Az lehetséges, hogy valaki iskolakezdés előtt saját magától tanul meg olvasni? Hogyan?
Teljesen saját magától nem fog megtanulni, viszont felnőtt segítségével, ha érdekli és fogékony, akkor igen, lehetséges.
Azért mondom, hogy teljesen magától nem lehetséges, mert ha senki nem mondja el neki, hogy ez egy A betű, ez meg a C betű, akkor ő magától honnan tudná?
Én ovis koromban nagyon fogékony voltam és érdekelt is, sokat voltam sajnos beteg és voltam otthon, apám foglalkozott velem ilyen téren, ő mutatta meg, hogy melyik betű melyik, így nagycsoportban már folyékonyan tudtam olvasni és tudtam írni is (igaz csak nagy betűkkel), meg a számokat is ismertem.
Amikor én első osztályos voltam és amikor olvasás óra volt, a többiek tanulták a betűket, én meg kaptam egy könyvet el kellett belőle olvasnom a megjelölt mesét és óra végén elmesélnem, hogy miről olvastam.
Viszont apám nélkül nem ment volna.:)
Légyszi egy picit konkrétabb választ adjatok.
Egyébként az egyik barátnőm egyszer mondta, hogy az ő fia saját magától tanult meg olvasni és írni egy amolyan betűkészletes-kirakós játék segítségével.
De mégis hogyan lehetséges ez? Hogyan tudja valaki szinte a semmiből összerakni a betűket fejben és később a szavak értelmét?
Én is magamtól tanultam meg. Négy éves voltam, amikor elindult a Szerencsekerék című játék és minden nap azt néztem a tévében. A szüleim nem, csak én :D
A játék lényege ugye az volt, hogy a játékos mondott egy mássalhangzót, ami ha volt a táblán, akkor kiforgatták és láthatóvá vált. Magánhangzót vásárolni lehetett (ovisként is feltűnt, hogy mindenki "e" betűt vásárolt :D). A végén pedig ha kitalálta a szöveget, akkor az egészet a nézők felé fordították.
Ezzel a módszerrel könnyen megtanultam a nagybetűket és szóképeket is. A boltok feliratait böngésztem utána, és így tanultam hozzá a kisbetűket is. Írni könnyű volt, de csak nagybetűket tudtam. Szívfájdalmam volt, hogy hiába kértem a szüleim, nem voltak hajlandó megtanítani írott szöveget olvasni, mondván akkor majd unatkoznék az iskolában (nem mintha így nem unatkoztam volna, a többiek halál lassan fogtak fel mindent).
Nekem így sikerült, de ehhez azért kellett az a nagyon erős kíváncsiság, hogy akartam tudni, mi van a feliratokon. Sok gyerekben szerintem ez nincs meg, úgy pedig nehéz.
A barátnőd lódított egy kicsit :)
SOk szülő szokta :)
Kedves 5-ös!
Te sem magadtól tanultál meg!:) Ugyanis ha a szerencsekereket lenémítva nézted volna, te sem tanultál volna meg olvasni!
Valakinek akkor is meg kell mondani, hogy az a betű, amit látsz, az milyen betű. És ezt megtették a játékban is, és nyilván a szüleid is segítettek ebben, ha kérdeztél, ők válaszoltak!
Jó, akkor nem magamtól tanultam, csak máskor és másképp, mint mások.
De szerintem a kérdező szempontjából ez már egyedül tanulásnak minősül. Nyilván a barátnője sem egyedül jött rá, hanem a szülei segítettek neki a játékban.
Egyébként az elvi lehetősége megvan annak, hogy valaki tényleg egyedül tanulja meg az olvasást, ha elég sok szövege van hozzá, és van valami, ahonnan kiindulhat. Mondjuk a szöveg témája. Csak hát ez nem túl életszerű.
Segítség mindenképpen kell hozzá...
Egyre elterjedtebb, egy régi orosz módszer, amellyel már 6 hónapos kortól lehet a gyerekeket a betűk-szavak világával megismertetni.
Személyes ismerősöm, egy most 6 áves kislány, aki már 4 évesen 3 nyelven olvasott... Nála is ezt az orosz módszert alkalmazták, mivel halmozottan sérülten született.
Mindenképpen gyermek függő a módszer, mint mindegyik...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!