Hogyan használjam a klór tablettát és a vízforgatót?
Ez most komoly? Tényleg nem találod pl. itt a gyakori kérdéseken a választ? Sokan leírták milliószor. Én is.
A medencevíz karbantartásához két dolog kell, Fizikai szűrés (ez a vízforgatód) ami a vízbe kerülő darabos koszokat szűri ki. Ez lehet rovar, mag, hámsejt, szőrszál, madárkaki stb. millió dolog. Ezek szolgálnak táplálékul az algának. Ezért minél jobban kiszűrjük, annál kevesebb esélyt adunk a gonosznak.
Azonban szinte lehetetlen a tökéletes szűrés, ezért kémiailag is kezelni kell a vizet, hogy a mégis megjelenő alga szaporodását megakadályozzuk. Erre szolgál a vegyszerezés. Először be kell állítani a víz PH értékét 7-7,8 közé, legjobb, ha 7,4 körül van. (PH mínusz vagy plusz) Ez a legkellemesebb az emberi bőrnek és a klór sem működik a határértékeken kívül. Klórból két fajta van. A gyors klór, ami többnyire granulátum és vödörben feloldva a klórszint gyors beállítására szolgál, valamint a 20gr, vagy 200gr-os tabletták, amik a már beállított klórszint szinten tartására szolgálnak (0,4-0,8-1mg/l). Ezek lassan oldódó tartós klórtabletták. Mind a két klór kell a klóros vízkezeléshez.
Ez a vízkezelés alapelmélete rendkívül nagy vonalakban.Persze venni kell valamilyen mérő alkalmatosságokat is, mert különben honnan tudnánk, miből mennyi van a vízben. Léteznek alternatív megoldások, de ha valaki ennyire kezdő, annak nem mernék olyanokat ajánlani.
Tehát konkrétan, az úszó adagolóban lévő tabletta valószínűleg multi tabletta, hosszú ideig tart a feloldódása. De csak azután használjuk, ha már be van állítva a klórszint. Innentől kezdve akár benne is hagyhatjuk a vízben, amikor fürdünk. Akkor ne menjünk a vízbe, ha 1mg/l fölé kerül a klórszint, de ez tartós tablettától szinte kizárt. Persze függ attól is, hogy mekkora a medence. Nem baj ha áll benne a víz, de rendszeresen használni kell a forgatót. Van neki egy m3/h teljesítménye. Tehát ha a vízforgatód 2 m3/h-ás, a medencéd pedig mondjuk 8 m3, akkor ebből látható, hogy 4 óra alatt forgatja át az egész vizet. Viszont ezt legalább kétszer, melegebb időben háromszor kell megtenni naponta. Automatizálni lehet időzítő kapcsolóval, tehát naponta 2x-3x 4 óra forgatás, helyettesítsd be a számaidat. Ha ilyen papírszűrős csodaforgatód van, azt amint elkoszolódott a betét, jól meg kell tisztítani, ugye tudod? Nem kell bedugni semmilyen dugót és ha esik az eső semmi baja nem lesz. A gyártók viszont előírják, hogy fürdés közben legyen kihúzva a konnektorból. Ugye ahol csatlakoztatod a hálózathoz, az nem ázik az esőben? Szerintem medencéhez elengedhetetlen, hogy a házon, vagy az adott áramkörön legyen életvédelmi relé (fi relé).
Kulcsszavakra, mint medence, alga rákeresel és fel kell adni egy csomó témát, ahol ilyesmiket vitatnak az emberek. Mondjuk többnyire az Otthon-Kert kategóriában.
Azzal egyetértek, hogy idén már nem nagyon kell foglalkoznod a dologgal, közeledik az elcsomagolás ideje, de jövőre érdemes ezekre a dolgokra odafigyelni.
Auchanban az eladó nem ért hozzá. Úgy is mondhatnám, hogy gőze sincs róla. Meg az OBIban sem. Meg a Tescóban sem. Szaküzletekben értenek hozzá, de ott meg nem foglalkoznak veled, főleg ingyen nem. Még nem hallottál gyorsaklórról és tartós klórról. Már megbocsáss, de én erről nem tehetek. Tudom, hogy így ismeretlenül nehéz befogadni, de 15 éves tapasztalattal, tudom miről beszélek. Én nem két hete vettem az első medencémet és nem eladni akarok neked valamit, hanem segíteni.
