Munkavállaláshoz elég az ideiglenes lakcimkártya? (Bővebben lent)
Nemrég költöztem Magyarországra, és nem tudom pontosan hogy működnek itt a dolgok.
Szeretnék dolgozni, de nem tudom miben tér el az ideiglenes lakcimkártya a... ööö... lakcímkártyától.
Szóval igényelnék lakcimkártyát (most először, eddig nem volt), és nem tudom mit is mondjak a főbérlőnek ezzel kapcsolatban. Miért ideiglenes az ideiglenes, és elég-e az számomra?
Olyan kell amivel tudok személyit igényelni, tajkártyát, adókártyát, és tudok dolgozni.
Örülnék ha ezt valaki elmagyarázná.
Köszönöm!
A népnyelv ideiglenes lakcímnek nevezi tévesen a tartózkodási helyet. Hasonlóképpen, állandó lakcímnek nevezik tévesen a lakóhelyet.
A bejelentett lakóhely addig marad a nyilvántartásban, amíg be nem jelented a változását. A tartózkodási helyet viszont öt évente meg kell újítanod, máskülönben törlik a nyilvántartásból.
A tartózkodási hely kiegészítő jellegű adat a lakóhely mellett. A tartózkodási helyet akkor kell bejelentened, ha a lakóhelyeden kívül másutt is tartózkodsz három hónapot meghaladóan. Ebből az is következik, hogy lakóhely nélkül önmagában tartózkodási helyet bejelenteni nem lehet! (Népiesen: állandó lakcím nélkül nem adnak ideiglenes lakcímet sem.)
Külföldön élők ugyan bejelenthetnek magyarországi tartózkodási helyet magyarországi lakóhely nélkül is, de ennek az esetedben nem lenne értelme, hiszen TB csak magyarországi lakóhellyel rendelkezőknek jár.
Fontos tudni, hogy a lakcímbejelentés a lakó kötelessége, a lakás tulajdonosa meg köteles mérlegelés nélkül aláírni a bejelentőnyomtatványt. (Ha azonban két tanú aláírta a bérleti szerződést, vagy közjegyző hitelesítette, akkor nincs szükség a tulajdonos külön aláírására a lakcímbejelentőn! Elég a szerződést bemutatni.)
Eléggé visszás, hogy a te kötelességedet (lakcímbejelentés) egy idegen (a lakástulajdonos) el tudja lehetetleníteni, de sajnos ilyenek a törvények. Isten hozott Magyarországon.
Sok lakástulajdonos tévhitekre alapozva fél a lakcímbejelentéstől, mert azt gondolja, hogy attól majd nehezebb lesz kidobni a bérlőt. Pláne a lakóhelyet nem szokták engedni, mert tévesen azt hiszik, hogy az "állandó lakcím" azt jelenti, hogy a bejelentkező a sírig lenne jogosult használni a lakást. Ez teljes tévedés, ugyanis "A lakcímbejelentés és az értesítési cím bejelentésének ténye önmagában a lakás vagy az ingatlan használatához fűződő, valamint egyéb vagyoni jogot nem keletkeztet és nem szüntet meg." Lásd a törvényt: [link]
Az is egy tévhit, hogy lakóhelyet csak saját lakással rendelkezők jelenthetnének be, meg hogy albérletbe csak ideiglenesen lehetne bejelentkezni, de ez mind hülyeség. Az első címed lakóhely, a második, ha van, tartózkodási hely.
A bérbeadónak (népiesen: főbérlőnek) azt kell elmagyaráznod, hogy neked márpedig lakóhelyet (állandó lakcímet) kell bejelentened, és hogy ez rá nézve semmilyen hátrányt nem jelent. Ha viszont ez nem sikerül felfognia, akkor viszont nehéz helyzetben vagy, mert az aláírására szükséged lenne (hacsak nincs két tanús vagy közjegyzős szerződésed), és a hülye törvényi helyzet miatt nem is tudod kikényszeríteni azt az aláírást. Marad a költözés, vagy a (hajléktalanoknak kitalált) településszintű lakóhely bejelentése.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!