Segítene valaki?! Kaptam irodalomból házi dolgozatot, egy érvelő szöveget kell írnom.
Mivel még nem írtam ilyet így fogalmam sincs hogy mit írjak.2 témán gondolkozok. Tételmondat:1.,(Tamási Á.:Ábel a rengetegben)Miben különbözik Ábel tőlem?Hogyan élhet meg a fiatal az 1920-as években a Hargitán?Végezz összehasonlítást! 2.,(Móricz Zs.:Légy jó mind.)Az is tolvaj aki az emberek bizalmát meg lopja."Ez a latin szentencia hogyan érvényesül a regényben és mai világunkban?
Esetleg valaki tudna érvelő szöveget írni ezekkből a témákból?Nem fogom lemásolni de legalább hozzátudnék kezdeni. Előre is köszönöm!:)
Hangulatot kell teremtened és engedd a szavakat, legyen stílusod és íze a mondandódnak. A tanárod több mint bizonnyal a saját meglátásodat és szavaidat akarja olvasni, persze a tanultakra alapozva.
Az első tételmondat alapján írnék. Figyelnék a viszonyításokra, ma és akkor - a mai fiatalok és a mai nemzeti hovatartozás kérdése szintén aktuális lehet a nyugati erős hatások miatt.
Tehát:
Nem történelmi tényként kezeli a szerző az évszámokat, mégis meg kell érteni Tamási Áront, hogy a külföldi tartózkodása honvágyat és szólni akarást okozott. Ezért jónak tekinthető 1920 évszámként. Képzeletben a Hargitán vagyunk, fenyves erdő - Luc fenyő és Erdei fenyő - enyhén hűvös van és sötét az erdőben, a tisztáson öreg fák és holló károgás valami boszorkányos rossz sejtetős hangulatot teremt (Funtinelli boszorkány műre utalás).
A mű szerint 1920-ban a románok az addigi magyar világban megjelennek, legalább is a világháborús hangulat és a mindenféle nehéz hegyi élet egy gyerek számára kőkemény, meg erre ráadásként az idegenek is nehezítenek a helyzetén.
Itt most jegyezd meg a saját családi állapotodat és a jóléttől regélj egy kicsit, milyen jó ma ... bezzeg stb. Utalj a műben megjelenő "zsebpénz" ellövésére, amikor a puska dördülésével a puskacsőben rejtett bankók szétfoszlanak. Ma neked mi a kapcsolatod a pénzel, nehéz-e kis zsebpénzre szert tenni?
Szinte már hazátlanodás érhető tetten és erre rátetőz a szeretet hiánya, szülök hiánya, a szerző túlzottan is kiszínezi a gyerek (elhagyott székelység) helyzetét.
- írj erről - család, biztonság, illetve kiszolgáltatottság és elvándorlási kényszer elő hangulata. Ma is megjelenik a külföldön bezzeg könnyebb hangulat. A további Ábel művekben a főhős elmegy egészen Amerikáig. Lehet, hogy Te is kimész külföldre kis pénzt keresni.
Ábel tart kecskét és megkészíti a tűzifát, neked is van irodalom házid és diplomát fogsz kapni majd - ezt a párhuzamot fogd meg és írj erről. Tehát a függetlenedés és az öneltartás kényszerű megoldásokat szül, nem teljesen naturalista - mégis a műben tetten érhető a mindennapi élet nehézsége és a megoldások. Idézhetsz is a műből ide, ha illusztrálni akarod.
Lezáráshoz kell egy jó fordulat, következtetéssel és összegzéssel zárd az esszét. Pl. a fentiek alapján elmondhatom, hogy ma egy fiatal srácnak a hegyekben, akár a Hargitán jóval könnyebb a megélhetés, sok a barát és a jó út, de egyben a gyors változások ma is megnehezítik a fiatalok életét, fel kel készülni idegennyelvből és a suli nem is túl könnyű. Minden időnek megvan a nehézsége, de az Ábel a rengetegben című műnek is az egy jó záró üzenete, hogy a célból vagyunk a világon, hogy otthon legyünk benne.
Remélem segítettem és hasznosnak bizonyul a válaszom.
Köszönöm szépen!Sokat segítettél!
Azért még jöhetnek válaszok:D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!