Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Spórolni szeretnék de nem...

Spórolni szeretnék de nem megy. Hogyan spóroljak?

Figyelt kérdés
Megszeretnék tanulni gitározni,elektromos gitárra szeretnék spórolni pénzt. A gitár kb 45000 ft. Hetente kapok 2000 dinárt zsebpénznek ami kb 5000 ft-nak felel meg. Próbálnék spórolni,de nem megy valahogy mindig elköltöm. Dohányzom is,és egy doboz kb 2 nap alatt megy el mert ugye néha szoktak haverok kérni 1-2 szálat és igy gyorsabban elmegy az az egy doboz cigi. Cigi nem olyan drága itt nálunk forintra átszámolva 600 ft/doboz. De ugye én a zsebpénzből veszem az uzsonnát reggel,meg ha elmegyek valami kávézóba akkor a amit ott kérek azt is abból fizetem. Kérlek adjtok tippeket,hogy hogy tudnám a lehető leggyorsabban összegyűjteni a gitárra a pénzt,előre is köszi a normális segitőkész válaszokat! :)

2017. febr. 9. 12:23
 1/5 anonim ***** válasza:

Ez csak akaraterővel megy, tehát szilárdan el kell határozni hogy amit csak lehet azt félreteszed és felesleges dolgokra nem költöd el. Tehát még cigire sem, csak ami a létfenntartáshoz szükséges, például az élelem.

Régen én sem voltam afféle spórolós típus, így megtakarításom sem volt jelentős. Aztán gondoltam egyet és megváltoztam és elkezdtem logikusan figyelni a pénzügyeimre. És nem pedig az érzelmeim alapján elkölteni. Valamint mindig olyanra "költöttem" ami pénzt hoz és nem pedig visz. Ennek neve persze befektetés. Például kifejlesztettem egy elektronikai terméket amit gyártottam is. Nagy öröm volt mikor csak arra adtam ki pénzt ami többszörösen vissza is jön, plusz még munkahelyre sincs szükségem. Persze mikor már jött a pénz például ebből, akkor már nem szűkölködtem annyira, de akkor sem jelentette azt hogy az egészet elköltöm. Akkor is inkább arra költöttem az elkölthetőt hogy makulátlan egészségem legyen, például egyetlen rossz fogam se legyen. Szerencsejáték vagy káros szenvedély teljesen ki volt zárva továbbra is. És úgy érzem megérte ez az önuralom, különben ma is nélkülöző és rosszul fizetett alkalmazott lennék akit mindenki csak átvág plusz még időm se lenne a saját életemre.

Valójában Robert T. Kiyosaki Gazdag papa könyvei változtatták meg életem. A sok kötetének mondanivalója egy mondatban: Csak arra költs ami további pénzt hoz. Ez volt a varázsige számomra. És sosem gyűjtöttem pénzt például egy motorkerékpárra. Hanem arra költöttem ami az árát kitermeli.

2017. febr. 9. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
17/18 évesen középiskolás létemre mibe tudnák belefektetni ami pénzt is hoz?
2017. febr. 9. 12:59
 3/5 anonim ***** válasza:

Hát diákként tényleg csak a diákmunka a közismert. De ha egy jelentősebb megkeresett összeget mégis befektetsz, akkor a teljesen biztos állampapírok jöhetnek szóba. Itt Magyarországon nem nagy a hozamuk viszont diákként sem kell aggódnod azon hogy biztonságban van-e a megtakarításod mivel arra az állam ad garanciát. A lejáratkor biztosan tudod hogy mennyi pénzt kapsz vissza. Ez persze fél évre vagy egy évre szól, mint élet kezdetére vonatkozóan és nem pont a gitár vételére.

Azt felejsd el hogy a nehezen megkeresett pénzt szerencsejátékra, vagy nagy kockázatú banki befektetésbe vagy tőzsdére vidd. Menj bombabiztosra még akkor is ha kicsinek tűnik is a hozam.

