Ki lesz az özvegy örököse?
Figyelt kérdés
A Story lényege: Nagyapám és nagymamám 1971.-ben el váltak. Majd a Nagyapám újra nősült 1978.-ban. Ezután a Nagyapám és a második felesége boldogan éltek 2009. Július 9.-ig. Amikor is nagyapám elhunyt! A nagyapám után a hagyaték rendben le zajlott. Mivel a nagyapámnak a két fia, apám és az apámnak az öccse volt a két örökös. A nagyapám második felesége pedig, özvegy lett és özvegyi haszon élvezeti joga lett. A nagyapának a második házasságában élt amikor nagyapám elhunyt. És itt jön majd a lényeg. A nagyapám jelenlegi özvegye (korábbi második felesége)-nek pedig az első házassága volt. A nagyapám özvegyének gyermeke nincs, és nem is volt soha. Az özvegynek a szülei sem élnek már, és az özvegy egyetlen egy nővére is idén januárban elhunyt. Tehát nincs örökös. Ilyen esetben kik lesznek az örökösök? Mert a néhai nagyapám jelenlegi özvegye több mint 30 évig volt nagyapám özvegye, és jelenleg is XY-né T. G. (név röviden) használja a nevét. Mivel ez a név használat és az özvegyi jog meg illeti őt. Ilyen esetben ki vagy kik lesznek az örökösei a néhai nagyapám jelenlegi özvegyének, ha az özvegy is egyszer majd néhai lesz?2016. máj. 31. 11:20
1/4 anonim válasza:
A nővérének van gyereke? Szerintem ő örököl, ha nincs akkor a legközelebbi vérszerinti rokon örököl.
2/4 anonim válasza:
Az özvegy halálával a haszonélvezeti jog megszűnik és a lakás a tulajdonosé lesz. A haszonélvezeti jogot senki sem örökölheti, az megszűnik. Az özvegy után a nővérének a gyerekei örökölnek, ha vannak gyerekei. Ha nincsenek, akkor tudtommal most már dédszülőkig visszavezetik a lemenőket, tehát megkeresik az özvegy nagyszüleinek a testvéreit és azok lemenőit. Amúgy szerintem amig él XY-né, addig célszerű lenne vele a dolgot megbeszélni, hogy irjon például végrendeletet. És ki ápolja, segiti a nénit?
3/4 A kérdező kommentje:
2-es válasz író részére! A nagyapám özvegyének jelenleg az özvegyi nyugdíja amire ki terjed az özvegyi joga. Hiszen a nagyapám lakása már el lett adva, és arra vonatkozólag az özvegyi joga ki lett fizetve. Viszont az özvegy vagyonos özvegy asszony. 2 Budai villával rendelkezik, közel 500 ezre forintos havi nyugdíjal rendelkezik. Ráadásul a nagyapám egykori lakásából az összes ingóság az özvegyé lett. Plusz a nagyapám lakásának meg állapították, hogy 3.200.000 Ft a haszon élvezeti joga, de ennek ellenére a nagyapám ingatlanának eladásakor az özvegy 5.000.000 Ft-ét kért és kapott le lépési díjként. Csak azt nem értem, hogy ha a nagyapám özvegyének járt az özvegyi jog és a házassági közösségi vagyon (házassági közösségi vagyon jelen esetben nagyapám saját önálló ingatlanában lévő összes ingóság. Értsd: bútorzat.) akkor az özvegy halálakor miért nem illeti meg semmi a nagyapám le származottait? Egyébként az özvegynek egyenes ági le és felmenő ági rokonai már nem élnek. Az özvegy nővére, több mint 40 éve el vált. Az özvegy nővérének, van egy fia. De csak a nagyapám özvegyének, nővérének fia örökölne ha a nagyapám özvegye el halálozna? Ezt kétlem? A nagyapám özvegye, és a nagyapám gyermekeit és a nagyapám unokáit sosem fogadta el a nagyapám korábbi második felesége vagyis az özvegy. Nagyapám második felesége, mindig is mostohán állt hozzá nagyapám le származottaihoz. Hogy ez mit jelent a valóságban? Nagyapámat el fogadta férjül, tisztelte és szerette. De a nagyapám első feleségét a nagymamámat, és a nagyapám le származottait vagyis a nagyapám gyermekeit és unokáit, gyakorlatilag már nagyapám életében le tagadta, és mindig úgy állt nagyapám le származottaihoz, hogy ők nekem senkik, és különben is nekem csak a férjem kell és csak a vagyona. Na így állt, és jelenleg is így áll a helyzet. Beszélni nem lehet vele. De nagyapám szerette őt. Na de ez már a nagyapám dolga volt! Ami pedig a leszármazottakat illeti, az özvegy részéről, tudtommal már csak a nővérének a fia él. Más rokoni szálról nem tudni. De mivel XY-né. Így kérdés, hogy az elhunyt férj le származottait meg illeti-e vagy sem, az örökség ha az özvegy el halálozna?
2016. jún. 9. 15:41
4/4 anonim válasza:
Amennyiben az özvegy egyszemélyi tulajdonosa a két villának, és a nagyapádnak nem volt benne résztulajdona, nem illet benneteket semmi. Ha volt a nagyapádnak bennük résztulajdona, akkor meg a fiai örökeltek belőle. Ami az ingóságokat illeti, azt akkor kellett volna szétosztani, amikor a nagyapád házát eladtátok, és az özvegyi haszonélvezeti jogot kifizettétek. Ha akkor mindent neki adtatok, sok év távlatából nem követelhettek már semmit, végülis egyetértésben "szétosztottátok". Szerintem törvény alapján semmi nem jár a nagyapád gyerekeinek ill. unokáinak. Ha nem lesz végrendelet, akkor mindent a nővérének a fia örököl. Ha lesz végrendelet, akkor pedig az, akire ráhagyja. Joga van XY-néként élni az életét egykori férje özvegyeként és felvenni az özvegyi nyugdijat. De kérdezz meg egy ügyvédet, én csak amatőr vagyok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!