Családi ház falától (sarki ház) mért terület, meddig számít magántulajdonnak, vagyis hány cm-tőlközterület?
Én úgy tudom: a saját tulajdonú terület előtti 1 méter (ami ugye már nem a saját, hanem közterület) takarítása, rendben tartása a te feladatod, de tulajdonjogilag nincs közöd hozzá, és a szomszédnak sem. Az, hogy meddig a te sajátod, azt a földmérő tudja kimérni, és nem attól függ, hogy a házad hol áll, mert amikor építették a házat, az akkori szabályok szerint vagy telekhatárra épült -és akkor a ház előtti 1 méterről beszélünk-, vagy el kellett hagyni adott távolságot a telekhatár és a ház között a sajáton belül.(ez önkormányzati vagy országos építészeti rendelkezés)És akkor is a kerítés előtti 1 méter rendben tartása a te feladatod.
Szerintem ez mindenütt így van.
Annyi a te tulajdonod, amennyit a telekhatárok magukba zárnak.
Ha a telekhatártól 1 méterrel beljebb van az utcafronti házfalad, kerítésed, akkor még 1 m „külső” sáv a tiéd.
Ha már szóba került a tisztán tartás…
A tisztán tartásra (beleértve a hóeltakarítást, csúszásmentesítést is), a csapadékelvezető árok rendben tartására vonatkozóan jogszabály rendelkezik: az 1/1986. (II. 21.) ÉVM-EüM együttes rendelet a köztisztasággal és a települési szilárd hulladékkal összefüggő tevékenységekről.
„6. § (1) Ha a jogszabály eltérően nem rendelkezik, a tulajdonos köteles gondoskodni
a) az ingatlan előtti járdaszakasz (járda hiányában egy méter széles területsáv, illetőleg ha a járda mellett zöldsáv is van, az úttestig terjedő teljes terület);
b) a járdaszakasz melletti nyílt árok és ennek műtárgyai,”
„tisztán tartásáról, a csapadékvíz zavartalan lefolyását akadályozó anyagok és más hulladékok eltávolításáról.”
Vagyis, ha más jogszabály (helyi önkormányzati rendelet) nem rendelkezik másképp, a telekhatáron kívül, csak akkor kell 1 m-es sáv tisztántartásáról (télen hóeltakarításáról, csúszásmentesítéséről is) gondoskodni, ha nincs járda. Egyébként, ha szélesebb a járda, akkor annak szélességéig; illetve azon túl is, egészen az úttest széléig. Zöld területen nyírni kell a füvet, gazt, illetve ha van csapadékvízelvezető árok, ott is gondoskodni kell a víz akadálytalan folyásáról. Sarokház estén ez vélhetően nagyobb terület, mert két oldalra vonatkozik.
Ha az épület, kerítés beljebb van, mint a telekhatár, akkor azzal nő ez a terület. Legfeljebb, lehet arra gondolni, hogy ott a saját területed tartod rendben, nem ingyenes közmunkát végzel.
Akinek nincs szerencséje, és jelentős távolságra van az úttest, lehet, hogy nagyobb területen kell a telkén kívül kaszálnia, mint a telkén belül.
Viszont, ha ki akarsz ülni a járdára, a kerítés mellé egy sámlira, hogy hokedliról barackot árulj, akkor közterületfoglalási engedély kell, hacsak nem vagy a telekhatárodon belül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!