Robert T. Kiyosaki is tanácsolja hogy soha ne veszíts pénzt! Tehát ne csábítson el semmiféle piramisjáték, ami itt Magyarországon elég gyakori a rendszerváltás óta. Az állampapírok nem piramisjátékok. A Quaestor az volt.

2017. febr. 9. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
És a magánszemélynek való kölcsönadást is felejsd el. Akkor is ha azt ígéri hogy a dupláját adja vissza, mert nem fogja visszaadni. Hát ennyit tudtam tanácsolni.
2017. febr. 9. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Nevezzük inkább megtakarításnak a spórolás helyett és megmutatom neked és másolnak is, hogy hogyan érdemes hozzáfogni.


Az alapvető probléma az, hogy dolgozik bennünk egy olyan mechanizmus, ami valahogy arra ösztönöz, hogy minden pénzünket elköltsük. Később tapasztalni fogod, hogy ha hirtelen a fizetésed többszörösét keresed az is úgy fogy el mint a korábbi fizetésed.

Lehet az akaraterőt fejleszteni remek gyakorlatokkal, a 22-es csapdája azonban az, hogy az akaraterő fejlesztéséhez is akaraterő kell. Én túlzottan nem is hiszek az akaraterőben.


Egy olyan trükköt fogok neked mutatni, ami éppen azt fordítja az előnyödre, ami átlagos körülmények között ellened dolgozik.

Nagyon fontos azonban az, hogy köss magaddal egy megállapodást és ehhez ragaszkodj.


Azt fogjuk felhasználni, hogy sok esetben a körülmények irányítanak minket. Nagyjából 166 nap alatt nem egész fél év alatt lenne meg a gitárod ha nem dohányoznál. Persze-persze a haverok a mozdulat, meg a társaság, meg jól esik, kávé, kaja,egyebek után előtt közben. Nyugi ez egy függőség és nem fogjuk babrálni azt hogy, dohányzol. Babrálhatnánk azt is ám a kérdés szempontjából irreleváns. Miért ?

Mert ha leszoknál róla, ezt a pénzt elköltenéd másra ugyanúgy, tudom, én is dohányoztam és sokszor leszoktam.

Nem bántjuk a dohányzásod. Viszont mit tennél akkor, ha a cigarettád árát megemelnék, 700-800-1200 stb forintra. Megvennéd így is úgy is vagy leszoknál és elköltenéd az árát másra igaz?


Oké akkor játszunk egy kis gondolat kísérletet, mi történne akkor, ha mostantól úgy kezelnéd, hogy a cigid nem 600 forint hanem 800. Ám a 200 forint különbözetet nem a boltosnak adod, hanem félre teszed, ám úgy tekintesz rá, mintha azt a pénzt elköltötted volna.

A megállapodás önmagaddal az, hogy a kaja, cigi, üdítő, kávé, teljesen mindegy mert saját magadnak találod ki mire érvényes, mostantól 10-20 vagy akárhány százalékkal többe kerül vagy éppen a cigid 800 és ezt a pénzt elköltötted. A megállapodás önmagaddal, hogy amíg nincs meg a gitárod, amit így „elköltöttél” azt ha a fene fenét eszik akkor is úgy kezeled, hogy nincs.

Illetve a megállapodás része hogy amire kitaláltad hogy többe kerül azt rá is teszed, mint valami külön adót.

Nincs trükközés, ha csak 600 forint van nincs cigire pénzed kalkuláld bele, ugyanúgy ahogy 500-ból se vennél hatszáz forintos cigit.


Mi történik ? Ha költesz marad pénzed, ha nem költesz azért marad pénzed.

Mellé kezd magad hozzá szoktatni, hogy minden bevételed 10%-át elrakod, ha sok az a 200 dinár, akkor kezd 1%-al 2 dinárral a lényeg hogy szokj hozzá.


