Tudom, furcsa kérdés, de mesélnétek nekem fegyverekről?
"Minel nagyobb a loszer merete, annal nagyobbat rug (ut) a fegyver."
Ez így nem teljesen igaz. Valóban számít a lőszer kalibere, de hátrarúgás szempontjából legalább ilyen fontos a cső huzagolt hossza, a fegyver súlya és a tusaszerkezet állása. Ugyanis minél hosszabb a cső annál több ideig fojtja a lőporból fejlődő gázokat vagyis annál több ideig és jobban "nyomja" hátra a fegyvert.
Nemrég csináltak egy .30-06 os kaliberű zsebpisztolyt. Nem sokkal rúg hátra nagyobbat mint egy 9mm NATO lőszer.
Hátrarúgás szempontjából sokat számít még a fegyver súlya. Pl. Mindenki el van ájulva hogy a Desert Eagle mekkorát csap hátra. .45 Magnummal lőve egyszerűen "felveszi a fegyver súlyát" és közel sem rúg akkorát hátra mint amekkorára számítani lehet.
A tusaszerkezet állását kicsit nehéz elmagyarázni úgyhogy csináltam egy szemléltető ábrát. (túlzás hogy normális ábra, paint brush 4 ever)
A piros vonal a csőnek a tengelye, a zöld vonal a tusaszerkezet (vagy ha úgy tetszik megtámasztási pont tengelye)
Mivel az M16-nál a csőszerkezet és tusaszerkezet tengelye központos, ezért lövéskor nem ránt fel csak hátrarúg.
Az AK-nál a csőszerkezet tengelye szöget zár be a megtámasztási pont tengelyével. Így lövéskor nem csak hátrarúg de fel is ránt a fegyver csöve. Ezért is mondják sokan hogy az AK-47 sorozatlövés leadása közben szinte uralhatatlan.
Viszont ennek ára van. Ha megfigyeled akkor ez miatt az M16 irányzékszerkezetét magasabbra kellet rakni. Ezzel az a probléma hogy az ember fejéből több látszódik ki a fedezék mögül hogy tüzelni tudjon. (ugye az irányzéknak és a csőnek is ki kell látszódnia a fedezék mögül, máskülönben a fedezéket fogja lőni) Egyébként ezt nevezik az irányzóvonal magasságának, a csőszerkezettől kell számolni. Minél magasabb a fegyver irányzóvonala, annál jobban ki kell dugni a fedezék mögül a fegyvert és a lövész fejét.
ma 17:02 Latom nagyon vagod a temat, elvezet olvasni amit irsz! En csak azert nem mentem bele a reszletekbe, mert a kerdezo amugy sem ert hozza. Ezert is irtam ravaszt es nem elsutobillentyut, hisz a kozhasznalatban (habar hibasan) megis inkabb ez el az emberek fejeben, meg a golyo a lovedek helyett...
Ertem a tusaszerkezetes leirasodat is. Van egy Mossberg puskank, amivel elso loves utan masnap izomlazam volt, azt hittem leszakad a karom, megrantott mint egy rongybabat. Mihamarabb lecsereltuk a tusajat (amugy nem tudtam hogy azt igy hivjak) egy specko rugos szerkezetre es eg es fold a kulonbseg. Probalod kezzel a rugot megmozditani es semmi, a fegyver elsutesekor az iszonyatos erok amik hatnak ra osszeugrik mint a csiga, es a valladon alig erzed a rugast. Hiaba, tudnak ezek az oroszok ;)
Igen, az oroszok nagyon tudnak a fegyvereket csinálni.
-Te Iván, nagyon rúg a puska, mit csináljunk?
-Rakjunk egy rugót a tusaszerkezetbe
Ennyi volt, könnyű megcsinálni, olcsó, megbízható és tényleg működik.
Ezzel szemben USA-ban
-Te Johnny, nagyon rúg a puska, mit csináljunk?
-Véleményem szerint először kísérletezzünk ki egy pneumatikus visszarúgás csökkentő rendszert, próbáljuk több féle gázzal megtölteni, több féle tömítést vessünk alá kísérleteknek és vizsgálatoknak, illetve dolgozzuk ki a gyártási techonológiát, stb, stb.
Az eredmény: 2 év múlva kész az első eladásra szánt darab ami jóval bonyolultabb, megbízhatatlanabb, karbantartásigényesebb és drágább mint az orosz társa, de legalább megcsináltuk.
Amióta volt szerencsém AR-15-öt és AKM-t is szerelni azóta kb. ez a kép él bennem a ruszkikról és USA-ról fegyverek terén.
Mondjuk azt hozzáteszem hogy az USA is rohadtul tud ha akar, csak haditechnika téren egyszerűen feleslegesen túlkomplikálják a dolgokat.
(Colt 1911, M14, illetve az összes ismétlő és billenőcsövű fegyverük marha jó)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!