Felmondási idő, azonnali hatállyal? Mik a lehetőségek? Kérem csak olyanok írjanak, akik biztosak a válaszaikban, esetleg ezzel foglalkoznak. Nem szeretnék félreértést.
Az azonnali felmondásnak szigorú szabályai vannak mind a munkáltató, mind a munkavállaló részéről. Olvasd át ezt:
Próbaidő alatti felmondás mindkét fél részéről AZONNALI HATÁLYÚ, indokolni sem kell.
A próbaidő utáni azonnali hatályú felmondásnak szigorú szabályai vannak, és alapos indok kell hozzá. Indok kizárólag a másik fél szerződésszegésével függhet össze, vagy olyan ok lehet, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi. A felmondás során a kötött határidőket tartani kell, mert ellenkező esetben az azonnali hatályú felmondás jogellenessé válik, és anyagi következményei lehetnek. Azonnali hatályú felmondást a felmondó fél köteles megindokolni (nem indok a munkahely váltás), míg a másik fél annak átvételét követő 30 napon belül támadhatja csak meg a bíróság előtt, ha nem ért vele egyet. A határidő elmulasztása jogvesztő.
Azonnali hatályú felmondás esetén nincs felmondási idő!
A "sima" felmondás esetén van felmondási idő, amelyet a munkavállaló köteles letölteni, ha a munkáltató ragaszkodik hozzá. Ha nem tölti le, akkor szintén jogellenes a munkaviszony megszüntetés, és a munkáltatónak a felmondási időre járó távolléti díjadnak megfelelő összeget köteles vagy annak felhívására megfizetni. Ha nem teszed, fizetési meghagyással követelheti, majd a munkaügyi bíróságot kérheti, hogy kötelezzen annak megfizetésére. Adott esetben kártérítést is követelhet.
A felmondási idő letöltésétől a munkáltató saját hatáskörében eltekinthet, de nem kötelezhető rá.
A felmondási idő az MT szerint 30 nap, de ettől a felek megállapodásban, vagy kollektív szerződésben eltérhetnek. Felmondási idő alatt is lehet szabadságon lenni, vagy akár keresőképtelen állományban is.
Tök mindegy, hogy mi a történet és mi van mögötte. Egy a lényeg, minden esetben jogszerűen kell eljárnia a dolgozónak, ha "nyerni akar", nehogy a fagyi visszanyaljon!
Példa: Nem fizették ki a beígért túlórákat, ezért a dolgozó cserébe nem ment be dolgozni (megsértődött) gondolván, jól kicsesz a munkáltatóval. Az igazolatlan távollét miatt a munkáltató azonnali hatállyal megszüntette a dolgozó jogviszonyát, és azt hitte a melós, hogy nyerni fog, hiszen azért nem ment be, mert nem fizették ki időben a túlóráit. Hát nem nyer...
A munkajogban nincs szemet-szemért elv, ott az van, amit az MT leír a két fél kötelezettségeként és jogaként. Pontosan ilyenkor kell a sérelmet szenvedett félnek nagyon oda figyelnie, hogy ne sértsen szerződést, jogszabályt attól függetlenül, hogy a másik azt már megtette, ugyanis kizárólag csak akkor van nyerő helyzetben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!