A Co hegesztésnél a Co gáz helyett lehet-e tiszta argongázt (nem bekeverve) használni? Vagy esetleg fordítva: Lehet-e AWI hegesztésnél argon gáz helyett Co gázt használni?
Aktív védőgázos, fogyóelektródás ívhegesztés, Metal Active Gas, MAG eljárás: A szén-dioxid védőgázzal, vagy legalább 5% szén-dioxid tartalmú CO2-Ar keverékkel körülvett ív ömleszt, ami automatikus adagolású huzalelektróda és az alapanyag közt jön létre, helyes beállításokkal rövidzárlatos ívként, tehát az elektróda vége a hegfürdőbe érve hevül fel és olvad le a hirtelen rövidzárlattól.
Semleges védőgázos, fogyóelektródás ívhegesztés, Metal Inert Gas, MIG eljárás, ahol Ar vagy He a védőgáz, tiszta nemesgáz esetén szórt íves és hatalmas áramerősségek és sebesség esetén forgóíves cseppátmenet is létrejöhet. A többi ugyanaz. Kisebb beolvadás, jóval kevesebb fröcskölés, valamivel kisebb termelékenység jellemzi, mint a tiszta CO2-t.
Általában kevert gázzal, nevén nevezve corgonnal sikerül jó kompromisszumot belőni, ha a nagyon jó beolvadás nem olyan fontos, mint a varrattisztaság, leggyakrabban 5-25% közti CO2 tartalommal, tehát mindenképp MAG eljárásról beszélünk. Messze a leggyakoribb a 18%, általában ha csak annyit mondasz, hogy corgon kell, akkor corgon18-at értenek alatta.
Ez a kérdés engem is foglalkoztat. A második válaszoló részletesen válaszolt viszont nekem laikusként túl bonyolult.
A saját példám:
Egy éve vásároltam hegesztő gépeket és felszereléseket. Egy Jasic Tig DC 180 inverteres AWI gépet és egy IWELD GORILLA 205 Aluflux gépet. A hegesztő boltban azt mondták fölösleges két palackot vennem. Külön argont és külön co2 -t. Elég a tiszta argon. Az awi géphez mindenképp az kell , de a mig gép is működni fog vele. Így egy 20 literes argon palackot vettem. Akkor volt 70 eft. A lényeg hogy egy éve nem tudok normálisan hegeszteni a mig Iweld géppel tiszta argon gázzal. Már teljesen feladtam , mondom vagy a gép hibás, vagy olyan buta vagyok hogy nem vagyok képes beállítani a gépet. Csúnya volt a hangja hegesztéskor, iszonyatosan fröcskölt, csúnyák voltak a varratok, a hevtolás meg mindig felgázosodott. Az ömledék felpúposodott és kibuggyant a közepe, mint egy kis vulkán és lyuk maradt a közepén. Aztán végül megkértem egy kasztnis ismerősömet (aki már hegesztette a kocsim kipufogóját. Neki is Iweld gépe van és gyönyörűen hegeszt) hogy hagy vigyem már át az én Iweld gépem és próbálja már meg nekem beállítani. Így is történt. Átvittem , felkötötte a gépemet a Co2 palckra és elkezdte kalibrálni a gépet 1mm es lemezen. A gépnek gyönyörű hangja lett, rövid állítás után tökéletes heftolások történtek és gyönyörű varratok születtek 1 es lemez hegesztésénél. Mig üzemmódban. Kérdi ismerösöm ,hogy otthon milyen védőgázt használok? Mondom tiszta argon. Na ez a baj! Mondja. Azzal nem lehet. Vagy sima Co2 vagy még a kevert gáz ami jobb. A Corgon ? Kérdem. Igen! Mondja. De arról nincs tapasztalata , mert ő mindig is Co2 vel hegesztett, csak hallotta más hegesztőktől , hogy a Corgon a legjobb mert annyira sem fröcsköl mint a CO2. Úgyhogy most új palackot akarok venni. A kérdésem az lenne , hogy Co2 -t vegyek vagy inkább a Corgon-t? A 18 as corgon azt jelenti , hogy 18 % argon és 82 % Co2? Előre is köszönöm, ha valaki tud segíteni!
"Azzal nem lehet."
Lehet, csak full automata gépen kell legyen argon mód (MAG), vagy kézzel be kell tudni állítani jóra. A gáz áramlási sebességét is jó lenne táblázat szerint állítani golyós átfolyásmérővel (külön is kapható, csak a görgőt emeld el a huzaltól). A pukkadozás annak a jele, hogy pont kevés a gáz, vagy pont túl gyors az áramlás a gázterelő átmérőhöz képest, és levegő kavarodik be.
Corgon 18%: igen.
Ja: corgon vs co2. Lehet találni képeket arról, hogy milyen varratkeresztmetszet várható milyen védőgázzal fogyóelektródával (=huzal, dobon). A tiszta szénsav ilyen "bicikliülés" keresztmetszet, van egy mély, keskeny plusz beolvadás. Az argon kb hegy nélküli "ülés", de kb ugyanaz az össz keresztmetszet, csak ilyen lefele mutató D alakban. A kevert a kettő közt, összességében nagyobb effektív kerülettel, tehát jobban kapaszkodik, és még egy kis plusz ampert is elvisel mindkettőhöz képest, ha a hegesztő keze úgy van szoktatva. Kisebb fröcsköléssel, nagyobb feszültségtűréssel (vastag anyagon hatalmas amperrel közel nulla fröcsköléssel mehetsz), co2-nél valamivel vékonyabb anyagot visel jól alacsony ampertartományban, viszont kimondottan vékonyakra csak co2 nagyon rövidzárlatos ívvel (pont túl kis fesz) nagyon rövid impulzusokkal sokkal kezesebb szerintem.
Co2 mellett szól az olcsósága, otthonra szerintem ez, meg a szódaballon ill. söröshordó kompatibilitása verhetetlen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!