Büntetlen előéletü vagyok?
Mikor lesz tiszta az erkölcsi?
-Közérdekű munka, pénzbüntetés, foglalkozástól eltiltás, járművezetéstől eltiltás és kiutasítás, esetén - foglalkozástól eltiltás vagy járművezetéstől eltiltás esetén a foglalkozás vagy a járművezetés gyakorlásának joga kivételével - az ítélet jogerőre emelkedésének napján.
-Felfüggesztett szabadságvesztés esetén a próbaidő leteltének napján.
-Gondatlan vétség miatt kiszabott szabadságvesztés esetén a büntetés kitöltésének, illetőleg végrehajthatósága megszűnésének napján.
-Szándékos bűncselekmény miatt kiszabott, egy évet meg nem haladó szabadságvesztés esetén a büntetés kitöltését, illetőleg végrehajthatóságának megszűnését követő három év elteltével.
-Szándékos bűncselekmény miatt kiszabott, egy évet meghaladó, de öt évnél nem hosszabb szabadságvesztés esetén a büntetés kitöltését, illetőleg végrehajthatóságának megszűnését követő öt év elteltével.
-Szándékos bűncselekmény miatt kiszabott, öt évet meghaladó, határozott tartamú szabadságvesztés esetén a büntetés kitöltését, illetőleg végrehajthatóságának megszűnését követő tíz év elteltével.
-Felfüggesztett szabadságvesztés esetében a mentesítés nem áll be, illetőleg hatályát veszti, ha a büntetés végrehajtását elrendelik. Ilyenkor a mentesítésre a fel nem függesztett büntetés szabályai az irányadók.
Az erkölcsi bejegyzés mentes lesz ha nem volt más.
A bűnügyi nyilvántartás szerint viszont nem lesz büntetlen előéletű.
Itt különbséget kell tenni, ha valaki pl. rendőr akar lenni, ott nem csak az erkölcsit nézik.
Nem tudom, mihez szükséges ez az adat?
Ha oda sima erkölcsi kell, akkor igen.
Ha valami bizalmi, biztonsági beosztás, akkor esetleg a bűnügyi nyilvántartást is lekérdezhetik.
De ebben az esetben nem adnának beikszelős adatlapot, hanem adatkezelési hozzájárulást kérnek. Elfogadod, vagy visszautasítod az állással együtt.
Nem.
Annyit elmondhatok, hogy az erkölcsibe jogerős ítéletek kerülnek, a mentesülésnek több módja van. A törvényi mentesülést már korábban leírtam, ami egy idő után magától (a törvény erejénél fogva) beáll.
A hatósági erkölcsi bizonyítványnak a megnevezése némiképp félrevezető, lényegében nem a kérelmező erkölcseiről, vagy erkölcsös életviteléről tartalmaz adatokat, erről ugyanis semmilyen hatóságnem kezelhet adatokat , hanem arról hogy az illető szerepel-e a bűntettesek nyilvántartásában. A bűntettesek nyilvántartása sokkal szűkebb körű, mint maga a bűnügyi nyilvántartás:
– bűntettesek nyilvántartása
– kényszerintézkedés hatálya alatt állók nyilvántartsa
– büntetőeljárás alatt állók nyilvántartása
– ujjnyomat és fénykép-nyilvántartás
– DNS profilok nyilvántartás
A bűnügyi nyilvántartás tehát nagyon sok mindenkiről tartalmaz adatot, olyanokról is akik végül nem válnak bűntettessé, azaz jogerősen elítélt személlyé, vagy akár olyanokról is akik ellen nem is folyik eljárás. Ha valaki például gyanúsítottja egy bűncselekménynek, akkor bűnügyi nyilvántartásba ugyan bekerül mint büntetőeljárás alatt álló személy, de az erkölcsi bizonyítvány szempontjából lényeges bűntettesek nyilvántartásába csak akkor, ha jogerősen elítélik. A bűnügyi nyilvántartás még olyan személyek adatait is tartalmazhatja akiknek bűncselekmény elkövetéséhez soha semmi közük nem volt, ugyanis ebben kell rögzíteni a bűncselekmények helyszínén talált minden ujjlenyomatot is.
A hatósági erkölcsi bizonyítvány jó esetben azt az igazolást tartalmazza a kérelmező számára, hogy a “bűntettesek nyilvántartásában nem szerepel“. Ilyet igazolást az kaphat aki büntetlen előéletű, vagy büntetett előélet esetén már mentesült a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól.
Tehát ha valakit jogerősen elítélnek, az nem jelenti azt, hogy erkölcsi bizonyítványt már többé nem kaphat.
A te esetedben a pénzbüntetésről szóló határozat napján mentesültél, ha azóta nem volt más, akkor az erkölcsi bizonyítvány szempontjából büntetlennek számítasz.
A kérelem előterjeszthető postai úton, elektronikus úton Ügyfélkapu regisztrációval rendelkező ügyfelek számára, Webes Ügysegéd alkalmazáson, valamint OkmányApp mobil applikáción keresztül, illetve személyesen a KEKKH Személyes Ügyfélszolgálatán.
A postai úton, tértivevényes küldeményként, kézbesített bizonyítvány a kérelemben megjelölt címen vehető át, ahol a bizonyítvány átvételére kizárólag a címzett jogosult, a személyes megjelenéssel előterjesztett kérelem esetén, személyesen a KEKKH Személyes Ügyfélszolgálatán vehető át.
Az ügyintézéshez szükséges a postai úton történő előterjesztés esetén a hiánytalanul kitöltött és aláírt „Hatósági erkölcsi bizonyítvány kiállítása iránti kérőlap”, személyes megjelenéssel előterjesztett kérelmezés során érvényes személyazonosításra alkalmas okmány (személyazonosító igazolvány, útlevél, vezetői engedély) és lakcímigazolvány (személyi azonosítóról és a lakcímről szóló hatósági igazolvány).
A hatósági erkölcsi bizonyítvány kiállítására irányuló eljárás 2016. január 1-től évente négy alkalommal tárgyi illetékmentes.
A hatósági erkölcsi bizonyítvány tartalmazza:
a kérelmező következő adatait,
a viselt családi és utónevét,
a születési családi és utónevét,
a születési helyét és idejét,
az állandó lakcímét
az anyja születési családi és utónevét,
az állampolgárságát,
a kérelmező által igazolni kért tényt:
a kérelemben megjelölt törvényben meghatározott feltételeknek megfelel, vagy
büntetlen előéletű, és/vagy
nem áll közügyektől eltiltás hatálya alatt, és/vagy
nem áll foglalkozástól/tevékenységtől eltiltás hatálya alatt, vagy az adott foglalkozástól/tevékenységtől eltiltás hatálya alatt áll
a hatósági erkölcsi bizonyítvány számát, a kiállító hatóság megnevezését, bélyegzőlenyomatát, kiállításának helyét és időpontját, valamint a kiadmányozásra jogosult aláírását.
Röviden ennyi.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!