Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » 600 nap az hány hónap?

Bódi Reginaa kérdése:

600 nap az hány hónap?

Figyelt kérdés
Többször is számoltam de mindig más jött ki
2017. júl. 4. 23:36
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:
84%

Okkal van problémája ezzel a kérdezőnek. És, nem az a probléma, hogy nem tud számolni.

A probléma az, hogy ►napot ↔ hónapot nem lehet átszámítani.◄

Ki-ki találhat ki rá saját megoldást, de amint nagyon jól látszik, abban nincs egyetértés.


1) Magyarország is csatlakozott a nemzetközileg elfogadott SI mértékegységrendszer (Système International d’Unités) alkalmazásához, ezt törvény tartalmazza: [link]

1/a) Az idő mértékegysége a másodperc; jele: s.

A másodperc az alapállapotú cézium-133 atom két hiperfinom energiaszintje közötti átmenetnek megfelelő sugárzás 9 192 631 770 periódusának időtartama.

1/b) SI egységek alapján meghatározott egységek, amelyek azonban azok nem decimális többszörösei vagy osztói:

Idő mennyiség esetén:

- perc, jele: min, értéke: 1 min = 60 sec

- óra, jele: h, értéke: 1 h = 3600 sec

- nap, jele: d, értéke: 1 nap = 86 400 sec

►└ Tehát, ezeket lehet egymásba átszámítani.◄

1/c) ►A törvény tartalmaz az SI alapegységektől függetlenül meghatározott mértékegységeket is; de a hónap ott sem szerepel.◄


2) A gyakorlati életben (jog, üzletszabályzat, Általános Szerződési feltételek, pénzügy, stb.) használják a hónap, év időtartamokat is.

Azonban, ►minden egyes dokumentumban meghatározzák, hogy ott, mit jelent, például a hónap.◄

2/a) Például, a Szabálysértési Törvény, a benne szereplő határidőkre vonatkozóan, így rendelkezik:

„84. § (1) A hónapokban vagy években megállapított határidő azon a napon jár le, amelynek száma a kezdőnapnak megfelel, ha a hónapban nincs ilyen nap, akkor a hónap utolsó napján.

(2) Ha a határidő utolsó napja munkaszüneti nap, a határidő a következő munkanapon jár le.”

[link]


•Itt aztán szó sincs 30 napos átlagról, vagy ki tudja hány tizedes-jegyig kiszámolt hónap-napátlagról. Viszont, minden esetben meghatározható a határnap.


• Például, 2018-ban, egyaránt 2018. február 28. (kedd) a határnap, egy hónapos határidő esetén, akár, 2018. január 28., akár január 29., akár január 30., akár január 31. a kezdőnap.

És olyan évben, mikor február 28 napos, és február 28. szombatra esik, és az nem lesz munkanapcsere miatt munkanap, akkor ugyanolyan januári kezdőnapok esetén március 2. lesz a határnap.

Ha nem is ennyi nap vonatkozásában, de a 30 napos és 31 napos hónapok miatt, lehetnek hasonlóan egyező határnapok, ugyanolyan időtartam, de más-más kezdőnap esetén. És mégegyszer, ezt módosíthatja pl. akár „5 napos ünnep” (helyesebben, munkaszüneti napokhoz csatolt pihenőnapok együtt) is.


• └ Itt számolja át valaki a hónapot napba! Vagy fordítva.


3/a) A Szabálysértési Törvényhez hasonlóan állapítják meg az egyhónapos autópályadíj használati időtartamát.

„Havi jogosultság: érvényes a vásárló által megjelölt kezdő naptól a következő hónap (számát tekintve) ugyanazon napjának 24. órájáig. Ha nincs ilyen nap a lejárat hónapjában, akkor a hónap utolsó napjának 24. órájáig.”


• └ A havi matrica, naptári időponttól függően, eltérő napszámig használható, ugyanazért a díjért.


3/b) Még érdekesebb az éves matrica időtartamának megállapítása:

„Éves országos jogosultság: érvényes a tárgyév első napjától a tárgyévet követő év január 31. napjának 24 órájáig (összesen 13 hónap, amennyiben a vásárlás a tárgyév január 1-én történik).

Az éves matrica az érvényességi időtartamon belüli vásárlás esetén a vásárlás időpontjától biztosít úthasználati jogosultságot.”

Vagyis, az éves matrica (ugyanazért az árért) lehet 13 hónapig is érvényes, vagy sokkal kevesebb ideig is, ha valaki évközben vásárolja.

[link]


• └ Itt is kérdés: hogyan van a nap ↔ hónap átszámítás? Pláne az év ↔ nap, vagy év ↔ hónap átszámítás?


4) A közlekedési cégek is meghatározzák, hogy meddig tart egy havibérlet érvényessége.

Pl. MÁV Üzletszabályzat:

4/a) „6.5.11. A havibérletek (ide értve a tanuló bérleteket is) a tárgyhónap 1- jén 0.00 órától a következő hónap 5-én 24.00 óráig érvényesek utazásra.”

4/b) „6.5.13. A 30 napos bérlet az érvényesség első napját követő hónap azonos napját megelőző nap 24.00 órájáig érvényes.”


• └ Hoppá! Pedig a havibérlet és a 30 napos bérlet ára egyező! És a különböző hosszúságú hónapok havibérleteinek árai is egyezőek.


4/c) Még cifrább a félhavi bérlet időtartama:

„6.5.12. Az első félhónapra váltott félhavi bérletek (ide értve a tanuló bérleteket is) a tárgyhónap 4-én 0.00 órától 20-án 24.00 óráig, a második félhónapra váltott félhavi bérletek 19-én 0.00 órától a következő hónap 5-én 24.00 óráig érvényesek utazásra.”


• └ Hány nap egy fél hónap?


Üzletszabályzat: [link]

Díjtáblázat: [link]


►Tehát, adott esetekre meghatározhatják, hogy ott a hónap milyen időtartamot (hány napot) jelent, de ez nem egységes, és nem általános érvényű, látszik, egymástól mennyire eltérők.

Másrészt: egy adott alkalmazásban is eltérő (akár jelentősen is eltérő) napszámot jelent, ami igazságtalan. (Pl. eltérő napszámú használhatóság, joghátrány, vagy jogérvényesítési lehetőség, naptártól függően, ugyanazért az esetért, árért.)◄

2017. júl. 23. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!