Ha a google-ről letöltök egy képet és felhasználom tegyük fel saját blog oldalon, akkor azért meg tudnak büntetni?
Ha már hivatkozol, a forrásnak ne a google találatot add meg, hanem a konkrét oldalt amire mutat a link. Ez egy minimálisan elvárható dolog, de van olyan jogtulajdonos aki ennek ellenére is letilthatja (megkérhet) hogy felhasználd a képét.
Ha teljesen biztosra akarsz menni, a képtalálatok már szűkíthetőek szerzői jog szerint is.
Alapvetően semmit, amit az interneten találsz, nem használhatsz fel. Tilos a többszörösítés, újraközlés, feldolgozás.
Két kivétel van ez alól:
1: A szerzőtől kérsz - és kapsz - írásbeli engedélyt.
2: A szerző írásban jelzi, hogy a műve szabadon (vagy bizonyos megkötésekkel) felhasználható.
Minden egyéb esetben megszeged a szerzőijogi törvényt, ergo büntethető vagy.
Más kérdés, hogy sokan nem foglalkoznak ilyen piszlicsáré, nulla látogatottságú bloggerek lopásaival, de ismerek olyan kollégát is, aki hobbiból üldözi őket.
Ja, és még valami. Ilyenkor azt szokták mondani, hogy dehátazinternetenvan, meg másiscsináljaakkorénmiértne.
Az, hogy valami az interneten van, nem jelnti azt, ohgy a tiéd. Például az, hogy az autóm kint áll az utcán, nem jelenti azt, hogy használhatod.
Mások szabálysértése pedig szintén nemjogosít fel téged ugyanarra. Attól, hogy sajnálatos módon vannak tzsebtolvajok, még nem szerzel jogot arra, hogy te is zsebelj a villamoson.
A google nem szentírás. A google egy keresőmotor, szerintem ha megkeresed a felhasználási feltételeiket, biztos benne van, hogy a különböző szűrők helyességéért nem vállalnak felelősséget.
Ráadásul nagyon könnyen elképzelhető egy olyan szituáció, hogy Gipsz Jakab fotós munkáját valaki jogtalanul feltszi egy blogra, egy másik blogger leszedi, mert hát "azinternetenvan", és kirakja a saját blogjára, és odaírja, hogy szabadon felhasználható.
Ha ezt a gugli megtalálja, te letöltöd, attól még ugyanúgy szerzői jogot sértesz, hiszen az eredeti szerző nem járult hozzá a művének felhasználásához, az pedig, hoyg te egy lopott példányt használsz fel, nem változtat semmit: a szerző nem engedélyezte számodra a felhasználást.
Nehéz ügy. Ha jogilag száz százalékos biztonságra törekszel, például egy népszerű, látogatott blogot vezetsz, akkor célszerű a képeket garantáltan legális forrásból beszerezni, például különböző stockfotó ügynökségektől.
Akkor viszont némi fotózási alapismeretet szedj össze, azt is lehet találni az interneten. Szörnyű, hogy milyen kritikán aluli képeket képesek kirakni netre az emberek.
Egyébként meg a Creative Commons licenszekkel érdemes megismerkedned, illetve free stock photo-k lelőhelyeivel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!