Miért nem szokott a nagy toronyórákon másodpercmutató lenni?
Véleményt írok. Nem vesztette el a jelentőségét, hanem soha nem is volt neki.
A toronyóra talán az elsők között jelent meg, s elég termetes szerkezet. Korábban a fertály óra már elég kis időegység volt. Azaz negyed óra.
Perc pontosságú szerkezetek sem voltak kezdetben.
De nincs is igazán szükség kisebb időegységre.
A paraszt, a cselédség, az urak nem az órát lesték.
Egy szántó ember nem 4 óra 20 perc 12 másodperckor kezd el dolgozni. Az ebédet sem óra járása szerint költi el, hanem akkor eszik, amikor már elviselhetetlen a hőség, s el tud bújni egy fa árnyékába.
Óra se közel, se távol. Az úrnak is tökéletesen mindegy, az meg ráér.
Az épületen belül elhelyezhető kisebb szerkezetek sem voltak valami pontosak, s szintén felesleges a másodperces egység.
A percnél kisebb egységeket mutatni képes szerkezetek szerintem a polgárosodással jelentek meg tömegesen, s jellemzően a városi emberek körében.
Ha jól belegondolsz, a hétköznapokban sincs igazán jelentősége.
Nem mondom, hogy egyáltalán nem is kellene mérni, de a mindennapokhoz nem kell. Pl. a repülésben van olyan, hogy 20 mp-et 280-fokon, majd irányváltoztatás…
Az újonnan épített, teljesen digitális, hagyományos mechanizmust teljesen nélkülöző toronyórák kevesen vannak, s mivel jórészt műemlék jellegű, vagy műemlék épületekben vannak, a hagyományokat követve ezek sem mutatnak percnél kisebb egységeket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!