Az, hogy a vizet bezárjuk egy műanyag lavórba és kitesszük a napra, az a víznek nem természetes állapota. Sok munka, energia, pénz és szerencse kell, hogy azokat a jelentős erőket, melyek tönkre akarják tenni a vizünket, megzabolázzuk. A Balaton vagy a Tisza vizét nem kell, mert ott a természetes vízfenék, az ökoszisztéma megoldja a dolgot. De nem a mi gumi medencénkben!
Szóval az, hogy eddig nem algásodott be a medencéd, az azért van, mert rendkívül szerencsés vagy. Minden körülmény szerencsésen alakult eddig. Például jó minőségű csapvízzel töltötted föl, aminek helyből jó a teljes alkálikusság mutatója, így a PH nem nagyon megy ki a határértékeken túlra. Kicsi a medence űrmérete (gondolom 3-5m3 lehet) és nem terhelitek túl, nem hullik bele sok rovar és zöldség, ezért a nagy tablettából is kioldódik annyi klór, hogy rendben lévőnek tűnik a víz. Ez örömteli, de ne tévesszen meg: ez csak azt jelenti, hogy eddig szerencsés voltál! Még az is lehet, hogy továbbra is szerencséd lesz és nem kell többet agyalnod a vízkezelésen. Legyen így! De az is lehet, hogy ha látnál valóban kristálytiszta medencevizet, azt mondanád, hogy még sincs minden teljesen rendben. Én csak azt mondom, hogy szeretem tudni mi történik, szeretem ha a kezemben van az irányítás és nem a vakszerencse dönti el, hogy mi hogyan alakul. Te kérdezted, hogy hogyan-miképp, mert nem találod. Ha megérted és megtanulod az elméletet, később megtérülhet, mert elég ha jön egy tartós hőhullám, a 30 fokos víznek már sokkal nehezebb a tisztaságát megőrizni, mint a 23 fokosét. Több tucat embernek segítettem már, akinek bezöldült a vize, (persze először csak opálos volt) de mindig csak utólag jöttek, hogy baj van, pedig sokkal olcsóbb, ha megelőzzük a problémát. Legalább a vegyszeres doboz oldalán lévő leírást elolvasták volna, de áááá, nem.
A medence takarása használaton kívül nagyon okos dolog! De ahogy mondtam, úgy kell használni a vízforgatót is. Azért nem igazán értem, hogy miért dugaszolnád a falátvezetéseket, hiszen naponta hosszú órákon át mennie kell a forgatónak, tehát nem romolhat meg a víz a gégecsőben. Ugye nem pár naponta indítjátok be?
Azt jó ha tudod, ha baj lenne a vízzel, két dolgot tehetsz: vegyszeres kezeléssel(sokkoló klórozás) megölöd az algát, pelyhesíted, majd kiporszívózod a medence aljáról. Sok drága vegyszer kell hozzá és munka, nem biztos, hogy tudod, mit hogyan kell csinálni. Drága, szerintem kis medencénél nem éri meg.
A másik, a vízcsere. Minél nagyobb a medence, annál nagyobb a kidobott víz értéke, de rengeteg sikálással is jár, amíg a medencefalra nyákosodott trutyit, a csöveket, a forgatót, a szűrőbetétet megtisztítod. És ha kéthetente bealgásodik? Na ezért mondom, hogy jobb odafigyelni és megelőzni. Az a minimum, hogy mindig legyen benne klór és forgatni amennyit kell. De ha méred, annak olyan előnye is van, hogy optimális szinten tartod a vegyszerek szintjét, nem úgy éred el a célod, hogy alapos vegyszerfürdőt veszel. OK, drága a mérőcsík, de nem használod el egy szezonban, lehet, hogy 4-5 év múlva is lesz belőle.
Értem én, hogy az emberek minél kevesebbet szeretnének a fenntartásra költeni, de valamennyit muszáj, mert ha nem teszik, a végén majd drágább lesz.
