Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » ELTE-BTK-Japán szakirány?

ELTE-BTK-Japán szakirány?

Figyelt kérdés

Azoktól a hallgatóktól akik ide járnak kérdezném, hogy milyen az oktatás, szeretik-e, miket tanultok, illetve hogy milyenek az elhelyezkedési lehetőségek a diploma után.

Amikor az egyetemi jelentkezések voltak későn vettem észre hogy van ilyen szak, és lecsúsztam róla, ha időben észreveszem tuti ide jelentkezem. Most 1 éve tanulok a BME-n, gondoltam megnézem ez milyen, de nagyon nem tetszik, nem szeretem és gondolkozom hogy váltok.

Apukám szerint ha jól megtanulnék japánul (beszélek még németül és angolul is) nem lenne problémám az elhelyezkedéssel, de anyukám szerint semmire nem mennék vele és kicsit erős váltás lenne ez ahhoz képest amit most csinálok.

Kinek mi erről a véleménye, segítsetek kérlek!!



2016. jún. 13. 18:35
 1/2 anonim válasza:
100%

Én angol főszakos és mellette japán minoros voltam, tavaly fejeztem be. A nyelvóráink végig együtt voltak a főszakosokkal, így minden követelmény ugyanaz volt. Természetesen mivel nekem 50 kreditet kellett elvégezni, nem 120-at a szakirányból, olyan tárgyaim, mint "Távol-kelet történelme", "Távol-keleti művészettörténet", "Régi japán nyelv" és hasonlók nem voltak. De ettől még tudok ugyanolyan hű leírást adni a szakról. :)


Első, de nagyon fontos dolog. A japán szak célja nem az, hogy te megtanulj japánul, hanem az, hogy belőled "japanológust" képezzenek. Azaz olyan szakembert, aki tudományos szinten otthon van az ország kultúrájában, történelmében, irodalmában stb.

A japán nyelv oktatása a szakon igazából az ezeknek a céloknak az eléréséhez szolgáló szükséges ESZKÖZ (mivel nyilván nem mélyülhetsz el egy ország kultúrájában, anélkül, hogy ismernéd a nyelvet), de ennél nem több. Az anyanyelvi lektorok is mindig hangoztatták, hogy a fő célja az, hogy a 3. év végére olyan szinten tudjunk japánul, hogy a (magyarul írandó) szakdolgozathoz tudjunk használni japán nyelvű szakirodalmat. Úgyhogy ne úgy képzeld el, mint egy nyelvkurzust. Nekem például tök egyenlőtlen a japántudásom pont emiatt. A szövegértésem nagyon jó: esszék, újságcikkek elolvasása is nagyon jól megy, mivel ezen volt a hangsúly, fogalmazási készségem is egész jó. De például a beszédkészségem vagy a hétköznapi szókincsem nem a legjobb, bármennyire fura is, mivel ezeken nem volt hangsúly.

Sok önálló munkával jár magának a nyelvnek a tanulása. Ők igazából csak "egy alapot" adnak neked hozzá ott órán, de sok erőfeszítést önállóan kell megtenned (ez részben a kanjik tanulása miatt is van). Emellett ugye a tempó is elég gyors.


Én azt ajánlom, hogy kezdj el otthon tanulgatni japánul, kezdd el "ízlelgetni" a nyelvet (ha már az idei felvételiről úgyis lemaradtál), aztán próbáld meg eldönteni, hogy akarsz-e ezzel foglalkozni. Tedd fel a kérdést, hogy mennyire érdekel a kultúra stb.



Én azért választottam a japánt az angol mellé, mert akartam egy új nyelvet elkezdeni és a japán nagyon tetszett az írás miatt, meg a kultúra is vonzott. De nem voltam egyáltalán megszállott rajongó. Közben megszerettem és azóta is imádom a nyelvet. Mivel én minoros voltam, nekem így ez elég volt, hogy főként a nyelv érdekelt, de főszakosként ennél jóval több elhivatottság kell szerintem Japán iránt.


Én jelenleg is nézelődöm munkák után friss diplomásként és hát nem igazán sok lehetőséget találok, ahova japán nyelvtudás kell...Pest megyében vannak japán gyárak, oda szoktak keresni tolmácsokat például, de amúgy itt Budapesten szerintem elég nehéz találni. Ha megtanulod nagyon jól a neylvet, akkor nyilván lehetsz nyelvtanár vagy fordító, tolmács te is, de az hosszú évekbe telik és sokszor tényleg ki kell menned Japánba, hogy ott tökéletesítsd a nyelvtudásod.


Én nagyon hálás vagyok, hogy az angol szakom mellett sikerült megtanulnom japánul, mert magamtól valszeg sose állok neki tanulni és tök jó, hogy az angolos diplomám mellett megvan ez a tudásom is. De ha vki főszakként akarja csinálni ezt, akkor tényleg komoly szándék kell hozzá. Pláne mert szerintem felesleges úgy elhúzni 3 évet japán szakon, hogy közben félvállról veszi az ember és bár meglesz a papírja, de nem fog tudni mit kezdeni vele és még csak japánul is "úgy ahogy" tanult meg. Ezek alapján gondold át.


Segítségképp itt van még egy tanegységlista a szak tárgyairól:

[link]

2016. jún. 14. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Húúú, köszönöm szépen a választ, nagyon hasznos volt, több szempontból is. Azt hiszem tényleg megpróbálok nekiállni itthon magamtól (már amennyire ez lehetséges), és ez alapján döntök. :)

Még egyszer köszönöm!! :)

2016. jún. 15. 00:27

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!