keress benne. Az időt egyszerűen kis t-vel jelöljük, a hőmérsékletet meg nagy T-vel, mert csak. Az erőt meg nagy F-el jelöljük, a frekvenciát meg szokás kis f-el, mert sajt.


Egyébként bizonyos esetekben el is lehet térni a jelöléstől, bár ezt érdemes tisztázni. Például a tömeg jele az m, de ha egy kisebb test és egy bolygó tömegével kell számolni, nem ritka, hogy a bolygó tömegét M-el jelölik. Illetve vannak tulajdonságok, amelyeknek eleve több jele van. Például munkát szokták W-vel, de esetenként L-el is jelölni. Az energiát szokták E-vel, de esetenként Q-val is jelölni, ha hőmennyiségről van szó. A tehetetlenségi nyomatékot szokták I-vel, J-vel, de θ-val is jelölni. A hosszúságot szokták s-el, és l-el is jelölni. Ráadásként: vannak jelölések, amelyek több fizikai mennyiséget is jelölnek. A T-vel jelölik a hőmérsékletet, de a periódusidőt is. Q-val jelölik a hőmennyiséget is, de a töltést is (bár ezt kis q-val is szokás), v-el jelölik a sebességet, de néha a frekvenciát, sőt a fajlagos térfogatot is.


Persze általános- és középiskolában általában egyfajta jelölést tanítanak meg, és azt kérik számon.

2017. szept. 5. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Tom Benko ***** válasza:
Lehetne jelölni ábrákkal is , de azokat kicsit nehezebb beazonosítani, mint a betűket, nem túl intuitívak, de ráadásul még egy idő után nehéz eléggé eltérő ábrát is rajzolni, nemhogy memorizálni. Viszont a betűket általában az ember egészen jól felismeri, ha nem funkcionális analfabéta, és valmennyire azért van logika benne: a jelölt mennyiség latin/angol/német nevének kezdőbetűje. Ennek a hátulütője, hogy a rendelkezésre álló betűk száma kevesebb, mint a fizikai mennyiség, éppen ezért jobb helyeken a számítások előtt tisztázzák, melyik betűt minek a jelölésére alkalmazzák. A nagy/kicsi meg arra való, hogy a különböző, de azonos betűjelű mennyiségeket megkülönböztessék. Ilyen például a relativitáselmélet, ahol van sajátidő meg koordinátaidő, mindkettő t-vel lenne jelölendő, de a sajátidő van annyira kivételes, hogy legtöbbször \tau-val jelölik.Egyébként pedig mindent úgy jelölsz, ahogy akarsz, de egy munkán belül konzekvensen.
2017. szept. 6. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat
2017. szept. 10. 11:40

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!