Kémiai Számolások valaki segítene?
Sziasztok azért írtam volna ide hogy segítenétek e nekem néhány feladatot kiszámolni, 9.-es anyag és ezeket a típusokat nem értem. Ha valaki volna olyan rendes hogy kiszámolna legalább 1-et azt megköszönném.
Aki kiszámolja az leírhatná hogy hogyan számolta ki hogy én is megértsem.
Itt vannak a feladatok:
1. Milyen tömegarányba kell összekeverni NaOH-ot 12%(m/m) NaOH oldattal, hogy 40%(m/m) lúgoldat keletkezzen.
2. Hány tömegszázalékos lesz az az oldat amelyet úgy készítünk hogy a 80%(m/m)-os oldatot:
4:1 tönegaranyba kevertük vízzel
1:4 tömegarányba kevertük vízzel.
3. 740G 4,2% (m/m)-os cukoroldatból elpárologtatunk 200g vizet.
Hány %(m/m)-os lesz az oldat.
4. Hány g vizet kell elpárologtatni 400G 18%(m/m)-os savoldatból,hogy 20%(m/m)-os legyen az oldat
5. Milyen tömegarányba kell 25%(m/m)-os sóoldatot vízzel elegyíteni, hogy 3%(m/m)-os oldatot kapjunk.
Ezek lennének a feladatok ha valaki segítene azt megköszönném.
Leírok neked pár hasznos tippet, hogy változik a keverési egyenlet a különféle feladattípusokban.
Ugye az alap keverési így szól: m₁*w₁ + m₂*w₂ = w₃*(m₁+m₂).
Ez az alapegyenlet bizonyos szempontok alapján leredukálható.. nézzük ezeket:
1. pl. hígításokkora 2. komponens a víz, aminek tudjuk hogy a tömegszázaléka: w₂=0, ergó lehagyható az egyenletből: m₁*w₁ = w₃*(m₁+m₂). - 2. és 5. feladatod kulcsa
2. ha mondjuk elpárologtatunk vizet az oldatból, szaknyelven mondva bepároljuk (töményítjük az oldatot --> egyben ez a kristálykiválás alapja, ha túllép az oldott anyag egy bizonyos határon, megtörténik a sókiválás (mely lehet mondjuk nagyon szép réz-szulfát v. réz-acetát, netalán timsó :D)
nade visszakanyarodva, akkor a szintén w₂=0, lehagyható a bal oldalról, csak a különbség annyi hogy a kezdeti (m₁) oldat tömegedből ki kell vonnod a jelenlegi elpárolgott mennyiség tömegét (m₂): szóval így néz ki az egyenleted: m₁*w₁ = w₃*(m₁-m₂) - 3. és 4. feladatod kulcsa
3. töményítéskor kétféle variáció van: vagy kristályvízmentes sóval/oldott anyaggal (pl. NaCl, KCl) dolgozunk és így ennek a tömegszázaléka 100% (w₂), hisz ő lesz az oldatban a többlet/bevitt oldott anyag, ekkor m₁*w₁ + m₂*100 = w₃*(m₁+m₂); míg kristályvizes só esetén az maga szállít magában vizet: a tömegszázaléka nem egész 100%, hanem ki kell külön számolni és csak az írható az egyenletbe!! Pl. ilyen a timsó (kálium-alumínium-szulfát-dodekahidrát (KAl(SO₄)₂*12H₂O) v. mondjuk a nátrium-acetát-trihidrát (CH₃COONa*3H₂O). Ezt úgy kaphatjuk meg, hogy a vízmentes só moláris tömegét elosztjuk a vizes só molárisával, és megszorozzuk 100-zal. Pl. Konkrét példa réz-szulfát-pentahidrát esetében:
M(CuSO₄) = 159,5 g/mol
M(CuSO₄*5H₂O) = 249,5 g/mol
w₂ = M(CuSO₄) / M(CuSO₄*5H₂O) *100 = 63,93% (így ő kerülne az egyenletbe)
Általánosan felírva a keverésit: m₁*w₁ + m₂*(M(vízmentes)/M(vizes)*100) = w₃*(m₁+m₂).
4. van még egy hasznos felírás, amikor konkrétan a kristálykiválásra törekszünk az oldatból (itt se mindegy, hogy a só kristályvizes/vízmentes, de általában kristályvizes szokott lenni) tehát az egyenletünk: m₁*w₁ - m₂*w₂ = w₃*(m₁-m₂), ahol w₂ kristályvizes só esetén (M(vízmentes)/M(vizes)*100)
Vezessük le az 1. feladatot rögtön, mely látható, hogy a 3. pont szerint lesz a legkönnyebben megközelíthető. Tehát szilárd NaOH-ot kell egy adott töménységű oldathoz keverni, hogy még töményebbet kapjunk. A szilárd NaOH az gyakorlatilag az oldott anyag, ami 100%-os (w₂) tehát az egyenletünk eddig tiszta, hogy ez lesz: m₁*w₁ + m₂*100 = w₃*(m₁+m₂).
Továbbá tudjuk az eredeti oldat töménységét (w₁=12%), valamint a végső oldat töménységét (w₃=40%), írjuk is be az egyenletünkbe! Azt kapjuk, hogy m₁*12 + m₂*100 = 40*(m₁+m₂)
Mivel egy ARÁNYt kérdez, így kiindulhatunk bármekkora tömegű oldatból v. oldott anyagból, hisz teljesen mindegy mert az arány mindig ugyan az lesz! Ezt kihasználva legyen az alap 12w%-os NaOH oldatunk 100g! Ekkor m₁=100, nézzük az egyenletet hogy fog kinézni: 100*12 + m₂*100 = 40*(100+m₂).
Megkapjuk m₂-re, hogy durván 46,67g NaOH-ot kell oldanunk. 100g oldathoz 46,67g szilárd NaOH, ezt leosztva százzal megkapjuk a tömegarányt: 1,00:0,4667 ha pontosak akarunk lenni, vagy szimplán 1,00:0,47 (tömegarány ált. 2, ritkán nagy pontosságoknál 4 tizedes értékre megadandó).
A többit próbáld meg, ha akad valami kérdésed nyugodtan szólj! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!