Mi a középkor fogalma az irodalom szerint és történelem szerint?
Az "középkor" az történeti fogalom, vagyis az irodalomtudomány is ugyanolyan értelemben használja mint a történettudomány (az irodalomban csak korszakolásra használják).
Az irodalmi korszakolás viszont egészen más. Pl. a magyar irodalom korszakai a következők:
régi magyar irodalom (a kezdetektől a testőrírókig)
klasszikus magyar irodalom (testőríróktól a Ady első verseskötetéig és a Nyugat megjelenéséig)
modern magyar irodalom
Ebből is látszik, hogy a középkosi magyar irodalmat a régi magyar irodalom korszaka foglalja magában, és a középkor itt is történelmi megjelölés.
A történelemben egyébként a középkor korszakolása 476-1492.
De mint utaltak rá az előttem szólók, ez nem minden történésznél elfogadott dátum nemcsak a vége, de az eleje sem. Ugyanis sokan Iustinianus császár uralkodásának végét tekintik a középkor kezdetének (mert az volt az ókori Róma feltámasztásának utolsó kísérlete és a latin Kelet-Római Birodalom helyett a görög nyelv lett uralkodó Keleten, vagyis létrejött a Bizánci Birodalom. De vannak, akik még későbbre, Nagy Károly megkoronázását tekintik a középkor kezdetének, mások a pápai állam megalakulását stb. Gazdaságtörténészek pedig az arab hódítást szokták az ókor végének tekinteni, mert Európa az arabok miatt elszakadt a földközi-tengeri kereskedelemtől, és befeléforduló, önellátó, földművelő, defenzív civilizáció lett, ami a feudalizmus megszületését jelenti.
A középkor vége pedig a feudalizmus vége, a polgári világ, a kapitalizmus megszületése, a világkereskedelem kialakulásának kezdete vagyis az újkor. Ennek is több évszáma van, ugye amit gimiben tanítanak az a 1492, vagyis Amerika felfedezése, ami tényleg elég nagy változást hozott. De szokták az angol polgári forradalmat is így jelölni, szokták a reformáció kezdetét is a középkor végének beállítani, de egyesek egészen kitolják az első ipari forradalomig is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!