Ide teszek egy linket, amiben sok-sok otthoni, mobil medencés ember évtizedes tapasztalata van összegyűjtve, a következő szezonig érdemes áttanulmányoznod, hidd el segítségedre lesz. A FAQ vagy GYIK oldalt is nézd meg. Sok sikert!
"...hogy a tablettát pl csak beállított ph értékű medencébe állandóan tarthatom erről nem olvastam."
Na, akkor még egyszer, mert ezt nem biztos, hogy jól értettem.
Tehát: a legáltalánosabb vízkezelés kémiai módja a klórozás. A klór a fertőtlenítő hatását csak akkor tudja kifejteni, ha a víz PH értéke (lúgossága-savassága) 7,0-7,8 között van. Minél inkább 7 alá, vagy 8 fölé kerül, annál kevésbé hatékony, nem tudja elvégezni tisztító feladatát. Tehát hiába gondoljuk azt, hogy be van klórozva a vizünk, az alga suttyomban szaporodni kezd és először csak olyan opálos lesz a víz, aztán egyszer csak szép színes lesz. De már akkor is lehet gyanakodni, ha egy kicsit nyálkás a medence belső fala.
Szóval tarthatod a klórtablettát lúgos vagy savas vízben is, de az pénzkidobás mert nem fogja elpusztítani a kórokozókat. Na most előfordul, hogy a medencevíz PH-ja helyből jó. Ilyenkor nem kell a beállítással foglalkozni, mehet bele a klór. Lehet, hogy nálad is ez volt a helyzet. Ha eleve jó a PH, akkor persze nem kell cseszegetni, de a legtöbb embernél amint fölmelegszik a víz, elszáll a PH. Az nem egy állandó érték, folyamatosan változik egy csomó tényező függvényében. Hogy a PH jó, nem vehetjük készpénznek. A jó PH nem jár, mint a nyugdíj. (bár lehet, hogy lassan az sem) Így világos?
Ez tehát a klór és a PH összefüggése. De az logikus, ugye, hogy először megteremtjük a klór működésének feltételét(PH) és utána adagoljuk magát a klórt?
A másik a két fajta klór.
A granulátumot azért használjuk, mert egy vödörben feloldva az előírt mennyiséget, akár 1 óra múlva már előáll az optimális klórszint, lehet fürödni. Ha csak tartós tablettát teszünk bele, akkor lehet, hogy csak 3 nap múlva, de lehet, hogy soha nem érjük el a hatékony szintet. Mert direkt úgy gyártják, hogy LASSAN oldódjon ki belőle az anyag. Hogy sokáig, de kis mennyiséget adagoljon a vízhez. Pont arra jó, hogy ha már egyszer beállítottuk, lassú olvadásával pótolja a vízből kiváló klórt, ne kelljen naponta méregetnünk. De ha lecsökken a szint, akkor a granulátumból pótoljuk, a doboz oldalára írt mértékkel. Nem kötelező így használni, de ez a legkényelmesebb nekünk, a kezelőknek.
Ha neked szerencsések a körülményeid, jó volt a PH, elég volt a tablettás lassú klór, attól még ez a klóros vízkezelés elméleti alapja. Neked szerencsédre nem kellett nagyon belenyúlni a folyamatokba. De azért kell megtanulni az alapokat, mert semmi nem garantálja, hogy mindig ezek az adottságok jellemzik majd a vizedet, elmehet a PH, ahogy nő a hőmérséklet, többen, több ideig használjátok a medencét (terhelitek a vizét), csökken a forgatód szűrőhatékonysága, elfelejted letakarni, odajárnak a seregélyek fölé, bodzaevés után dolgukat végezni, nem tisztítod ki elég alaposan a betétet stb. És akkor majd jön a sírás. Hát ezért mondom én el ezeket. De nem kell ám rám hallgatni, mert az az igazi tudás, amit saját kárán tanul meg az ember.
Végül elmondom, hogy ha elegendő tapasztalatot szerzel, majd lehet más, olcsóbb irányba gondolkodni. Én már nem is tudom hányadik medencémet nyüvöm,de most egy 30 köbméteres medence vizét kezelem, gyakorlatilag én már nem használok klórt, csak sósavat és a vizem jó szagú (kimutathatatlan benne a klór) kristálytiszta, átlátszó, selymes. Mert tudom mit csinálok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!