Ne felejtsd, megvennéd a 800 forintos cigit így is úgy is vagy leszoknál róla. Persze ha csak a cigit nézed és 200 forintot teszel rá akkor a gitárod 500 nap, ha jól megemeled a cigid árát 1000 forintra. akkor 250 nap.

Oké de akkor miből élsz ? Miért miből élnél, ha tényleg 1000 forint lenne a cigi vagy 800 vagy akármennyi, alkalmazkodnál a körülményekhez. Vagy kevesebbet cigiznél vagy nem vennél csokit, mit tudom én megoldanád, igaz ? Nálunk például sokan úgy alkalmazkodtak a magasabb cigi árakhoz, hogy nem dobozos cigit vesznek hanem sodorják maguknak a cigit. Kevesebbet is cigiznek mert a sodorgatás idő, illetve az emberek kevésbé kérnek, mert ahhoz sodorni kell. ám a dohány és a papír jellemzően olcsóbb mint a dobozos cigi.

Tehát lehet azt is hogy magad sodrod a cigid és így olcsóbban jössz ki, ám a különbözetet félre rakod.


Hiába nem vagy képes spórolni, ez a módszer hozzásegít téged, illetve egyúttal azt is gyakorlod, hogy magad hozz létre körülményeket, amik hatással vannak az életedre.

A lényeg az hogy egyenlőre nem küzdünk az ellen, hogy költekezel, dohányzol, hogy nem megy a spórolás, stb,stb, hanem felhasználjuk ezeket. Pont úgy mint a repülőgép szárnyai a fizikát a repülő sem győzi le a fizika törvényeit, hanem felhasználja. Felhasználod a költekezésed és a dohányzásod arra hogy megtakarításod legyen.


Ami nagyon fontos. Nem, ,működik az, hogy több napokig számolgatod mennyit fogsz félre tenni pár nap múlva. Legkésőbb aznap este tedd el valahová amit „elköltöttél”.

Az sem működik, hogy jön egy buli, szülinap és úgy érzed csak ez a pénzed van, majd később amit elköltöttél vagy a többszörösét vissza rakod. Tapasztalat, úgy költöd el mint ha sohasem létezett volna és egyszerűen nem fogod tudni vissza rakni, mert megszegted a magaddal kötött megállapodást többé nem fog kötelezni. Ne nyúlj hozzá ha egyszer „elkötötted” értsd meg az nincs, előre kifizetted a gitárodra.


Ez egy saját működő módszer, azonban ez a végig is csinálod című könyv stratégiáin alapul. Az én módszerem és a könyv számos elvének a segítségével teljesen testre tudod szabni magadnak ezt a módszert.


A befektetés egy másik dolog, befektetésnek akkor van értelme ha van megtakarításod, a havi kétezer dinárodból amiből még élsz is nincs értelme befektetésről beszélni, a megtakarításodból elvben igen. Ám eleve szeretnél egy gitárt, aztán azt mondom, nem árt több havi vésztartalékot létrehozni, mondjuk 6 havi zsebpénznyit vagy a mindenkori havi bevételed hatszorosát és utána lehet azzal foglalkozni, hogy az ezen felül összegyűlt megtakarításod befekteted, ha akarod.

Ám itt alapvető szabály, hogy legalább annyi időt fordíts a befektetés kiválasztására, mint amennyi időre szükséged volt az adott összeg megtakarításához.


Mellesleg igazén stílusos, hogy úgy tekintesz rá, hogy a gitárod is többe kerül, így a gitár megvásárlásával ismét lesz megtakarításod :)


Szabd magadra ezt a módszert nyugodtan.


Egy aranyos kérdésre pedig egy aranyos válasz : „17/18 évesen középiskolás létemre mibe tudnák belefektetni ami pénzt is hoz?”


- Önmagadba ! 17-18 éves középiskolásként leginkább önmagadba tudsz fektetni, a tudás amit most szerzel később pénzt hoz, ezért a legjobb befektetés az ha önmagadba fektetsz. :)

2017. szept. 8. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!