Milyen az Industrialos/Cybergoth életérzés?
Egységes életérzést vagy személyiséget butaság lenne feltételezni, de azért vannak tipikus cyber-industrial gondolatok témák amik átszövik a szubkultúra ezen ágát.
Nagy részük lelkes sci-fi fan, foglalkoztatják őket a technika legújjabb vívmányai. Legyen az kiborg pótkéz vagy napelemes luxus autó, az érdeklődés garantált. Ilyen témák még az ember-gép kapcsolat, valamint az androidok, azok ebmeri és gépi aspektusai. Mesterséges intelligencia és érzelmek, mitől ember az ember stb.
Városi élet, gyári munka, ahol az ember is géppé lesz. Az ebből való kitörés, átvészelés lehetőségei. Posztapokaliptikus víziók, lehetséges jövőbeli társadalmak, a városi ember eltorzult, korcs volta.
Virtuális valóság, illúziók, embernél is értelmebb programok... Sokuk szeret kockulni.
Jelentős tényező még az orvosi fétis, ami a latex nővérke/őrült tudós ruhákon kívül is bőven megmutatkozik. Kórházi trancsírozós horror, kiborgkísérletek, érdekes hatású gyógyszerek és valljuk be, azért sokan a tudatmódosító szerek terén se tapasztalatlanok.
A múlt évezred atomparája is rányomta a bélyeget erre a műfajra. Az átlagember tehetetlensége, kiszolgáltatottság érzése fontos téma. Emiatt hordanak gyakorta biohazard vagy radioaktivitás jeleket a ruháikon. Ironikusan néha úgy referálnak magukra mint "az ipari hulladék, ami akármit is csinálunk jelen lesz, és befolyásolja az emberiség jövőjét." Nem agresszív, nem avatkozik bele semmibe de így is veszélyes, ilyesztő.
Sokszor diktatúrák, militarista rendszerek is érdeklik őket. nem mondhatóak politikai nézetek mentén szerveződő csoportnak, gyakorlatilag a létező teljes skálája megtalálható, ez ami élesen elválasztja őket pl. a skinheadektől. Ezek az utalások morbid fricskaként értelmezhetőek. A katonai lét ridegsége, embertelensége fontos tényező, kicsit mintha lélegző és érző gépek lennének amik parancsra működnek. A militarista vonást ez is egyértelműen ironikus nézőpontba helyezi.
A világképük jövőorientált, de nem túl optimista. Nem hisznek a forradalmáros nagy változásokban, inkább átvészelni, a jövő problémáira figyelmet felhívni szeretnének mintsem direktben világot megváltoztatni.
Ez az emberi természet és a haditechnológia szintjének ismeretében eléggé érthető is.
Kultuszfilmek filmek ebben a témában: Metropolis (1927), Mátrix, Repo! The Genetic Opera, Aeon Flux, Cube (1997), Equlibrium, S1m0ne (2002) stb.
Ha úgy vesszük ezek a filmek tipikus industrial témákat dolgoznak fel, sőt néha több ikonikus banda zenéi vagy akár zenekar tagjai megtalálhatóak bennük.
Nem, én a goth egy másik vonulatához, de mivel azért ez egy szubkultúra, a barátaim egy jó része cybergoth-industriálos, hallgatom őket vitatkozni meg filozofálni épp eleget.
Meg aztán vannak a goth fórumok, meg a szórakozóhelyeken előadások, beszélgetések. Ennyire azért nem tág ez a szubkultúra, elég jól ismerjük egymás stílusát.
Na, harmadikra csak össze sikerül hozni (az eddigiek is én voltam). Ne volt könnyű napom, kicsit akadozik az ember agya.
Szóval ugyan a gothon belül vannak kissebb al-szubkultúrák (elég esetlen szó, de nem tudok jobbat) külön kis filozófiákkal, érdeklődési körrel. Például:
A romantikus goth vámpírmániája párhuzamba állítható a cyber android kultusszal, meg ők a szépirodalomról, viktoriánus társadalomról és szokásokról meg érzésekről szeretnek vitázni.
A deathrockerék meg a zombik lehetséges élettanát szokták boncolgatni, de a dadaista művészetből, a kereszténység és a szex kapcsolatából és aberrációiból is simán tartanak bárkinek kiselőadást.
Az ezek közötti válaszfalak nem túl szilárdak, a Fad Gadget a post-punkot hallgató tradgothnak is gyakran nagy kedvenc (holott industrial is), de az All Gone Dead nevű deathrock zenekaron is látni Einstürzende Neubauten logós pólót. A Depeche Mode és synthpop bulikon meg a csipkefűzősök együtt táncolnak a műrasztásokkal...
Ettől eltekintve persze folyamatosan megy a károgás, hogy milyen zene (ne)legyen egy buliban, meg a jó öreg underground széthúzás és egymás fikázása, meg annak hajtogatása hogy ki kivel nem hajlandó egy lapon említődni. Lásd (a Dj nehéz élete):
Emiatt sokan külön szubkultúraként kezelik az összes irányzatot, mert akkor nem kell közösködni. Érdekes módon viszont ugyanazokra a szórakozóhelyekre, fesztiválokra járunk. Egy szubkult de mégse. Konklúziót mindenki magának.
Oké, most már mindent értek. :)
Csak azért kérdeztem mert sajnos mifelénk nem igazán találni ilyen embereket. :(
Az én számomra a Cybergoth-életérzés több dolgot ötvöz:
- A technológia szeretete
- Egyediség
- Szabadság
- Volt régen egy olyan film hogy Mad Max régen és volt még egy olyan film is ahol az ürgének a főellensége a saját testvére volt és a jövőbe meg a múltba ugráltak azt hiszem.
- Unreal Tournament (ez egy játék, ebben is voltak Cybergoth-nak kinéző karakterek és eléggé a jövőben játszódik)
- Cyberpunk világ
Szóval lehet ezek nem függenek össze és egyesek a Cybergoth alatt azt értik, hogy táncolsz a zenére különös ruhákban és kész de nekem a Cybergoth mindent magába foglal ami Cyber.
A Cyberpunk-ot, a Steampunk-ot, mindent.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!