Magyarországnak miért nincsen atombombája?
Mert minek az?
Meg aztán a színesfém-gyűjtők a legjobban őrzött katonai ojjektumból is két perc alatt ellopnák és eladnák hatszáz forintért a méh-telepen.
Pl. itt találsz magadnak tanárt
Van közöttük, aki magyarul is tud, de ha tudsz angolul, az azért nagy előny.
A másik megoldás, hogy fogsz egy nyelvkönyvet és nekiállsz magad. A legjobb szlovák könyv szerintem a Krížom Krážom. Az első kötetet kis guglizással le tudod tölteni hanganyaggal együtt.
Vagy ami használható még a
- Slovak for you
- Colloquial Slovak
Szóval az úgy volt, hogy miután az első atombomba megszületett, különböző országok úgy gondolták, hogy ez olyan frankó cucc, ha az usákoknak van, legyen nekünk is. El is kezdték serényen fejleszteni a magukét, és szépen apránként gyarapodott azon országok száma, amelyeknek már volt saját atomfegyverük.
USA 1945
SzU 1949
UK 1952
Franciaország 1960
Kína 1964
India 1974
A világ politikusai pedig lassacskán ráeszméltek, hogy minél több országnak van atomfegyvere, annál nagyobb az esély arra, hogy valaki beveti, és ezzel globális atomháborút robbant ki, ami esetleg kiírtja az emberiség javát, és ezt a nem is annyira valószínűtlen végkifejletet talán jó lenne elkerülni.
Az is világos volt, ez a szellem már kiszabadult a palackból, visszagyömöszölni nem nagyon lehet, de már az is sokat jelent a jövőnk biztonsága szempontjából, ha az atomfegyverek terjedését megpróbáljuk valahogy megállítani. Ha pedig a meglévő robbanófejek számát is sikerül csökkenteni, az már egészen komoly vívmány.
Így aztán az ENSZ égisze alatt megszületett az ún. atomsorompó egyezmény. Az egyezmény külön kezeli az atomfegyverrel rendelkező, és az azzal nem rendelkező országokat, és nagy vonalakban a következőket tartalmazza:
- az atomfegyverrel rendelkezők vállalják, hogy nem adják oda a sem a technológiát sem kész fegyvert harmadik országnak, és semmilyen módon nem segítik annak kifejlesztését
- az atomfegyverrel nem rendelkezők vállalják, hogy meg sem próbálnak atomfegyverhez hozzájutni
- az atomfegyverrel rendelkezők igyekeznek egymással megállapodni, és idővel a nukleáris arzenált leszerelni
- biztosítja a jogot az atomfegyverrel nem rendelkezők számára, hogy békés célra használhassanak atomenergiát
Ezt az egyezményt máig 190 ország írta alá, köztük Magyarország az elsők között 1968-ban.
Csak 4 ország van, amelyik soha nem írta alá: India, Pakisztán, Dél-Szudán és Izrael. Illetve van még Észak-Korea, aki aláírta ugyan, de később kiszállt az egyezményből.
A fenti lista első 5 tagja, ill. a SZU jogutódjaként Oroszország (ők az atomfegyverrel rendelkező aláírók) azóta állandó tagjai az ENSZ BT-nek.
Szóval röviden válaszolva a kérdésedre, azért nincs Magyarországnak atombombája, mert az 50-es, 60-as években nem úgy állt az ország, hogy saját bombát fejlesszen később pedig önként vállalta, hogy nem tesz szert atomfegyverre.
Az egyezmény betartását a szintén az ENSZ alá tartozó Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) felügyeli.
A később született ún. kiegészítő jegyzőkönyv aláíróinak be kell számolniuk nukleáris tevékenységükről, nukleáris anyagok kereskedelméről, a NAÜ jogosult a létesítményekben helyszíni szemlét tartani, mintát venni, kamerákat felszerelni stb. Mindezzel azt kell bizonyítani, hogy az adott ország atomprogramja békés célokat szolgál.
Források:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!