Mi a különbség a cél és a terv között?
Hogyan kategorizáltok pl.
Az ötleteket és álmokat vágyakat célokat vagy terveket.
Ha pl. gyakorolni akarok angolból akkor ebben nem tudom mi lenne a konkrét cél.
Ha csak gyakorolni akarok egy két programozási nyelvet
és írok egy két programot egy másik nyelvbe, ebben mi lehet a jól meghatározott cél.
Ti hogyan osztályoztok azt amiből csak gyakoroltok és azt amiből van konkrét szintetek amit el akartok érni ?
Az angolos példánál maradva: legyen a cél az, hogy júniusban leteszem a középfokú nyelvvizsgát.
Ehhez írok egy tervet, hogyan tudnám elérni. Például felosztani a nyelvtant fejezetekre, és beosztani, hogy májusra minddel végezzek, utána még marad 1 hónapom a rendszerezésre, gyakorlásra.
Vagy ha tudom, hogy a szóbelin 20 téma van, akkor beosztom az időmet, hogy mindegyiket meg tudjam tanulni.
Tehát mindenből lehet célt kitűzni, akkor is, ha csak gyakorlás kérdése.
A terv lépések sorozata, ami elvezet a célhoz. Önmagában a terv lépéseit a céljuk teszi értelmessé. Viszont minden cél önmagában értelmetlennek tűnik, ha szélesebb perspektívából nézed, hacsak nem lépés egy nagyobb léptékű cél elérésében. Pl. mi értelme felállnom? Önmagában semmi, hacsak nem lépés ez abban a folyamatban, hogy odamenjek az ajtóhoz. Mi értelme odamenni az ajtóhoz. Önmagában semmi, hacsak nem akarok kimenni rajta. Mi értelme kimenni az ajtón? Önmagában semmi, hacsak nem akarok kimenni a konyhába. Mi értelme kimenni a konyhába? Önmagában semmi, hacsak nem akarok enni valamit.
Lehetne folytatni, elvileg meg lehet kérdőjelezni azt, hogy mi értelme enni, de maradjunk annyiban, hogy ez szükségleted, ez hatással van a saját állapotodra. Ha egy cél boldogabbá, okosabbá, bölcsebbé, egészségesebbé, gazdagabbá tud tenni, vagy szükséges ahhoz, hogy az állapotod ne romoljon (ne legyél éhes, ne hallj éhen, ne fázz, stb…), akkor az nem rossz cél, értelmes cél. (Lehet, hogy nem emberhez méltóan az egész életedet meghatározó életcél, de értelmes cél.)
Pl. aki angolul tud beszélni, az megkaphat olyan állást, amit angol tudás nélkül nem. Ha tudsz angolul beszélni, akkor külföldön is tudsz tájékozódni, informálódni, stb… Önmagában tehát neked hasznos, ha tudsz angolul. A cél tehát az, hogy te egy olyan ember legyél, aki jól beszél angolul. Ehhez az út a tanuláson, illetve egy nyelvvizsga letétlenén át vezet. Tehát egy rövidtávú cél lehet egy nyelvvizsga, amihez meg egy út az, hogy te gyakorolsz.
Szintén számodra cél lehet, hogy több programozási nyelvet tudj, mert egyrészt ez önmagában is örömet okoz, maga a tanulás, a megszerzett tudás örömet tud okozni, nem mellesleg jobb esélyeid lesznek a munkaerőpiacon. Tehát értelmes cél az, hogy te egy olyan ember legyél, aki sokféle programnyelvet tud. Ehhez egy lépés egy adott nyelv elsajátítása, egyben részcél is. Ehhez meg megint csak az út egy folyamatos tanulás.
Mindenkit más motivál, mindenki maga tűzi ki a saját céljait. Lehet, hogy adott dologban profi akarok lenni, sok energiát fektetek bele. Lehet, hogy más dologban meg megelégszek egy bizonyos áhított céllal, többre nincs szükségem. De összességében mindent az határoz meg, hogy te hogy képzeled el a jövőbeli önmagad, mik a tulajdonságai, erényei, és mi az, ami kevésbé lényeges tulajdonság, amiben nem kell ideálisnak lenned.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!