Hogyan lehetnék egyéni vállalkozó? Szeretnék segítséget kérni tőletek.
8 órás munkavégzés mellet szeretném végezni.
Kell-e valamilyen pénzösszeget fizetnem az elején ?
Szóval mit kell tennem, mi a első lépés?
muszáj vagyok okmányirodába menni , vagy otthonról
online megoldható?
Keress fel egy kormányablakot. Másodállású egyéni vállalkozást kvázi azonnal el lehet intézni, odamész kitöltesz egy nyomtatványt, és nyilvántartásba vagy véve, mint egyéni vállalkozó. (Persze a tevékenységi kört előtte érdemes átlapozni, mert azt is meg kell adni. Illetve előre döntsd el, hogy milyen adózási formát választasz, ha rendszeresen van jövedelmed belőle, de nem túl sok, akkor érdemes KATA-snak lenni, havonta elutalsz 25 000 Ft adót, és le van tudva az adózás.) Lásd még: [link]
Meg kell majd egy számlatömb, ha ez megvan, vagy választhatsz valami online számlázót. Vannak ingyenesek is, én pl. ezt használom: [link]
> Kell-e valamilyen pénzösszeget fizetnem az elején ?
Egyéni vállalkozás esetén semmit.
> muszáj vagyok okmányirodába menni , vagy otthonról online megoldható?
Ha jól tudom, el lehet intézni az ügyfélkapu rendszerén keresztül is. Ha van ügyfélkapu regisztrációd, akkor oké. Ha nincs, akkor: [link] (azaz jó eséllyel irány az okmányiroda, kormányablak). De érdemes is offline intézni, mert válaszolni tudnak felmerülő kérdésekre, fel tudják hívni erre, vagy arra a figyelmedet.
> viszont én úgy tudom ha te nem érted el az évi 600000 -t akkor nem kell
Nem jól tudod. A KATA-t akkor is be kell fizetned, ha az adott hónapban, vagy az adott évben egyáltalán nincs bevételed. Amivel keverheted, hogy ha egy naptári évben a bevételed meghaladja a 6 millió forintot, akkor a tételes adó – havi 25 000 Ft másodállású vállalkozás, 50 000 Ft főállású vállalkozásnál – mellett a 6 millión felüli rész után 40%-os adót is kell fizetned.
Illetve arra is ügyelni kell, hogy ha egy cégtől 1 millió forinton felüli bevételed van, azt be kell jelenteni. Ez abból a szempontból lehet érdekes, hogy ebben az esetben nagyobb eséllyel ellenőrzik azt, hogy nem bújtatott munkaviszonyról van-e szó.
Ja igen, a bevételről nyilvántartást kell vezetned. Ennek nincs különösebb formája, egy négyzetrácsos füzet, vagy egy Excel tábla is megteszi. Ebben vezetni kell egy sorszámot, a bizonylat (számla) sorszámát, a bevétel összegét, a bevétel megszerzésének dátumát.
Illetve talán még azt nem mondtam el, hogy a vállalkozásból származó jövedelem év végén nem számít bele az adóbevallásnál a bevételbe, az nem növeli sem az adót, sem az adóalapot, de az adóbevalláson túl ki kell töltened egy KATA-ra vonatkozó bevallást, ott nyilatkozni az éves bevételedről. De ennek külön már nincs adó vonzata.
Lásd még: file:///D:/tmp/61._sz._fuzet_KATAuj_20140217.pdf
Opsz. a Helyes link: [link]
Ja igen, a dolog jóval bonyolultabban hangzik, mint amilyen. Én szerencsére kaptam némi segítséget. Bár az még régen volt, még nem a kormányablakban lehetett intézni ezeket. De bementem, kitöltöttem egy űrlapot, regisztráltak az ügyfélkapu rendszerbe, és egy egyéni vállalkozás nyilvántartási számmal távozva már egyéni vállalkozó is lettem. Utána még vettem egy nyomtatványboltban egy számlatömböt, és készen is voltam. (Mint írtam, használhatsz, meg praktikus is inkább egy online számlázót, vagy letölthetsz egy számlázóprogramot. De ezekről is nyugodtan lehet érdeklődni a kiváltásnál, hogy még milyen teendőid vannak.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!