Mit csinálnak az emberek, hogy csak ennyire képesek?
> Mit csinálnak az emberek, hogy csak ennyire képesek?
Mennyire?
> Nem kellene több ötletet látni az emberektől?
Milyen ötletre gondolsz? Szabadalmak, találmányok ezrei születnek meg naponta.
> Ennyi ember, és semmit nem csinálnak.
Én pl. szoftvert fejlesztek munkaidőmben, mellette van pár hobbim, amiben folyamatosan tanulok, fejlődök. Pl. válaszolgatok is itt a GYK-n, mert úgy érzem, ez másnak akár hasznos is lehet. Mi az, amit esetleg csinálnom kellene még?
Ez azért kicsit általánosítás. Vannak, akik fejlődnek, alkotnak, tevékenyek. Vannak, akik nem azok, de igényük lenne a fejlődésre, csak éppen valamiért el vannak tévedve, valamiért nem látják, hogy erre lehetőségük lehetne, vagy nem tudják a módját. Meg vannak, akik beérik ennyivel, és nekik ez így pont megfelelő.
De ha azt vesszük, tulajdonképpen te is pont olyan vagy, mint az, akit kritizálsz. Panaszkodsz egy jelenséggel kapcsolatban, de teszel valamit, hogy változtass ezen? Most nem rosszallásból mondom mindezt, csak afféle másik perspektívaként. Az ember amin tud változtatni, azon változtasson. Márpedig amin elsősorban változtatni tudsz, az saját magad, a te hozzáállásod, tetteid, döntéseid. Ha ez megvan, az jó például szolgálhat másoknak, így akár mások tettein is tudsz áttételesen változtatni. Amin meg az ember nem tud változtatni, azon felesleges rágódni. Persze lehet számon tartani, meg ha egy beszélgetésben esetleg felmerül témaként, kifejtheti a véleményét az adott dologgal kapcsolatban, de az embernek mégis arra kell koncentrálnia, abba kell energiát, időt befektetnie, ami valóban változást hoz.
Oké, neked magasabbak az elvárásaid az emberekkel szemben. Ez úgy érthető. De ha az embereken nem tudsz változtatni, akkor vagy csak feleslegesen rágódsz, vagy a másokkal szembeni elvárásodat kell módosítani. Ettől még a saját magaddal szembeni elvárásaid, vagy a vágyaid, reményeid még megmaradhatnak, csak éppen nem fogsz olyat várni senkitől, ami nem reális.
Az emberek többsége biztonságra, problémamentességre vágyik, számukra a kiszámíthatóság nagy „erény”. Ha ez megvan, kevésbé motivált a változásra. Van egy háza, ahol lakhat, van mit ennie, van hol dolgoznia, mi kell még ennél több végül is? Ahhoz, hogy ténylegesen fejlődj, el kell hagynod a komfortzónádat, kockáztatni kell, erőfeszítést kell hozni, ez rövidtávú negatívumokat hoz, és sokan nem lépik meg.
> Tehát érveket is várok, amelyek bebizonyítják, hogy nagyon is sok mindenben fejlődnek az emberek
Inkább úgy mondanám, az emberek egy része. Van, aki például bár megvan a munkája, pénze, kényelme, valahogy mégis indíttatást érez, hogy tanuljon valamit. Nem azért, hogy az a szakmája legyen, hogy pénzt keressen vele, hanem önmagáért, mert tetszik neki, mert kíváncsi. Pl. én gózni, meg sakkozni tanulgattam. Nem volt különösebb célom vele, de nagyon érdekelt. Ez pedig azért összességében mégis rányomja az ember egész világképére a bélyegét, máshogy lát összefüggéseket, így végül mégis praktikus tudáshoz, felismerésekhez is hozzásegít. Vagy túrázok rendszeresen, mert kíváncsi vagyok a világra. Oké, ennek is vannak praktikus következményei is, de alapvetően mégis azért csinálom, hogy jobban megismerjem a világot, mert egyszerűen kíváncsi vagyok rá. Volt egy barátom, aki a várak megszállottja volt, rengeteget olvasott a várakról, a történelmükről, stb… Nem azért, mert praktikus, hanem mert érdekli. Tagja vagyok egy közhasznú egyesületnek. Ott mindenki azért van ott, hogy fejlődjön, tegyen valamit a környezetéért, meg önmagáért. Pl. városunkban évente csinálunk tótisztítási akciót. Rendben ez csak szinten tartás, de ehhez is energia, akarat kell.
Aztán vannak azért feltalálók. Van, akinek ez a munkája, de a legtöbb mégis inkább belső indíttatásból, belső kényszerítő erőből tesz azt, amit tesz. Vagy megint csak rengeteg ember olvas, művelődik, ki-ki a maga módján. Pusztán attól, hogy felteszel egy kérdést, én meg válaszolgatok itt, párbeszéd alakul ki, jobban megismerjük egymás nézőpontját, esetleg olyan gondolatot is találva egymás írásaiban, ami hozzájárul ahhoz, hogy pontosabban lássuk a világot. Ez már eleve fejlődés. Nem anyagi jellegű, de fejlődés. Márpedig minden anyagi jellegű fejlődést ez alapoz meg.
> vagy amelyek rámutatnak, hogy miért nincs fejlődés, vagy esetleg, hogy mitől tűnhet állandónak az, ami valójában viszont fejlődik
A fenntartáshoz is mozgósítani kell energiákat. Sokak úgy gondolják, pont eleget dolgoznak ahhoz, hogy fenntartsák a jelenlegi helyzetet. Enni mindig kell. Ez nem egy befejezett dolog. Ha eszel, egy időre elmúlik az éhséged. De idővel újra éhes leszel, újra enni kell. Ahhoz meg pénz kell, ahhoz meg dolgozni kell, stb…
Sokszor a dolgok a szétesés, elmúlás irányában hatnak, és egy állapot hosszútávú fenntartása is annak ellenére, hogy nem abszolút jellegű fejlődés, adott esetben lehet az. Pl. x évente az ember kimeszeli a szobáját. A szoba 50 év után is pont ugyanolyan tiszta, de ehhez bizonyos értelemben állandó fejlődés szükséges, mert a spontán folyamatok ellentétes irányba hatnak. Vagy ha egy folyón a folyási iránnyal szemben, a folyó sebességével azonos sebességgel evezel, akkor a partról nézve állni látszol, de a vízhez képest mégis folyamatosan haladsz előre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!