Kezdőoldal » Egyéb kérdések » Egyéb kérdések » Döntéselmélettel kapcsolatos...

Döntéselmélettel kapcsolatos kérdésem van. Hogyan kell értelmezni az észlelt jelen idejű állapot kívánatossá való alakítását? és hogyan a kívánatos állapot jelent állapottá való alakítását? Ki tud ere példát?

Figyelt kérdés

DÖNTÉSELMÉLET

1.Bevezetés:

A könyv a problémát 3 féle képpen definiálja:

1. A probléma egy észlelt jelen idejű állapot megváltoztatását vagy fenntartását célzó kielégíthetetlen szükséglet, igény, ami egy kívánatosnak minősített állapot elérésére (vagy fenntartására) irányul. A megváltoztatni (vagy fenntartani) kívánt állapotot problémaállapotnak, a kívánatosnak minősített állapotot megoldási állapotnak vagy célállapotnak nevezzük.

2. A probléma megoldása akkor következik be, ha az észlelt jelenlegi állapotot és a kívánatos állapotot a döntéshozó azonosnak észleli.

3. A problémamegoldás az a tevékenység, amely a problémaállapot megoldási állapottá (célállapottá) való alakításával kapcsolatos.

Ebből levezetve a problémamegoldás lényege:

A problémamegoldás a Venn diagram (könyv,1.1 ábra) alapján 3féle lehet:

􀂃 Az észlelt jelen idejű állapotot a kívánatosnak észlelt állapottá alakítjuk

􀂃 A kívánatosnak észlelt állapotot alakítjuk az észlelt jelen idejű álapottá

􀂃 Az első két problémamegoldási változat kombinációját alkalmazzun ( ez a leggyakoribb eset)

A tényleges helyzet és az észlelt helyzet eltérhet egymástól. Az iménti definíció szerint viszont a problémamegoldás az észlelt és a kívánatos helyzet egybeesését jelenti. Ebből az következik, hogy a problémamegoldás független a tényleges helyzettől, és csak az észlelt helyzettől, állapottól függ. Ezt a logiakai rendszert sokan hibásnak tartják, de mind tévednek. Mivel a problémamegoldó, még ha tévesen is ítéli meg a reális helzetet, sáját problémáját észleléséhez képest megoldottnek tudhatja. Ha pedig számításba vesszük, hogy a téves helyzet ítéletre rájön, akkor a helyzetmegítélés korrekciójával változik a probléma jellege is. Tehát megváltoztatjuk a feltételrendszert, de úgy teszünk, mintha nem tettük volna.


2014. márc. 22. 05:05
 1/2 A kérdező kommentje:
milyen példával lehet szemléltetni mind a kettőt rendesen?
2014. márc. 22. 05:07
 2/2 A kérdező kommentje:
am örülnék annak is ha valaki el magyarázná nekem az egész szöveget mert nekem a vége sem tiszta. mi ez h meg változtatjuk a feltételrendszert de úgy teszünk mint ha nem tettük volna? h segít ez megoldani egy problémát? vagy miképp kell ezt értelmezni?
2014. márc. 22. 05:09

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!