Illik az okmányirodában borravalózni?
Mindenhol szoktam ott hagyni aprópénzt, 1-2 ezret.
Tegnap átírattam az egyik autóm, és a végén eszembe jutott, hogy hagyhatnék aprópénzt az ügyintézőnek, ha már ennyire rugalmas volt. De mégis csak hivatal, azt sem tudtam, hogy illik-e. Egyáltalán elfogadják-e.
Ti szoktatok?
Az, hogy kinek mi az aprópénz, azon lépjünk tovább.
Miért értelmezné hivatali vesztegetésnek, ha utána adom kedvességből? Miért tartod bunkóságnak?
Köszönöm, hogy írtál, ment a zöld kéz! :)
Nem szokás. Borravalót a pincérnek szokás adni. Ha már te élvezed azt a luxust, hogy étteremben egyél, igyál, akkor ezt megosztod azzal, aki ebben kiszolgál. Étteremben, benzinkúton, pizzafutárnak szokás borravalót adni. Más területen meg a bizalmi viszony miatt vált szokássá, mondjuk egy orvos esetén. Szintén szokás kerekíteni az összeget, ha egy szakember végez neked munkát. Vannak területek, ahol a szituáció válogatja, ha a paprikát egy nénitől vásárolod a piacon, akkor van, aki ad borravalót, van aki viszont inkább alkudni szokott. De a boltban általában nem szokás, maximum a tényleges aprópénzt nem szokták elvenni, ha 5-10 forint a visszajáró.
Hivatalos ügy intézésénél nagyon nem szokás, és ahogy írták is, eléggé problémás is. Az ügyintéző maximum kedves lehet. Rugalmas nem, mert neki kötött szabályok szerint kell az adott ügyet intézni, amitől nem térhet el. Mindent összevetve nagyon nem szokás borravalót adni, így ő is hülyén érzi magát, meg egy kicsit te is hülyén – de jóindulatú hülyének – leszel nézve.
És igen, néhány ezer forint nem aprópénz. Aprópénznek a kisebb címletű pénzeket szokás hívni, mondjuk 50-100 Ft-al bezárólag. Eléggé fellengzősen hat, ha a pár ezer forintot aprópénznek hívod. Van, akinek ez majdnem a napi keresete, sőt sajnos elég sok embernek az. Nekik ki fog nyílni a bicska a zsebükbe, ha így fogalmazol, és valahol jogosan is, hiszen alkalmasint ők napi 8 órát dolgoznak, legtöbbször valami fizikai munkát, és nem úgy érzik, hogy te annyival több értéket termelnél, annyival keményebben dolgoznál, hogy annyival többet keresnél, hogy neked pár ezer forint aprópénznek számítson. Hogy ki mit !tart! aprópénznek az egy dolog, de megint más, hogy ki mit !hív! aprópénznek. Remélem érezhető a kettő között a különbség. ;-)
Nem illik,nem fogadják el azt elsőnél a pont.
#3 szerintem nem kéne fennakadni azon h 1-2 ezer apró pénz e, valakinek az, valakinek nem, és ezt mindenkinek saját magának kell eldönteni.
Akinek meg nem tetszik menjen külföldre dolgozni(ja azoknak ott se fog tetszeni mert ők csak gyárigazgató nak mennének, NEM dolgozni)
> és ezt mindenkinek saját magának kell eldönteni
Mint írtam, ez jogos. Én nem is erről beszéltem, hanem arról, hogy ha valaki annak érzi – magában, gondolatban –, akkor mindenképpen annak is kell-e hívnia szóban vagy írásban.
> Akinek meg nem tetszik menjen külföldre dolgozni(ja azoknak ott se fog tetszeni mert ők csak gyárigazgató nak mennének, NEM dolgozni)
Nem mindenki az anyagi lehetőségei alapján dönti el, hogy hol akar élni. Van, aki fontosabbnak tart más szempontokat, de ettől még lehet probléma az anyagi helyzete. Én szerencsére jól keresek – itt Magyarországon –, nekem sem jelent különösebben gondot, ha pár ezer forinttal többe kerül mondjuk egy ruha vagy valami eszköz. De ettől még nem nevezem a pár ezer forintot aprópénznek. De nyugodtan nevezheti valaki annak, csak arra igyekeztem felhívni a figyelmet, hogy ez másnak lehet sértő, megalázó vagy dühítő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!