Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Mi a leghosszabb szó?

Rubardo666 kérdése:

Mi a leghosszabb szó?

Figyelt kérdés

2016. szept. 17. 15:25
 1/3 anonim ***** válasza:
megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekért
2016. szept. 17. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

[link]


A Titin fehérje neve 189 819 betűből áll.


[link]

2016. szept. 17. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 2*Sü ***** válasza:

Ezt egy adott nyelven is kérdéses megválaszolni. Igen, általában ilyenkor – magyar nyelv esetén – a 44 betűs „megszentségteleníthetetlenségeskedéseitekért” válasz szokott elhangzani, de ez nem teljesen igaz, bár nem is helytelen válasz. Inkább mondjuk azt, hogy ez a leghosszabb nem összetett szó, aminek még úgy van értelmes jelentése, akár elképzelhetőnek tartható, hogy elhangzik egy valós szituációban. De vannak összetett szavak is, amikkel ezen túl lehet haladni, pl. a „legösszetettebbszóhosszúságvilágrekorddöntéskényszerneurózistünetegyüttesmegnyilvánulásfejleszthetőségvizsgálataitokról” ennél hosszabb szó, 119 karakterből áll.


Kérdés, hogy a kötőjeles szavakat egy szónak tekintjük-e. Ha szigorúak vagyunk, és nem, akkor is vannak kiskapuk, például a helyesírási szabályzat szerint a számneveket 2000-től ezres tagolásban kell kötőjelezni… Kivéve az évszámokat! Viszont ez nincs tovább részletezve, mert általában nem szoktunk milliós nagyságú évszámot írni, de ha a szabályt szigorúan vesszük, és a kötőjeles szavakat nem tekintjük egy szónak, akkor is bármilyen hosszúságú évszám egybe írandó, tehát egy szó. Pl.

:

kilencszázkilencvenkilenctrilliárd↵

kilencszázkilencvenkilenctrillió↵

kilencszázkilencvenkilencbilliárd↵

kilencszázkilencvenkilencbillió↵

kilencszázkilencvenkilencmilliárd↵

kilencszázkilencvenkilencmillió↵

kilencszázkilencvenkilencezer↵

kilencszázkilencvenkilencben (mint ezen évszámmal megadott évben)


Természetesen csak az olvashatóság miatt tördeltem sorokba, valójában egybe kell írni. Amúgy ez az évszám így betűkkel leírva 251 karakterből áll, de akármilyen hosszúságú képezhető a megfelelő számelnevezések segítségével (millió, billió, trillió, kvadrillió, kvintillió, szextillió, szeptillió, oktillió, nonillió, decillió, undecillió, duodecillió, stb., stb…, gyakorlatilag a végtelenig lehet ezeket képezni a latin nyelv számneveiből).


Vagy ott van a második válasz, vannak tudományterületek, amik megint csak végtelen hosszúságú szavak képzésére adnak módot.


Más nyelvekben eleve sokkal rugalmasabb az összetett szavak képzése, így ha a számok betűkkel leírt szavait ki is zárjuk a versenyből, más nyelveken is szinte korlátlan hosszúságú szavak rakhatók össze.


Tehát a kérdés összetettebb annál, mintsem egyszerű választ lehessen rá adni.

2016. szept. 17. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!