A 2. Világháborúban a németek TIGRIS (panzer6) vagy a szovjetek T-34-es tankja közül melyik volt a stratégialiag fejletteb jobb erősebb kevés energiát igénylő és különféle terepeket bíró tank?
A t34 kozepes tank, a Tigrisnel kisebb meretu. Kisebb sulya miatt kevesebbet fogyaszt. A Tigris nehez tank, vastagabb pancelzattal, erosebb, nagyobb hatotavu loveggel.
Emiatt viszont lomhabb es tobbet fogyaszt.
Egy az egy ellen, egyértelműen a Tigris a nyerő.
Stratégiai szempontból már kevésbé.
A Tigris nehéz tank vastag páncél baromira pontos és erős löveg. a tank előnyei ezzel ki is fújtak.
Gyengéi: 56 tonnájához képest gyenge motor lassú haladás süppedékes talajon pláne, futómű szintén gyenge, erőátviteli rendszer szintén, ezáltal borzasztóan hajlamos volt a meghibásodásra az üzemanyagot csak úgy zabálta. Bonyolult koránt sem kiforrott technológiai alkalmazások miatt gyártása drága és időigényes.
Ezzel szemben személyzete nagyon felkészített és jól képzett. Hosszú kiképzés rengeteg gyakorlati és elméleti felkészítéssel a Tankot az utolsó csavarig ismerték a tank gyártását végig kisérték a gyártósoron
Szállítása körülményes ha vonatra rakták keskenyebb lánc talpal kellett ellátni szélessége miatt, érkezés után pedig vissza kellett tenni a szélesebb lánctalpakat. Túlságosan süppedékes talajon nem volt bevethető. Súlya miatt csak nagyobb teherbírású hidakon tudott átkelni. Lánctalpai kegyetlenül hangosan csikorogtak ami messze elhallatszott. Míg még támadásban voltak a németek ezen szempontokat figyelembe véve jól megtervezett stratégia alapján tudták csak bevetni őket.
T-34 Közepes tank Alapjáraton úgy tervezték, hogy minél gyorsabb egyszerűbb legyen a gyárhatósága, jól tervezett megbízható konstrukció. Kategóriájában gyors mozgékony tank volt hátramenetben is elérte a max sebességet. Páncélzata ugyan nem túlságosan volt vastag, de mivel döntött volt hatékonyan ellen ált a német közepes tankok gránátjainak. Könnyen irányíthatóra tervezték gyakorlatilag az orosz paraszt át ült a traktorból simán elvezette.
Csakhogy a vörös hadsereg nem igazán fektetett nagy hangsúlyt a kiképzésre ép csak egy kis gyorstalpaló az alapokkal és már mehetett is a csatába a delikvens.
4 vagyok
A T-34 jól bírta a terepet és a szélsőséges időjárást is.
Ha nagyobb hangsúlyt fektettek volna a kiképzésre a németeket hamarabb megállítják.
Baromi sokat gyártottak belőle ez volt a legnagyobb előnye hiába lőttek ronccsá megannyit az oroszok tudták pótolni a veszteségüket a németekkel szemben.
A háború alatt több mint 50 000 példány gördült le a futószalagról ebből a nácik 30 000 biztos harcképtelenné tettek. Bár az oroszok nem ismerik ezt a számot el sok forrás még is erre utal....
Tigrisből összesen 1355 példány készült és csak néhány darab maradt fent.
De a két tankot nem igen lehet összehasonlítani szerintem.
A Tigrist inkább az IS vagy IS-2 sel lehetne összemérni esetleg KV-kal
A T-34 et pedig a Pz-4 vagy Párduccal
T-34
-szinkronizálatlan váltó (Dupla kuplungolás. Fizikai erő kell-3-ason felül legalább két ember ereje)
-Gyakran ledobja a lánctalpát (Rossz konstrukció)
-Nincs toronykosara ( Ha forog a torony a személyzetnek futnia, ugrálnia kell hogy kövesse)
-Nincs rádiója (csak parancsnoki harckocsin de az is csak fogadni tudja a jelet)
-Nincs toronyfék ( Ha forog a torony és abbahagyod a forgatást akkor a torony nem fékez hanem továbbcsúszik)
-Rövid hatótávolság ( Az üzemanyag jó része a hordokban hátul, nincs összekapcsolva a belső tartályokkal ergo megálsz és áttöltesz)
-Szűk tér alacsony küzdőtér ( válogatos a személyzet terén max 165 cm)
Tigris
-Félautomata kormánykerekes meghajtás. Előváltó szinkronizált váltómű. (könnyű kormányzás. nincs kuplungolás sebbeségfokozatokat át lehet ugrani.)
-Jobb lánctalpkonstrukció
-Van toronykosara ( A padlózat együtt forog a toronnyal és így a személyzet is vele)
-Van 10km-es hatótávú adó-vevő rádiója
-rendelkezik toronyfékkel
Szóval jah.A Tigris jóval kiforrotabb volt mint a t-34-es és egyébként legalább olyan jól boldogult a teretepen is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!